واعظی: اروپا به عنوان مقصد قاچاق مواد مخدر همکاری جدی‌تری داشته باشد

۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۸:۰۲
کد خبر: ۷۰۸۳۳۹
دسته بندی‌: سیاست ، مجلس و دولت
رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: مسئولیت مشترک جامعه بین المللی در زمینه مبارزه با مواد مخدر ایجاب می‌کند اگر اروپا مقصد اصلی قاچاق مواد مخدر از منطقه است و ایران معبر آن، حساسیت و همکاری اروپا و سازمان‌های بین المللی در راه مبارزه جدی، قاطع و مستمر با این پدیده ناهنجار و کمک به ایران در این زمینه باید به مراتب بیشتر از این باشد.
- بنا به اعلام پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمود واعظی در نشست تخصصی اقدامات و دستاورد‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه همکاری‌های بین المللی مبارزه با مواد مخدر، با اشاره به گزارش‌های ارائه شده از سوی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در زمینه اقدامات انجام شده، افزود: گزارش‌ها و اقدامات انجام شده بیانگر این است که برنامه ریزی‌های بسیار خوبی صورت گرفته و اقدامات بزرگی در زمینه مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته که جای تقدیر دارد.
             
وی از تولید، توزیع و ترانزیت مواد مخدر، مصرف مواد مخدر، پیامد‌های مواد مخدر و آثار و تبعات ناشی از آن و همچنین مبارزه و پیشگری به عنوان نکات مهم و قابل توجه نام برد و افزود: با توجه به درآمد بسیار بالای قاچاق مواد مخدر، قاچاقچیان از هر وسیله و بهترین امکانات و تجهیزات برای رسیدن به این درآمد سرشار استفاده می‌کنند و اقدامات قاطع و قهری برای برخورد با این پدیده مخرب اجتناب ناپذیر است.    

رئیس دفتر رئیس جمهور در ادامه تلاش برای انجام اقدامات لازم در راستای کاهش تقاضا و مصرف مواد مخدر به شکل‌های مختلف را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: اگر کالایی بازار مصرف نداشته باشد به طور طبیعی تولید آن نیز کاهش خواهد یافت.

 واعظی از اجرای طرح «یاریگر زندگی» با هدف تلاش برای کاهش مصرف مواد مخدر و بازپروری معتادان و کمک به خانواده‌های این افراد به عنوان گامی مهم در این رابطه نام برد و افزود: خوشبختانه این روز‌ها اقدامات بسیار خوبی با همکاری دانشگاه‌ها و مراکز علمی تحقیقاتی، فضای مجازی و ابزار‌ها و فناوری‌های نوین و شرکت‌های دانش بنیان در راه مبارزه با مواد مخدر را شاهد هستیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین ضرورت آشنایی کامل با پیامد‌های مصرف و قاچاق مواد مخدر و تاثیر آن بر کانون خانواده و اجتماع را مورد تاکید قرار داد و افزود: برای داشتن جامعه پاک و خانواده سالم و ایمن آشنایی و مقابله با این پیامد‌ها مهم و ضروری است.

رئیس دفتر رئیس جمهور در ادامه به موضوع مهم «مبارزه و پیشگیری» در زمینه مواد مخدر اشاره کرد و با تاکید بر اینکه مبارزه با مواد مخدر و قاچاق آن تنها از طرف یک یا دو کشور امکان‌پذیر نیست، گفت: جامعه جهانی در رابطه با این موضوع مهم یک مسئولیت مشترک دارد و این همکاری جمعی و اشتراک گذاری موفقیت‌ها و دستاورد‌ها است که می‌تواند موفقیت در مسیر مبارزه را به همراه داشته باشد.

 واعظی با بیان اینکه در جمهوری اسلامی ایران بر مبنای اعتقادات دینی، اخلاقی و فرهنگی مبارزه با مواد مخدر به عنوان یک موضوع مهم و محوری در دستور کار همه مسئولان نظام قرار دارد، افزود: برغم اینکه کشور ما در طول سالها، نه «مقصد» قاچاق مواد مخدر، بلکه «معبر» بوده است، تصریح کرد: مقصد قاچاق مواد مخدر جای دیگری است، اما بیشترین هزینه را در این زمینه ایران می‌پردازد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به شهید و مجروح شدن تعداد زیادی از هموطنان در راه مبارزه با مواد مخدر، افزود: افزایش قاچاق مواد مخدر از ۱۸۵ تن در سال ۲۰۰۱ به ۹ هزار تن در سال ۲۰۱۹ برغم اقدامات انجام شده تاکنون، نشان از اهمیت مبارزه همگانی و همکاری جهانی با این پدیده شوم دارد.

 واعظی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در سه سال گذشته برغم اعمال تحریم‌های سخت و فشار حداکثری از سوی آمریکا و همچنین شیوع ویروس عالمگیر کرونا در یکسال گذشته و سختی‌های ناشی از آن، درحد توان در زمینه مبارزه با مواد مخدر تلاش کرده است، اما این وضعیت نمی‌تواند ادامه یابد.

رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: مسئولیت مشترک جامعه بین المللی در زمینه مبارزه با مواد مخدر ایجاب می‌کند اگر اروپا مقصد اصلی قاچاق مواد مخدر از منطقه است و ایران معبر آن، حساسیت و همکاری اروپا و سازمان‌های بین المللی در راه مبارزه جدی، قاطع و مستمر با این پدیده ناهنجار و کمک به ایران در این زمینه باید به مراتب بیشتر از این باشد.
انتهای پیام/ 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *