اهمیت ایجاد دادگاه تجاری مشترک ایران و عراق

13:41 - 26 November 1399
کد خبر: ۷۰۱۸۳۶
مدیر کل دفتر عربی- آفریقای سازمان توسعه تجارت گفت: ایجاد دادگاه تجاری به طور تخصصی بین دو کشور ایران و عراق اقدامی موثر در حل‌و‌فصل سریع اختلافات تجار ایرانی و عراقی و کمک‌کننده به تجار است.

- جهان صنعت نوشت: توسعه تجارت بین‌المللی یکی از زمینه‌های توسعه و رشد اقتصادی برای هر نظام اقتصادی است و دستاورد‌های آن نه‌تنها در حوزه اقتصادی بلکه در حوزه‌های مختلف سیاسی و فرهنگی خواسته همیشه دولت‌ها و حکومت‌ها بوده است. در همین خصوص مدیرکل دفتر بازرگانی کشور‌های عربی- آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران ایجاد دادگاه تجاری به طور تخصصی بین دو کشور ایران و عراق را پیرو سفر آیت‌الله رییسی به بغداد، اقدامی موثر در حل‌و‌فصل سریع اختلافات تجار ایرانی و عراقی و کمک‌کننده به تجار دانست.

یکی از محور‌هایی که در سفر اخیر آیت‌الله رییسی به عنوان رییس قوه قضاییه به کشور عراق مطرح شد، مسائل مربوط به مراودات تجاری و اقتصادی دو کشور و ایجاد دادگاه‌های تخصصی تجاری در عراق در راستای تسهیل امور بازرگانی و تجار و حل سریع مشکلات فعالان این حوزه بود که بدون تردید گام موثری در جهت افزایش تجارت بین دو کشور خواهد بود.

بر همین اساس فرزاد پیلتن با اشاره به گستردگی روابط با عراق، دلیل این موضوع را حضور تعداد زیادی از فعالان اقتصادی و تجاری ایرانی با همتایان عراقی عنوان کرد و افزود: هزاران شرکت و فعال اقتصادی ایرانی در حال همکاری و فعالیت اقتصادی و تجاری بین دو کشور هستند و ظرفیت‌های زیادی در این بخش با کشور عراق وجود دارد که می‌توان از آنها استفاده کرد.

وی گفت: دو بحث مهم در سفر رییس قوه قضاییه به عراق در زمینه تجاری و اقتصادی مطرح شد که می‌تواند کمک بسیار بزرگ و تاثیرگذاری در توسعه و تسهیل روابط تجاری دو کشور باشد. در واقع در کنار ظرفیت‌های زیاد اقتصادی حوزه تجارت با عراق، مشکلاتی نیز در این زمینه بر سر راه تجار و بازرگانان وجود دارد.

پیلتن ادامه داد: یکی از مشکلاتی که در توسعه و افزایش روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور ایران و عراق همیشه وجود داشته است، بحث روادید است در حالی که لغو روادید در تسهیل ارتباطات بین فعالان تجاری دو کشور، بسیار موثر و کمک‌کننده خواهد بود.

به گفته مدیرکل دفتر بازرگانی کشور‌های عربی- آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران، با وجود حجم بالای روابط تجاری دو کشور ایران و عراق، شکل این روابط بیشتر به صورت سنتی است تا به شکل مدرن و بیشتر روابط در قالب ارتباطات شخصی افراد اتفاق می‌افتد.

وی در ادامه به اختلافات بازرگانان دو کشور اشاره کرد و اظهار داشت: نوسانات و مشکلات مختلف مانند شیوع بیماری کرونا، مسائل سیاسی، اتفاقات و تغییرات حوزه تولید، وضع قوانین و مقررات دو کشور در حوزه صادرات و واردات موجب شکل‌گیری اختلافاتی بین تجار دو کشور شده که این اختلافات در سال‌های اخیر روند افزایشی داشته است و بعضا شاهد تشکیل اختلافات تجاری بین بازرگانان دو کشور بودیم. از این جهت شکل‌گیری دادگاه تجاری به طور تخصصی بین دو کشور می‌تواند در حل‌و‌فصل سریع اختلافات تجار ایرانی و عراقی کمک‌کننده و بسیار مفید باشد.

طبق توضیحات پیلتن در غیاب دادگاه تجاری، بازرگانان ایرانی متحمل هزینه‌های زیادی می‌شوند و با سرگردانی در مراکز اداری، دولتی و اتاق‌های بازرگانی دو کشور باعث سردرگمی و بلاتکلیفی و هدررفت سرمایه‌های بازرگانان و همچنین خواب سرمایه تجار و در نهایت باعث تحمیل ضرر و زیان به شرکت‌ها و فعالان حوزه تجارت می‌شود که شکل‌گیری دادگاه‌های تجاری با هدف حل‌و‌فصل سریع اختلافات بین تجار، اهمیت بسیار زیادی دارد.

مدیر کل دفتر بازرگانی کشور‌های عربی- آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: با توجه به حجم بالای تجارت کشور ایران با عراق احتیاج به یک دادگاه ویژه حل‌و‌فصل اختلافات تجار ایرانی و عراقی کاملا طبیعی است و تشکیل این دادگاه و فعالیت آن، به توسعه و تسهیل ارتباطات اقتصادی ایران و عراق کمک زیادی می‌کند.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد و تاسیس چنین دادگاهی در کشور عراق و تاثیر آن در ایجاد افزایش امنیت این بازار گفت: ایجاد دادگاه تخصصی تجاری بین دو کشور ایران و عراق می‌تواند تضمین‌کننده و ایجاد‌کننده یک فضای اطمینان‌بخش برای فعالان دو کشور باشد که در صورت وقوع هر گونه اختلاف، مشکلات از طریق آن حل‌و‌فصل خواهد شد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *