سفر رییس قوه قضاییه به عراق طلیعه درخشانی در مناسبات بین دو کشور بود

۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۹:۰۲
کد خبر: ۷۰۲۰۰۵
«سفر رییس قوه قضاییه طلیعه درخشانی در مناسبات حقوقی و قضایی بین دو کشور ایران و عراق محسوب می‌شود» معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری با بیان این جمله گفت: همراهی، همگامی و تعامل سازنده‌ای که بین دو کشور در زمینه طرح مباحث و موضوعاتی که در دستور کار دو کشور بوده، ایجاد شد نشان‌دهنده اهمیت این سفر است.
_ روزنامه آفتاب یزد نوشت: محمود عباسی با اشاره به سفر رئیس قوه قضائیه به عراق، گفت: سفر رئیس قوه قضائیه را می‌توان از حیث مسائل حقوقی و قضائی بین جمهوری اسلامی و جمهوری عراق و همچنین از بعد بین‌المللی مورد ارزیابی قرار داد.
 
معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری ادامه داد: سفر رئیس قوه قضائیه طلیعه درخشانی در مناسبات حقوقی و قضائی بین دو کشور محسوب می‌شود؛ دیدار با عالی‌ترین مقامات قضائی عراق، رئیس دیوان عالی عراق همچنین مقامات سیاسی این کشور از جمله رئیس جمهور، نخست وزیر، رئیس مجلس و طرح مباحث و موضوعاتی که در در دستور کار دو کشور بوده و همراهی، همگامی و تعامل سازنده‌ای که بین دو کشور در این زمینه‌ها ایجاد شد نشان‌دهنده اهمیت این سفر است.
 
عباسی تاکید کرد: یکی از موضوعات و مباحث مهمی که می‌توان به آن اشاره کرد همراهی دو کشور در موضوع شهادت سردار سلیمانی و شهید ابومهندس است؛ هر دو کشور همگام با هم با یک شیوه حرکت کردند، تعقیب بین‌المللی و درخواست صدور برگ جلب ترامپ به عنوان مرتکب اصلی و دستور‌دهنده به قتل این دو شهید بزرگوار یکی از نکاتی است که نشان‌دهنده همگامی و همراهی دستگاه قضائی دو کشور است.
 
وی تصریح کرد: سفر رئیس قوه قضائیه حرکت بسیار خوبی برای انتقال محکومین، مذاکره و گفتگو در خصوص انتقال یا مبادله محکومین بین دو کشور بود؛ که حضور وزیر دادگستری در این سفر هم فرصت خوبی به شمار می‌رفت که در کنار رییس قوه قضاییه، دیدار‌هایی با وزیر دادگستری عراق، گفتگو‌ها و مذاکرات دوجانبه‌ای در توسعه مناسبات حقوقی و قضایی داشته باشند.
 
رییس کمیته انتقال محکومان وزارت دادگستری با بیان اینکه سفر رییس قوه قضاییه به عراق در بعد بین المللی نیز پیام روشنی برای جهان داشت، تاکید کرد: دو کشور ایران و عراق که هر دو قربانی تروریسم بوده و هستند با همکاری و همراهی یکدیگر در این سال‌های مبارزه و در این شرایط حساس در کنار یکدیگر هستند.
 
وی ادامه داد: همچنین باید به ابعاد سیاسی این موضوع نیز توجه شود که نشان دهنده اهتمام مسئولین دو کشور ایران و عراق است.
 
معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری با اشاره به استقبال از رییس قوه قضاییه در سفر به عراق، افزود: استقبال از رییس قوه قضاییه بعد سوم این جریان به شمار می‌رفت که به عنوان یک شخصیت روحانی، اثرگذار در کشور، منطقه و در سطح بین اللمل بود و نشان دهنده آن بود که مردم دو کشور با توجه به خاستگاه و پایگاه‌های فرهنگی، در کنار یکدیگر هستند و نشان دهنده همدلی دو ملت در همه زمینه‌ها است.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *