تکنیک‌هایی برای شستشوی اتومبیل

۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۰:۰۲
کد خبر: ۶۹۹۵۶۸
برای تمیز کردن و برق انداختن ماشین همیشه نیاز به رفتن کارواش نیست، انجام چند روش ساده و رعایت برخی نکات به برق انداختن داخل و خارج ماشین کمک شایانی می‌کند.

- نمناک نوشت: همیشه لازم نیست که ماشینتان را برای تمیز شدن به کارواش ببرید و هزینه فراوان بابت آن بپردازید. شما می‌توانید با چند ترفند ساده، اما اساسی ماشینتان را برق بیاندازید و هزینه کارواش را صرفه جویی کنید. اگر می‌خواهید بخش‌های داخلی و خارجی ماشینتان برق بزند و تمیز شود بدون آنکه ماشین را به کارواش ببرید، روش‌های ساده زیر را به کار ببرید.

چگونه خودرو خود را بشوییم؟

در یک بعد از ظهر در سایه اقدام به شستشوی ماشین کنید، زیرا شستن ماشین در آفتاب سبب خشک شدن سریع ماشین و ایجاد لکه روی آن می‌شود.

با آب ابتدا آلودگی‌های ماشین را بشویید.

دو سطل آب را پر کنید و در یکی مایع شستشو و آب ریخته و در دیگری آب تمیز بشویید.

با اسفنج بدنه اتومبیل را بشویید، هر بار اسفنجتان را بشویید و دوباره دور تا دور اتومبلتان از بالا به پایین بشویید و مکان‌هایی هم که کثیفی بیشتر است اسفنج را چند بار بکشید.

رینگ و لاستیک خود را با اسفنج جداگانه بشویید. سپر‌های مشکی خودرو را با همان روغن‌های مخصوص به وسیله‌ی اسفنج چرب کنید.

سپس خودرو خود را از بالا به پایین بشویید و آب کشی کنید.

اتومبیلتان را با دستمال مخصوص و تمیز خشک کنید.

شیشه‌ها را به وسیله‌ی تی‌های مخصوص شیشه یا یک دستمال حوله‌ای تمیز خشک کنید. داخل شیشه‌ها و آینه‌ها را با شیشه پاک کن تمیز کنید.

داخل ماشین را تمیز کنید. کفپوش‌ها را بشویید و خشک کنید. روکش صندلی‌ها اگر چرم بود سریع دستمال خشک بکشید. برای اینکه صندلی‌های چرمتان ترک نخورند. روغن مخصوص چرم را با فرچه روی صندلی بزنید و بعد روی آن پلاستیک بکشید تا روغن به خورد صندلی برود و بعد آن را بردارید و با دستمال تمیزی روی آن بکشید.

اجازه ندهید لکه‌ها روی اتومبیل باقی بمانند، زیرا با گذشت زمان این لکه‌ها به رنگ اتومبیل آسیب می‌زنند.

در صورتی که مایل بودید می‌توانید پولیش بزنید.

با استفاده از دستگاه بخارشور ماشین را تمیز کنید.

کل ماشین را جارو برقی بکشید و بعد از اینکه تمیز شد، سری مخصوصی را به بخار شور وصل کنید و با آن روی سقف ماشین بکشید دقت کنید همه جای آن را بخارشور بکشید و کاملا تمیز کنید.

بعد از شستن سقف ماشین به سراغ صندلی‌ها بروید و صندلی‌های اتومبیل و همه‌ی درز‌های صندلی و اتومبیل را بخارشور بکشید.

با دستمال نمدار بعد از تمیز کردن سقف و صندلی‌ها تمام قسمت‌های در و داشبورد و جلو و فرمان اتومبیل را تمیز کنید و با روغن مخصوص به وسیله‌ی اسفنج روی آن بکشید تا هم براق و تمیز شود و گرد و غبار کمتری روی آن‌ها بنشیند.

با مخلوط شامپو و آب و با برس‌های نرمی بدنه‌ی خودرو را بشویید و بعد از کشیدن کف آن را آبکشی کنید.

بعد از اینکه آبکش کردید با یک دستمال حوله‌ای تمیز و خشک اتومبیل را خشک کنید و شیشه‌ها را با یک دستمال حوله‌ای تمیز خشک کنید.

برق انداختن ماشین با نرم کننده مو

اگر می‌خواهید تا مدت‌ها از شستشوی ماشینتان خلاص شوید و ماشین شما براق‌تر از قبل شود به جای شستشوی آن با مواد شوینده از نرم کننده مو استفاده کنید. همانطور که در بخش دانستنی‌های خودرو در نمناک گفته ایم شستشوی ماشین با نرم کننده مویی که لانولین دارد باعث درخشش زیاد بدنه خودرو شده و آب باران روی آن نمی‌ماند و لکه هم ایجاد نمی‌کند.

تمیز کردن شیشه‌های ماشین با دستمال مرطوب آرایشی

شاید باور پذیر نباشد، اما می‌توانید امتحان کنید و شیشه‌های اتومبیل خود را با دستمال‌های مرطوب آرایشی تمیز کنید. این روش ساده سبب می‌شود شیشه هایتان از تمیزی برق بزنند و همه آلودگی‌ها از سطح شیشه پاک شوند.

مایع شیشه شوربرای شستشوی چراغ اتومبیل

اگر می‌خواهید چراغ‌های اتومبیل تان نور شفافی بتاباند و تمیز شود بهترین روش استفاده از مایع شیشه شور برای شستشوی آنهاست.

براق شدن شیشه‌ها با مخلوط الکل و مایع ظرفشویی

۴ پیمانه الکل و ۲ قاشق چای خوری مایع ظرفشویی ترکیب ایده آلی برای شستشوی شیشه‌ها است. مخزن شیشه شور اتومبیل را با این مخلوط پر کنید تا موقع باران، شیشه‌ها پر لک نشوند.

تمیز کردن لاستیک ماشین با نوشابه

برای تمیز کردن لاستیک‌های ماشین مقداری نوشابه روی دستمال بریزید و روی لاستیک‌ها بکشید این کار سبب برق زدن لاستیک ماشین می‌شود. همچنین می‌توانید برای از بین بردن لکه لاستیک‌های حاشیه شیشه‌ها از نوشابه استفاده کنید تا به خوبی برق بزنداما دقت کنید نوشابه روی بدنه ماشین نریزد، چون رنگ آن را از بین می‌برد.

برای شستن و تمیز کردن لکه‌های شیشه از نوشابه استفاده کنید و روی مرز بین کاپوت و شیشه یک پارچه قرار دهید، به طور کامل نوشابه را از روی شیشه پاک کنید.

شستشوی بدنه ماشین با جوش شیرین

برای اینکه بدنه ماشینتان تمیز شود و برق بزند ۱/۴ پیمانه جوش شیرین را با یک چهارم پیمانه مایع ظرف شویی در گالن یک لیتری بریزید و در مقدار متناسبی آب حل کنید. در گالن را ببندید و آن را خوب تکان دهید و به آن ۲ لیتر آب اضافه کنید. سپس اتومبیل تان را با این محلول بشویید. خواهید دید اتومبیل شما از تمیزی برق می‌زند.

از بین بردن لک شیشه‌های خودرو در روز‌های بارانی

قبل از آمدن باران و لک شدن شیشه هایتان یک چهارم فنجان آمونیاک خانگی را با یک لیتر آب مخلوط کنید و در یک بطری پلاستیکی بریزید و در اتومبیل نگه دارید تا در هنگام بارش باران و لک زدن شیشه‌ها از آن استفاده کنید. شما نمی‌توانید باران را پیش بینی کنید، اما می‌توانید روشی به کار بگیرید تا شیشه‌ها در باران لک نزنند. محتوی این بطری را روی شیشه‌ها بریزید و با دستمال کاغذی پاک کنید.

برای تمیز کردن برف پاک کن‌ها ¼ پیمانه آمونیاک خانگی را در یک چهارم پیمانه آب سرد حل کنید و لبه‌های برف پاک کن را بلند کنید و هر دو طرف آن را با دستمال حوله‌ای آغشته به این محلول تمیز کنید. سپس آن‌ها را با یک پارچه خشک و تمیز پاک کنید و دوباره سرجایشان بگذارید.

پاک کردن گِل ماشین با پتاسیم بی تارترات

در مکان‌هایی که گل و لای زیادی وجود دارد، برای برطرف کردن آلودگی ها‌ی شیشه و بدنه از کرم ¬پتاسیم بی تارترات استفاده کنید. سپس شیشه را با آب صابون رقیق بشویید و به خوبی آبکشی و خشک کنید.

شستشوی بدنه اتومبیل با آب و صابون

دوده ها، روغن‌های چرب که از رفت و آمد به پمپ بنزین و مکانیکی روی بدنه اتومبیل می‌نشینند و رنگ بدنه را به مرور زمان کدر می‌کنند. این لکه‌ها را با یک دستمال پاک کنید و بعد با آب و صابون آن را دقیق بشویید تا رنگ اتومبیل کدر نشود.

تمیز ماندن داخل خودرو با نصب کیسه‌های زباله مخصوص

در بازار کیسه‌های زباله مخصوص اتومبیلی وجود دارند که با نواری به دنده وصل می‌شوند. خاصیت این کیسه‌ها این است که از کثیف شدن خودرو جلوگیری می‌کند چرا که آشغال‌ها را در آن‌ها می‌ریزیم.

خوشبو شدن محفظه داخل اتومبیل با قهوه

بهترین بوگیر برای ماشین ترکیب عطر قهوه و عطرغیر روغنی محبوب خودتان است. برای این کار دانه‌های قهوه آسیاب نشده را داخل یک توری بریزید و روی دانه‌ها عطر و ادکلن مورد علاقه خود را بپاشید.

بهترین زمان شستشوی ماشین

بهترین زمان شستشوی ماشین هنگامی است که موتور ماشین داغ نیست. بهتر است اتومبیل را در روز‌های گرم بشویید و بعد از شستشو سریع خشک کنید تا بدنه ماشین لک نزند.


برچسب ها: خودرو ترفندها

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *