تردید در پذیرفتن بوتولیسم به عنوان قاتل پرندگان میانکاله

۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۳:۰۹
کد خبر: ۷۰۷۸۷۵
مجله «تحقیقات دامپزشکی و فرآورده ‎های بیولوژیک» وابسته به موسسه رازی، مقاله‌ای که پیشتر منتشر کرده بود و در آن عامل تلفات گسترده پرندگان مهاجر در میانکاله، مسمومیت بوتولیسم اعلام شده بود را باطل کرد.

- مجله «تحقیقات دامپزشکی و فرآورده ‎های بیولوژیک» وابسته به موسسه رازی، مقاله پایش همه‌جانبه رخداد مرگ و میر بالای پرندگان آبزی مهاجر تالاب میانکاله در سال ۱۳۹۸ را که پاییز ۹۹ در این مجله منتشر شده بود، باطل (Retract) کرد.

بوتولیسم ابطال شد

بوتولیسم ابطال شد

در این مقاله که توسط علی‌صفر ماکنعلی (رئیس سازمان دامپزشکی کشور)، ارکیده حیدرنژاد، وحید کشاورز زمانیان، محمد حبیبی، کوروس ربیعی، حمیدرضا طالیفر و حامد عبدالهی نوشته شده، عامل تلفات گسترده پرندگان مهاجر در میانکاله، مسمومیت بوتولیسم اعلام شده است.

عامل مسمومیت بوتولیسم، سمی است که توسط باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود. به گفته علی‌‌صفر ماکنعلی، رئیس سازمان دامپزشکی، این باکتری بی‌هوازی در گیاهان فاسد، لاشه موجودات و مواد حیوانی تکثیر شده و در بدن پرندگان مهاجر، سمی آزاد کرده که هضم آن به مسمومیت مرگبار بوتولیسم انجامیده است.

اما آیا شواهدی در اختیار مجله «تحقیقات دامپزشکی و فرآورده ‎های بیولوژیک» قرار گرفته که برای تلفات پرندگان مهاجر در میانکاله عاملی غیر از مسمومیت بوتولیسم را معرفی می‌کند؟ متاسفانه تلاش خبرنگار میزان برای طرح این سوال از سردبیر مجله بی‌نتیجه ماند.

به گزارش میزان؛ تلفات گسترده پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله که در زمستان ۹۸ آغاز و در زمستان ۹۹ تکرار شده طبق برآورد کارشناسان محیط زیست تا کنون با مرگ ۷۰هزار پرنده مهاجر همراه بوده است. تلفاتی که عامل آن را سازمان دامپزشکی کشور، مسمومیت بوتولیسم اعلام کرده است. با این حال، برخی دامپزشکان و کارشناسان مستقل محیط زیست، مسمومیت بوتولیسم را به عنوان عامل این تلفات به رسمیت نشناخته‌ و با استناد به وضعیت لاشه‌ها حین کالبدگشایی معتقدند، این تلفات حاصل یک بیماری مانند وبای پرندگان است و احتمال دارد از تخلیه فاضلاب و پساب صنعتی در تالاب میانکاله و تخلیه لاشه‌های کشتارگاه در نزدیکی رودخانه ناشی شده باشد.

بیشتر بخوانید:
بوتولیسم یا پاستورلوز؟ / آمار تلفات در میانکاله به ۲۵۲۵ پرنده رسید 

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *