هر خانه در کرمانشاه باید به یک مرکز گسترش صلح و سازش تبدیل شود

۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۱:۲۲
کد خبر: ۷۰۸۹۹۰
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رئیس کل دادگستری کرمانشاه با تاکید بر لزوم گسترش فرهنگ صلح و سازش در جامعه، گفت: هر خانه در کرمانشاه باید یک مرکز گسترش صلح و سازش باشد.

- توسلی‌زاده در مراسم افتتاح دفتر ستاد مصلحین دانشگاه‌های استان کرمانشاه که امروز بیستم اسفندماه در دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه برگزارشد، با اشاره به تاکیدات رئیس قوه قضائیه مبنی بر لزوم مردمی کردن دادگستری‌ها، اظهارکرد: براین اساس طی یکسال گذشته کار‌های بسیار خوبی را در دستگاه قضایی استان انجام داده‌ایم که از جمله آن‌ها تکریم مردم، ارتباط بیشتر با آن‌ها و گسترش فرهنگ صلح و سازش بین مردم بوده است.

وی رویکرد گسترش فرهنگ صلح و سازش را از مهمترین اولویت‌های دستگاه قضایی استان برشمرد و گفت: برای تحقق این هدف، تلاش کرده ایم تا با پایین آوردن سطح اختلافات بین مردم، سطح مراجعات آن‌ها را به دادگستری‌ها کم کنیم و اگر هم برای هر فردی پرونده‌ای قضایی به جریان افتاد، درصورتی که حق باشد، حقش را بدهیم و اگر هم حق نبود، او را قانع کنیم تا با رضایت از دادگستری خارج شود.

رئیس کل دادگستری کرمانشاه اضافه کرد: معتقدم هر اختلافی بین مردم هم برای نظام و هم برای خود آن فرد هزینه‌های زیادی را به همراه دارد، چرا که یا منجر به وقوع جرمی می‌شود و یا اینکه پرونده‌ای قضایی شکل داده می‌شود که آن هم پیامد‌های زیادی به همراه دارد.

وی با اشاره به بالا بودن سطح مراجعات مردم به دادگستری کرمانشاه، اظهار کرد: هرچه مراجعه مردم به دستگاه قضایی کمتر باشد، حاکی از بالا بودن سطح سلامت جامعه است، بنابراین باید همه اهتمام ما این باشد که اختلافات در جامعه را کم کنیم تا سطح مراجعات مردم به دستگاه قضایی کمتر شود.

توسلی زاده افزود: حتی اگر اختلافی بین مردم ایجاد می‌شود، باید بگونه‌ای در جامعه فرهنگ سازی کنیم که این اختلافات به سمت دستگاه قضایی سوق داده نشود و با حضور بزرگان و ریش سفیدان حل و فصل شود.

رئیس کل دادگستری کرمانشاه با بیان اینکه دستگاه قضایی استان خواهان این است که تمام دو میلیون نفر جمعیت استان برای گسترش فرهنگ و صلح و سازش پای کار بیایند، اظهار کرد: هر خانه در کرمانشاه باید یک مرکز صلح و سازش باشد و دو میلیون نفر از جمعیت استان برای توسعه فرهنگ صلح پای کار بیایند.

وی در ادامه به راه اندازی اولین دفتر ستاد مصلحین خارج از دستگاه قضایی استان در دانشگاه آزاد کرمانشاه اشاره کرد و گفت: علاوه بر برنامه‌هایی که برای توسعه فرهنگ صلح و سازش در خانواده‌ها داریم، در هر اداره هم می‌خواهیم اختلافات را پیش از آنکه به دادگستری‌ها کشیده شود، بین خودشان حل کنند.

توسلی زاده اضافه کرد: دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه حدود ۱۸ هزار دانشجو و ۴۰۰ عضو هیات علمی دارد که می‌توان از ظرفیت همه آن‌ها برای توسعه این فرهنگ استفاده کرد.

فرهاد گل محمدی رئیس دانشگاه آزاد استان کرمانشاه نیز با تاکید براینکه این دانشگاه خواهان ارتباط و تعامل بیشتر با دستگاه قضایی استان است، افزود امیدواریم این ستاد فتح بابی برای این تعامل ارزنده با دستگاه قضائی استان باشد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *