درخواست حذف حیوانات از سریال دراکولا

۱۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۷:۰۲
کد خبر: ۷۱۳۵۱۳
فعالان حقوق حیوانات با این توضیح که یک سریال پربیننده با به نمایش گذاشتن صحنه‌هایی از ارتباط جانوران وحشی با انسان، ناخواسته معامله و قاچاق حیات وحش را رواج می‌دهد خواستار حذف صحنه‌های حیوانات از سریال دراکولا هستند.

- انتشار تیزر سریال جدید مهران مدیری به نام «دراکولا» که از به‌کارگیری حیوانات وحشی در این سریال حکایت داشت از همان آغاز با اعتراضات فعالان حقوق حیوانات و دوستداران حیات وحش همراه شد.

فعالان دو حوزه‌ محیط زیست و حقوق حیوانات، در دهه اخیر به منظور جلوگیری از حیوان‌آزاری، توقف استفاده ابزاری از جانوران وحشی برای نمایش و سرگرمی و همچنین مقابله با قاچاق حیات وحش از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و به موفقیت‌هایی از جمله ممنوعیت به‌کارگیری حیوانات در سیرک‌ها و در نتیجه ثبت نام ایران در فهرست کشورهایی که در آنها سیرک حیوانات ممنوع است دست یافته‌اند.

آنها با این توضیح که به‌کارگیری حیوانات وحشی در فیلم‌ها، از یک سو به آزار حیوانات منجر شده و از سوی دیگر مردم را به نگهداری از حیوانات وحشی ترغیب می‌کند تا کنون به صورت پراکنده، از پخش فیلم‌ها و سریال‌هایی که در آنها برای برای جذب‌ مخاطب بیشتر از حیوانات وحشی استفاده شده انتقاد کرده‌اند. اما حالا انتشار قسمت اول سریال دراکولا به کارگردانی مهران مدیری، که پیشتر هم در پی استفاده از حیوانات وحشی در آثارش مورد انتقاد قرار گرفته آنها را وا داشته تا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خواهان حذف صحنه‌های مربوط به حیوانات از این سریال شوند.

۱

۱

۱

در این درخواست با اشاره به اینکه در سریال «دراکولا» از گونه‌های مختلف جانوران وحشی از جمله ببر، تمساح و عقاب و همچنین پوشاک تهیه‌شده از خز جانوران وحشی استفاده شده آمده است:

به تصویر کشیدن حیاطی که با حضور گوزن و لاما و انواع پرنده از طاووس و قو گرفته تا عقاب و کرکس از زیبایی منحصربه‌فرد و جلوه‌ای خاص برخوردار شده و یا توله ببر شیرینی  که با صدا شدن توسط آقای مدیری وارد صحنه شده و به مبل تکیه می‌دهد بسیاری از بینندگان را به نگهداری از این حیواناتِ خواستنی، ترغیب می‌کند. و از آنجا که این روزها در سایه نبود نظارت کافی، بازار خرید و فروش غیرقانونی انواع جانوران وحشی از جمله توله شیر، توله ببر، توله گرگ و انواع پرندگان بومی و غیربومی در شبکه‌های اجتماعی داغ است و گردش مالی بالایی هم دارد خرید غیرقانونی حیوانات وحشی کار دشواری نیست. حیواناتی که اگر مانند ببر و شیر، غیربومی باشند یا به صورت قاچاق، از کشورهای همسایه وارد کشور شده‌اند یا حاصل توله‌کشی‌های غیرقانونی و غیراصولی در باغ وحش‌ها هستند و اگر هم بومی باشند، به صورت غیرقانونی توسط متخلفان از حیات وحش کشورمان ربوده شده‌اند. بنابراین، یک سریال پربیننده با به نمایش گذاشتن این حیوانات، در افزایش تقاضا برای خرید حیوانات وحشی و گرمتر شدن بازار معامله این جانوران نگون‌بخت نقشی اساسی ایفا خواهد کرد.
بنابراین، خواهشمندیم با جلوگیری از پخش سکانس‌هایی از سریال دراکولا که با به نمایش گذاشتن جانوران وحشی ناخواسته معامله و قاچاق حیوانات وحشی و خز آن‌ها را رواج می‌دهد از اثرات نامطلوب پخش این صحنه‌ها جلوگیری فرمایید.

این در حالی است که جست‌وجوی مقالات منتشرشده در این حوزه نشان می‌دهد که در پی حساسیت‌هایی که اخیراً در سراسر جهان نسبت به استفاده نمایشی از جانوران وحشی چه در سیرک‌ها و چه در فیلم‌ها و سریال‌ها ایجاد شده، برنامه‌سازان، به‌کارگیری جانوران وحشی را کنار گذاشته و استفاده از جلوه‌های ویژه را جایگزین کرده‌اند.

به گزارش میزان، توله ببر، گوزن قرمز، لاما، طاوس، عقاب، طوطی آرا، کرکس، شترمرغ، پیتون، تگوی آرژانتینی و بزمجه گلوسیاه، جانورانی هستند که از باغ وحش اجاره شده‌ و در تهیه سریال دراکولا مورد استفاده قرار گرفته‌اند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *