توان روبه‌رو شدن با سیاست‌های پیچیده‌ی دنیا؛ معیاری برای انتخاب رئیس جمهور

10:32 - 22 فروردين 1400
کد خبر: ۷۱۵۵۷۴
دسته بندی: سیاست ، گزارش و تحلیل
مقام معظم رهبری یکی از معیار‌هایی که لازم دانسته‌اند مردم برای انتخاب رئیس جمهور آینده آن را مورد توجه قرار دهند، «توان روبه‌رو شدن با سیاست‌های پیچیده‌ی دنیا» بوده، اما متاسفانه در رسانه‌ها و کلامِ افراد صاحب تریبون، کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
- احمد خزائی کاشناس مسائل سیاسی - مقام معظم رهبری یکی از معیار‌هایی که لازم دانسته‌اند مردم برای انتخاب رئیس جمهور آینده آن را مورد توجه قرار دهند، «توان روبه‌رو شدن با سیاست‌های پیچیده‌ی دنیا» بوده، اما متاسفانه این مهم در رسانه‌ها و کلامِ افراد صاحب تریبون، کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به قدری دارای اهمیت است که مقام معظم رهبری در پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۰، به اهمیت این موضوع پرداختند و بیان ویژگی‌های رئیس جمهورِ در تراز را به سخنان نوروزی خویش موکول کردند.

مقام معظم رهبری در سخنان نوروزی خود خطاب به ملت ایران، مسائل مهمی را مطرح کردند. از جمله موضوعاتی که ایشان بر آن تاکید داشتند، بیان ویژگی‌هایی بود که لازم است هر کاندیدایی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری داشته باشد.
 
با وجود گذشت چندین هفته از این سخنان، کمتر کسی به یکی از ویژگی‌هایی که مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشتند، توجه کرده است؛ «روبه‌رو شدن با سیاست‌های پیچیده‌ی دنیا» از جمله ویژگی‌هایی بود که حضرت آیت الله خامنه‌ای لازم دانستند داوطلبان حضور در انتخابات ریاست جمهوری آن را دارا باشند.
 
رهبر معظم انقلاب در ادامه، با اشاره به اهمیت «مسئله‌ سیاست خارجی» خطاب به داوطلبان سختی‌های کار ریاست جمهوری را یادآور شدند و گفتند: «شما می‌خواهید با این سیاست‌ها مواجه بشوید».

بعد از این سخنرانی، اینفوگرافی‌های فراوانی در فضای مجازی تولید شد که ویژگی‌های داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری را به طور مختصر نشان می‌داد، اما تقریباً هیچ کدام از آن‌ها به لزوم تسلط رئیس جمهور آینده به مسئله سیاست خارجی اشاره‌ای نکرده بودند.

از آنجایی که مقام معظم رهبری بعد از بیان ویژگی‌های رئیس جمهورِ در تراز، فرمودند: «البتّه پیدا کردنش برای همه‌ی آحاد مردم آسان نیست؛ خب میتوانند به کسانی مراجعه کنند، از آن‌ها سؤال کنند. به هر حال، سعی کنند یک چنین خصوصیّاتی را در نامزد ریاست جمهوری پیدا کنند.»؛ انگیزه‌ای شد تا این مطالب را رشته تحریر درآورم و اهمیت تسلط رئیس جمهور آینده بر سیاست خارجی از منظر رهبر انقلاب را یادآوری کنم.

بی‌آنکه بخواهم ذهن مردم را به طرف یک کاندیدای خاص سوق دهم، به عنوان فردی که علاقمند به حوزه روابط بین‌الملل و سیاست خارجی هستم، لازم دانستم تا این مهم؛ یعنی لزوم تسلط و آشنایی رئیس جمهور آینده ایران اسلامی از منظر مقام معظم رهبری را یادآوری کنم تا شاید رسانه‌ها و افراد فعال در فضای مجازی و حقیقی که محل رجوع مردم برای معرفی کاندیدای اصلح هستند، به این موضوع؛ یعنی لزوم تسلط رئیس جمهورِ آینده بر مسئله سیاست خارجی، توجهی دوباره کنند.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *