زمینه آزادی ۱۳۸ زندانی در کرمان فراهم شد

۲۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۶:۱۶
کد خبر: ۷۱۵۷۲۹
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری استان کرمان از این استان به عنوان خط مقدم امنیت کشور یاد کرد و گفت: از هفته بسیج تا سالروز شهادت سردار سلیمانی با همراهی فرمانده سپاه ثارالله و پیگیری‌های مدیرکل زندان‌ها و ستاد دیه زمینه آزادی بالغ بر ۱۳۸ نفر از زندان‌های استان کرمان فراهم شد.
- یدالله موحد، رئیس کل دادگستری استان کرمان در نشست مشترک با روسای سابق و جدید اداره کل زندان‌های استان کرمان اظهار کرد: بخشی از هزینه‌های استان کرمان در مسیر مبارزه با مواد مخدر در حوزه قضایی و زندان‌ها است و از این رو شرایط زندانیان در استان کرمان با سایر نقاط کشور تفاوت دارد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه مدیریت زندان‌های استان کرمان کار دشواری است و نیاز به تلاش شبانه روزی دارد، گفت: استان کرمان بنا به اقتضائات خود از جمله گستردگی جغرافیایی، قرار گرفتن در مسیر ترانزیت مواد مخدر، بافت اجتماعی پیچیده، ورود غیرمجاز اتباع بیگانه از استان‌های شرقی و ... وضعیت متفاوتی در حوزه مدیریت زندان‌ها دارد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان در ادامه با اشاره به اینکه مدیرکل سابق زندان‌های این استان از چهره‌های نام آشنا، ارزشی، خدمتگزار به نظام و آرمان‌های شهدا، خدوم و توانمند است، تاکید کرد: در دوره مدیریت مدیرکل زندان‌های استان کرمان گام‌های بزرگی در راستای بهبود وضعیت زندان‌های این استان انجام شده است.

موحد بر تلاش برای تحقق اهداف و ماموریت‌های قوه قضاییه در چارچوب سند تحول قضایی در دوره مدیریتی جدید اداره کل زندان‌های استان کرمان تاکید کرد و ادامه داد: دستگاه قضایی با هدف خدمت به جامعه و نظام اسلامی همراه مجموعه زندان‌ها است و باید در قالب یک تیم منسج، هماهنگ و مسلط بر اوضاع در مسیر پیشبرد اهداف کار کرد.

وی یادآور شد: با توجه به پهناور بودن استان کرمان باید مجموعه‌ها و ظرفیت‌های مختلف به کار گرفته شود تا کار به خوبی پیش رود و در راستای اجرای سیاست‌های کلی قوه قضاییه همراه و هنگام با سایر استان‌های کشور حرکت کنیم.

رئیس کل دادگستری استان کرمان خاطرنشان کرد: با شیوع بیماری کووید ۱۹ تلاش گسترده‌ای برای جلوگیری از ورود این ویروس به بند‌های زندان‌های استان کرمان انجام شد و بر مبنای همکاری دانشگاه علوم پزشکی، اداره کل زندان‌ها و دستگاه قضایی تاکنون موردی از ورود این ویروس به زندان‌های استان کرمان وجود نداشته است و با این اقدام در راستای توسعه امنیت زندان‌ها نیز حرکت شده است.

موحد با اشاره به استفاده از ظرفیت‌های بسیج و سپاه برای آزادی زندانیان آبرومند و نیازمند، عنوان کرد: در حوزه آزادسازی زندانیان از هفته بسیج تا سالروز شهادت سردار سلیمانی با همراهی فرمانده سپاه ثارالله و پیگیری‌های مدیرکل زندان‌ها و ستاد دیه زمینه آزادی بالغ بر ۱۳۸ نفر از زندان‌های استان کرمان فراهم شد و در مراحل بعدی اجرای این طرح نیز مددجویان زیادی از زندان‌های استان کرمان آزاد شده اند.

وی یادآور شد: برای نخستین بار در سطح کشور زمینه جلب همکاری شرکت‌های بزرگ اقتصادی استان کرمان با سازمان زندان‌ها و ستاد دیه، به منظور ایجاد زمینه آزادی محکومان جرایم غیرعمد و مالی فراهم شده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان، نتایج حاصل شده در پیشبرد امور زندان‌ها و کمک به زندانیان را نتیجه اراده جمعی و کار تیمی دانست و گفت: ایجاد هیات‌های حل اختلاف برای آزادی زندانیان نیز کار بزرگی بوده که در استان کرمان محقق شده است.

موحد تصریح کرد: با توجه به اینکه راهبرد اصلی سند تحول قضایی، اصلاح و تربیت مددجویان با استفاده از ظرفیت‌های مدنی است می‌توان گفت که زندان‌های استان کرمان قبل از ابلاغ سند تحول قضایی گام‌های بلندی در این زمینه برداشته اند و نمونه‌ای از این اقدامات ورود هیات‌های مذهبی در زندان‌ها و عزاداری‌های ماه‌های محرم بوده است.

وی با اشاره به این مطلب که معطل ماندن ظرفیت‌ها پذیرفتنی نیست، گفت: باید از ظرفیت‌های حاکمیتی برای تحقق اهداف قوه قضاییه در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و استفاده حداقلی از ساز و کار زندان، اصلاح و تربیت مددجویان زندان‌ها و حمایت پس از خروج استفاده حداکثری انجام شود.

موحد بر استفاده از تجربیات گذشته در زمینه مدیریت زندان‌های استان کرمان نیز تاکید کرد و گفت: اقدامات حوزه حمایت زندانیان، حرفه آموزی، اشتغال و... باید در سطح زندان‌های استان کرمان توسعه یابد.

رمضان امیری، مدیرکل سابق زندان‌های استان کرمان نیز گفت: موفقیت‌های حاصل شده در مجموعه زندان‌ها را حاصل همراهی و پشتیبانی دستگاه قضایی می‌دانیم.
 
بیشتر بخوانید:
سید مجتبی حسینی، مدیرکل جدید زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان نیز گفت: امید داریم در مقطع خدمتی در استان کرمان ماموریت‌های مورد نظر سازمان زندان‌ها و دستگاه قضایی را به خوبی اجرایی کنیم.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *