توصیه مهم درباره نگهداری غذا در فریزر

۲۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۰:۰۱
کد خبر: ۷۰۱۰۶۴
انجماد به حفظ ساختار سلولی محصول کمک می کند. اگر مواد غذایی خود را نپخته و به صورت خام منجمد کنید. ارزش غذایی خود را حفظ می کنند.

- بیتوته نوشت: انجماد به حفظ ساختار سلولی محصول کمک می‌کند. اگر مواد غذایی خود را نپخته و به صورت خام منجمد کنید. ارزش غذایی خود را حفظ می‌کنند. منجمد کردن غذا عمر مفید آن را افزایش می‌دهد، اگرچه می‌تواند در کیفیت‌های ارگانولپتیک آن نیز تأثیر بگذارد.

درباره غذای منجمد چه باید بدانید؟

انجماد غذا یکی از روش‌های حفاظت از غذا است که به شما امکان می‌دهد سرعت تجزیه را کم کرده و عمر مفید آن را افزایش دهید. هرچند مواظب باشید - انجماد فقط باعث خراب شدن بیشتر می‌شود، نمی‌تواند آن را اصلاح کند.

در انجماد غذا، به سرعت بلور‌های یخ کوچکی تولید می‌شود که به حفظ ساختار سلولی محصول کمک می‌کند. از این نظر، غذا‌هایی که به درستی منجمد شده اند ممکن است گزینه‌ای باشد که می‌توانید در فروشگاه هفتگی و آشپزخانه خود بگنجانید. بیایید نگاه عمیق تری داشته باشیم.

مضر بودن یخ زدگی چیست؟

هم یخ زدن محصول و هم قرار گرفتن آن در معرض نوسانات دمای ذخیره سازی باعث تشکیل بلور‌های بزرگ می‌شود. این اتفاق می‌افتد، زیرا آب پیوند یافته با پروتئین‌های این غذا‌ها را استخراج می‌کند.

در اینجا، ما در مورد محتوای آب صحبت می‌کنیم که بازیابی آن در طی فرآیند یخ زدایی امکان پذیر نیست، زیرا باعث تغییر در بافت غذا و ارزش غذایی آن می‌شود. به نوبه خود، این مایع از دست رفته می‌تواند مواد مغذی محلول در آب - مانند برخی ویتامین‌ها - را با خود بکشاند.

در صورت منجمد نگه داشتن غذا، ممکن است آن دچار تغییرات خاصی شود. در بسیاری از موارد، همچنین می‌تواند بافت خود را تغییر داده و ارزش مغذی آن را تغییر دهد.

آیا یخ زدن مواد غذایی باعث تغییر خواص غذایی می‌شود؟

نه، سبزیجات کاملا منجمد شده از نظر صنعتی خواص غذایی سبزیجات تازه را حفظ می‌کنند، زیرا منجمد کردن پس از تمیز کردن سریعا صورت می‌گیرد و این سبب حفظ خواص آن‌ها می‌شود.

باید بدانید ویتامین‌ها از طریق گرما از بین می‌روند، نه از طریق دمای سرد. به نوبه خود، هنگام برش و متعاقباً شستن غذاها، یا جوشاندن آن‌ها در آب، می‌توانید مواد معدنی را از بین ببرید.

ریز مغذی‌های مواد غذایی دست نخورده باقی می‌مانند و هنگامی که آن‌ها را قبل از پختن منجمد می‌کنید. از دست دادن مواد مغذی ناشی از پخت و پز و فرآوری قبل از انجماد برگشت ناپذیر است.

در این صورت آیا می‌توانید غذایی را فریز کنید؟

تقریباً می‌توانید همه چیز را فریز کنید. با این وجود، گاهی اوقات این باعث تغییر بافت، بو و برخی مزه‌ها می‌شود، به همین دلیل توصیه نمی‌کنیم این کار را برای همه موارد انجام دهید. مثلا:

* گوشت می‌تواند بین ۳ تا ۱۲ ماه دوام بیاورد، اما بیشتر نه.

* کاهش سرما بین ۱ تا ۲ ماه طول خواهد کشید.

* ماهی‌های روغنی حداقل ۳ ماه دوام می‌آورند.

* نان، بین ۳ تا ۶ ماه.

* سوپ، تقریباً ۶۰ روز.

* کره، حداکثر بین ۳ تا ۶ ماه.

این بدان معنا نیست که شما فکر می‌کنید این فرآیند در هنگام آماده سازی برای وعده‌های هفتگی خود مفید است. به همین ترتیب، می‌تواند منجر به یک رژیم غذایی سالم و متعادل در برنامه‌های خود شود.

تقریباً می‌توانید هر غذایی را منجمد کنید. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که بافت و طعم بسیاری تغییر زیادی خواهد کرد.

۴ قانون اساسی در مورد غذای منجمد

• چیزی را که از یخ زدایی خارج شده، دوباره منجمد نکنید. تکرار این روند به کیفیت غذا آسیب می‌رساند.

• از ظروف مناسب استفاده کنید که غذا را هنگام یخ زدن از دیگران جدا نگه دارد، زیرا " یک ظرف غیر قابل نفوذ در هنگام محافظت از غذا در برابر کمبود آب، اکسیداسیون و انتقال بو ضروری است ". ظروف شیشه‌ای غیر قابل نفوذ بهترین ظروف است.

• این که نقاشی‌هایی روی کشو‌های داخل فریزر وجود دارد نیز می‌تواند مفید باشد. این تقسیم‌ها به جدا نگه داشتن غذا‌ها کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که در هنگام یخ زدن هیچ آلودگی متقابل وجود ندارد. از آن‌ها استفاده کنید؛ شناسایی مواد غذایی در یک فریزر کاملاً منظم بسیار آسان‌تر خواهد بود. یکی دیگر از گزینه‌های خوب برای شناسایی محصولات منجمد، استفاده از برچسب است.

دستورالعمل‌های فریزر خود را دنبال کنید و اطمینان حاصل کنید که درجه حرارت حداقل -۲۰ درجه فارنهایت است.

• اگر یک غذای پخته را منجمد می‌کنید، دقت کنید یخ آن را ذره ذره ذوب کنید. شب قبل از اینکه بخواهید آن را مصرف کنید، آن را از فریزر به یخچال انتقال بدهید.

بر اساس مطالعه منتشر شده در تحقیقات بین المللی غذا، یخ زدایی مواد غذایی در دمای اتاق می‌تواند خطر آلودگی را افزایش دهد.

خوردن غذای منجمد

انجماد یک روش نگهداری خوب برای غذای شما است، زیرا از تجزیه زودرس غذای شما جلوگیری می‌کند. با این حال، باید این واقعیت را در نظر بگیرید که می‌تواند باعث تغییر در بافت و طعم شود. تا زمانی که محصول را قبل از پختن منجمد کنید، غذا خواص خود را حفظ می‌کند. با این وجود، برای اطمینان از بی خطر بودن این روش نگهداری، باید برخی از قوانین را دنبال کنید!ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *