هجوم غیرقانونی گله‌های دام به تنها زیستگاه آهو+فیلم

۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۵:۲۶
کد خبر: ۷۰۸۶۵۲
فعالان محیط زیست که ورود غیرقانونی گله‌های دام به منطقه حفاظت‌شده میشداغ را تهدیدی علیه وحوش این منطقه می‌دانند از مسئولان محیط زیست وعده گرفته‌اند که این زیستگاه هرچه زودتر از گله‌های دام پاکسازی شود اما این وعده تا کنون محقق نشده است.

- این روزها منطقه حفاظت‌شده میشداغ در استان خوزستان که زیستگاه گونه‌های متعدد حیات وحش به ویژه جمعیت‌های رو به کاهش آهوان است، با هجوم غیرقانونی گله‌های دام بیش از پیش برای وحوش ناامن شده است.

[video src='https://www.mizan.news/wp-content/uploads/2022/01/3011270_118.mp4']

امیر سرخه، فعال محیط زیست خوزستان به میزان گفت: در پی مالچ‌پاشی مراتع اطراف منطقه حفاظت شده میشداغ که مانعی بزرگ برای چرای دام به وجود آورده، دامداران برای تعلیف احشام، نزدیک‌ترین منطقه را انتخاب کرده و از ابتدای پاییز گله‌های کوچک و بزرگ دام را به منظور چرا به منطقه حفاظت شده میشداغ وارد کرده‌اند.

وی افزود: در چند سال اخیر، جمعیت آهوان منحصربه‌فرد منطقه حفاظت‌شده میشداغ به دلایل متعددی از جمله مالچ پاشی نفتی، کشت گونه مهاجم کهور آمریکایی، شکار، خفگی در کانال‌های آبرسانی، مهاجرت به سوی مرز عراق و شکار شدن توسط شکارچیان کشور همسایه به شدت کاهش یافته و نسل این گونه ارزشمند در خطر انقراض قرار گرفته است.

سرخه ادامه داد: در پی ناامنی‌های موجود در منطقه حفاظت‌شده میشداغ، غزال‌های منحصربه‌فرد ساکن شنزارهای این منطقه به ناچار به بخشی از این منطقه حفاظت‌شده پناه بردند که تقریبا بکر مانده و پای انسان کمتر به آن رسیده بود. اما حالا این منطقه هم با هجوم گله‌های دام برای آهوان ناامن شده و آنها به ناچار در پی یافتن پناهی امن راهی مرزهای عراق شده و از خاک کشور خارج شوند. آهوانی که پس از ورود به خاک عرق با چالشی جدید مواجه می‌شوند: جولان شکارچیان عراقی. البته چند سال پیش آقای سید باقر موسوی، محیط بان سابق اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان توانسته بود با شگردی خاص و با ایجاد چندین آبشخور در خاک ایران، جمعیتی از آهوانی که به خاک عراق پناه برده بودند را به کشور بازگرداند.

مالچ

این فعال محیط زیست با بیان اینکه فعالان محیط زیست، در بدو ورود گله‌های دام به منطقه حفاظت‌شده میشداغ، از اداره کل محیط زیست خوزستان خواستار خارج کردن گله‌های دام از این زیستگاه ارزشمند شدند گفت: متاسفانه تا کنون کوچکترین اقدامی برای جلوگیری از ورود غیرقانونی دامداران به منطقه حفاظت‌شده میشداغ صورت نگرفته است. در نتیجه این درخواست را در تهران با سازمان حفاظت محیط زیست کشور در میان گذاشتیم. مسئولان این سازمان وعده دادند که منطقه حفاظت‌شده میشداغ به زودی از گله‌های دام پاکسازی خواهد شد اما این وعده محقق نشد و کار به جایی رسیده که در حال حاضر زیستگاه بکر آهوان، توسط هزاران دام اشغال شده است.

وی یادآور شد: منطقه حفاظت‌شده میشداغ علاوه بر غزال ریم، زیستگاه گونه های جانوری بسیاری مانند کفتار راه راه، گرگ، روباه شنی، روباه عربی، گربه شنی، گربه وحشی، افعی شاخدار عربی، بوای شنی عربی، آگامای سروزغی عربی، زیرگونه بزمجه بیابانی، گکوی انگشت کوتاه ایرانی، سوسمار انگشت شانه اشمیث و دهها گونه دیگر است که زیستگاهشان از جوانب متعدد در معرض نابودی قرار گرفته است لذا از مسئولان محترم سازمان محیط زیست در تهران و خوزستان خواهشنمدیم به منظور جلوگیری از کاهش بیشتر جمعیت حیات وحش به ویژه غزال ریم در این منطقه هرچه سریعتر نسبت پاکسازی این زیستگاه ارزشمند از گله‌های دام اقدام کنند.

مالچ

مالچ

منطقه حفاظت شده میشداغ با وسعت ۵۴,۳۶۳ هکتار منطقه‌ای است با سیمای کوهستانی، تپه ماهوری و دشتی که نقاط مرتفع آن کمتر از ۵۰۰ متر ارتفاع دارد. منطقه حفاظت شده میشداغ از بارندگی کمتر از ۲۵۰ میلی متر در سال برخوردار است و اقلیمی گرم و خشک دارد. منابع تامین آب این منطقه چند چشمه دائمی است که عمدتا از آبدهی کمی برخوردارند.
میشداغ در حال حاضر تنها زیستگاهی است که می توان تعداد محدودی از آهوان استان خوزستان را در آن دید.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *