شوکرها دوباره به جان آبزیان هورالعظیم افتادند+فیلم

۱۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۷:۱۷
کد خبر: ۷۱۳۹۶۵
صیادان متخلفی که با استفاده از شوک الکتریکی به صید ماهی اقدام می‌کنند علاوه بر ماهی، سایر آبزیان منطقه را هم به کام مرگ می‌کشانند. مرگ این آبزیان، بقای جانورانی که از آنها تغذیه می‌کنند را هم با خطر جدی مواجه می‌کند.

- با فرا رسیدن بهار پای متخلفانی که با استفاده از شوک الکتریکی، به منظور صید ماهی، کلیه آبزیان منطقه را قتل عام می‌کنند بار دیگر به آب‌های هورالعظیم باز شده است.

[video src='https://www.mizan.news/wp-content/uploads/2022/01/3039971_525.mp4']

امیر سرخه، فعال محیط زیست با اعلام این خبر به میزان گفت: این روزها با توجه به آغاز فصل تخم‌ریزی ماهیان در بقایای تالاب هورالعظیم و حرکت آنها به آب‌های کم‌عمق، شاهد حضور ده‌ها قایق ماهیگیری در منطقه حفاظت‌شده هورالعظیم هستیم که با استفاده از شوک الکتریکی، علاوه بر ماهی، تمامی آبزیان منطقه را قتل عام می‌کنند.

وی افزود: یکی از آبزیان در خطر انقراض که جمعیت‌های کوچکی از آنها در جنوب غرب کشور باقی مانده، ماهی بنی است که شوکرهای الکتریکی بقایشان را تهدید می‌کنند و در صورتی که ماهیگیری به این روش غیرقانونی ادامه پیدا کند به زودی شاهد از بین رفتن نسل ماهی بنی خواهیم بود.

در ادامه فیلمی از تخم‌ریزی ماهی‌ها طی روزهای اخیر، در تالاب هورالعظیم را مشاهده می‌کنید.

var player = videojs('player_415881_3039410',{poster:'',width:400,height:300}); player.one('play', (function(){ $.post('/fa/ajax/news/video/3039410',{},function (data) {}); }));

این فعال محیط زیست با بیان اینکه لاک‌پشت فراتی یکی دیگر از گونه‌های در خطر انقراض منطقه است که از شوک الکتریکی در امان نیست یادآور شد: صیادی با روش شوک الکتریکی جمعیت آبزیان را به شدت کاهش داده و در نتیجه حیات جانورانی که از آبزیان تغذیه میکنند را به خطر انداخته است.

وی اضافه کرد: شنگ عراقی (شنگ ماکسویل) که اخیرا توسط سید باقر موسوی، فعال محیط زیست خوزستان برای اولین بار در کشور در هورالعظیم کشف و طی یک مقاله علمی با مشارکت دانشمندان و محققان خارجی به جهان معرفی شد‌ یکی دیگر از گونه‌هایی است که شوکرهای الکتریکی بقایش را به چالش کشیده‌اند.

شوکرها دوباره به جان آبزیان هورالعظیم افتادند ////////// بماند


سرخه با بیان اینکه ماهی‌های صید شده با استفاده از شوکر را دلالان برای فروش به بازارهای ماهی‌فروشان اهواز، حمیدیه، سوسنگرد و بستان می رسانند گفت: وجود این شوکرها آب را برای نوشیدن و همچنین ورود دام‌ها ناامن کرده و برای دامداران به مشکلی لاینحل تبدیل شده است. از این رو جوامع محلی بارها نارضایتی خود را نسبت به صید آبزیان توسط شوکرهای برقی اعلام کرده و خواهان جلوگیری از این قتل عام شده‌اند اما این نسل‌کشی غیرانسانی همچنان در آب‌های هورالعظیم ادامه دارد.

به گزارش میزان طی سال‌های اخیر سودجویان با وصل کردن یک کابل به برق و انداختن آن در رودخانه تعداد قابل توجهی از ماهی‌ها را صید می‌کنند: ماهی‌های بزرگ بر اثر این شوک الکتریکی بیهوش و سپس توسط صیادان صید می‌شوند و هزاران بچه ماهی در رودخانه تلف می‌شوند. متاسفانه علاوه بر ماهی‌ها، سایر آبزیان منطقه هم قربانی این صید بی‌رحمانه هستند. این در حالی است که صید ماهیان با این روش بر اساس ماده ۱۳ قانون شکار و صید و ماده ۶۷۹ قانون مجازات اسلامی جرم محسوب شده و متخلفان باید بعد از تشکیل پرونده و تنظیم صورت‌جلسه برای رسیدگی و سیر مراحل قانونی به مقامات قضایی معرفی می‌شوند.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *