تامین نیاز‌های کشور‌های منطقه از طریق پیمان منطقه‌ای اکو

۰۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰:۳۴
کد خبر: ۷۱۱۰۹۳
دسته بندی‌: سیاست
کارشناس مسائل منطقه گفت: کشور‌های همسایه ما می‌توانند از طریق پیمان‌های منطقه‌ای اکو که با ۱۰ کشور منطقه است، روابط اقتصادی خود را تأمین کنند.
جعفر قنادباشی در گفت‌وگو با میزان، درخصوص تاثیر روابط با همسایگان در خنثی‌سازی تحریم‌ها، اظهار داشت: در این زمینه چندین کار انجام شده است؛ ما سعی کردیم با کشور‌هایی که تحریم شدند، وارد رابطه شویم و روابط خودمان را به صورت تأمین کننده نیاز‌های متقابل باشد.

این کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: با این روابط بتوانیم نیاز‌های خودمان را برآورده کنیم و به سمت یک همکاری میان همه کشور‌هایی که در جهان تحریم شدند، پیش برویم.

وی تصریح کرد: یکی از بحث‌های جدی که وجود دارد این است که به همراه کشور‌هایی که تحریم شدند، یک باشگاه تحریم‌شدگان ایجاد کنند و این کشور‌ها توانایی‌هایی که می‌تواند به صورت مکمل باشد، در کنار هم قرار بدهند و به صورت متقابل نیاز‌های یکدیگر را تأمین کنند.

قنادباشی یادآور شد: کشور‌های همسایه ما از چند طریق می‌توانند روابط اقتصادی خود را تأمین کنند؛ اول از طریق مبادلات پایاپای، دوم از طریق پیمان‌های منطقه‌ای اکو که با ۱۰ کشور منطقه داریم و همچنین تأمین نیاز‌های که کشور‌هایی منطقه به ما دارند؛ مانند تأمین انرژی و نیاز برخی کشور‌های منطقه‌ای به استفاده از راه‌های ترانزیتی ما دارند که این نیاز‌ها سبب شده است آن‌ها به ناگزیر روابط خود را با ما ادامه دهند.

وی  خاطرنشان کرد: این‌ها می‌تواند راه‌های خیلی خوبی باشد که ما در دوران تحریم نیاز‌های خود را برآورده کنیم.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *