قوش‌باز قطری در ایران چه می‌کند؟+تصاویر

۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴:۵۵
کد خبر: ۷۰۶۹۴۱
در شرایطی که کرونا از یک سو و بیماری‌های پرندگان به ویژه آنفلوانزا از سوی دیگر همچنان قربانی می‌گیرند یک قوش‌باز قطری به همراه سه پرنده شکاری وارد ایران شد تا به مناطق حفاظت‌شده خوزستان و کرمان سفر کند. در مجوزی که مسئولان محیط زیست برای ورود پرندگان این قوشباز صادر کرده‌اند قید شده: "قوش‌بازی، ممنوع".

- سازمان حفاظت محیط زیست اخیرا برای ورود یک قوش‌باز قطری به همراه پرندگان شکاری‌اش به استان‌های خوزستان و کرمان مجوز صادر کرده است.  در این مجوز قوش‌بازی ممنوع اعلام شده و ورود قوش‌باز قطری و پرندگانش به مناطق حفاظت شده این دو استان، به همراهی آنها توسط یک محیط‌بان مشروط شده است.

اما یک قوش‌باز اگر قصد قوش‌بازی نداشته باشد، چرا باید پرندگان شکاری خود را وارد ایران کرده و خواهان ورود به مناطق حفاظت شده باشد؟

بالابان

این قوش‌باز قطری قطعا پرندگان شکاری خود را به منظور عوض کردن آب و هوا و تفریح آنها به ایران نیاورده است. این را مسئولانی که مجوز مربوطه  را صادر کرده‌اند به خوبی می‌دانند. مسئولانی که این مجوز را صادر کرده‌اند بهتر از هر کسی می‌دانند که قوش‌بازان کشورهای عربی، علاقه بسیاری به قوش‌بازی در ایران دارند: رها کردن پرندگان شکاری‌شان در آسمان ایران به منظور شکار پرنده‌ای ارزشمند به نام هوبره. پرنده‌ای که جمعیت آن در کشورهای عربی، به دلیل قوش‌بازی و شکار بی‌رویه به شدت کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید:
فروش بالابان یک و نیم میلیارد تومانی ایران در مزایده قوشبازان قطر+فیلم و عکس
وقتی هم شکار قربانی می‌شود هم شکارچی+عکس و فیلم

اما صدور این مجوز همه ماجرا نیست. ماجرا از جایی نگران‌کننده‌تر می‌شود که این قوشباز قطری که برای وارد کردن یک پرنده شکاری به ایران مجوز دریافت کرده، همراه با سه پرنده شکاری وارد ایران شده است تا نبود نظارت کافی را به تصویر کشیده، شبهه اقدام به تخلف را تقویت کرده و اعتبار ممنوعیت قوشبازی که در مجوز محیط زیست قید شده را زیر سوال ببرد.

بالابان

 

در ادامه فیلمی از ورود قوش‌بازان قطری به همراه سه پرنده شکاری (بالابان) به فرودگاه شیراز را مشاهده می‌کنید. آنها پس از ورود به فرودگاه شیراز، با هماهنگی یگان حفاظت محیط زیست خوزستان به صورت زمینی عازم خوزستان شدند.

[video src='https://www.mizan.news/wp-content/uploads/2022/01/3002871_663.mp4']

در کشورهای عربی، سنت دیرینه‌ای برای شکار هوبره وجود دارد. ساکنان این کشورها، پرندگان شکاری را برای شکار هوبره تربیت می کنند. به همین دلیل، تعداد هوبره‌ها در این کشورها کاهش چشمگیری یافته و بازار پرسودی برای قاچاق این پرنده به این کشورها ایجاد شده است. قاچاقچیان هوبره، تخم یا خود این پرنده را از ایران به کشورهای عربی قاچاق می‌کنند و به قیمت زیادی می فروشند.

در ایران، هوبره در پاییز و زمستان در اکثر مناطق بیابانی و نیمه‌بیابانی دیده می‌شود. تخم‌گذاری آن‌ها در استان‌های تهران، کرمان، یزد، شیراز، خراسان رضوی و سمنان نیز گزارش شده است.

بالابان


برچسب ها: حیات وحش قوشبازی

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *