رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

تشریح مواضع دستگاه قضا پیرامون فضای مجازی/ اعلام مواضع رسمی دستگاه قضا از طریق رییس قوه قضاییه یا سخنگو /حکم نهایی پرونده «مهدی جهانگیری» صادر شد/ احضار رئیس کل سابق بانک مرکزی

10:44 - 07 بهمن 1399
کد خبر: ۶۹۶۲۰۹
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
سخنگوی قوه قضاییه صبح امروز، سه شنبه در سی و هشتمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه به اهم سوالات خبرنگاران پیرامون موضوعات حقوقی و آخرین وضعیت برخی پرونده‌های قضایی پاسخ داد.

- «غلامحسین اسماعیلی» امروز سه شنبه (7 بهمن ماه) در سی و هشتمین نشست خبری خود با خبرنگاران رسانه‌های مختلف، به سوالات آنها پاسخ داد.

این نشست به صورت زنده از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت به آدرس (www.simayeedalat.com) پخش شد.

در ادامه اظهارات سخنگوی دستگاه قضا در این نشست خبری و پاسخ‌های وی به خبرنگاران به صورت اجمالی از نظر می‌گذرد.

 
 
هشدار سخنگوی دستگاه قضا به انگلیس درباره اظهارنظر پیرامون پرونده‌های قضایی ایران
۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۱۱:۵۷

سخنگوی دستگاه قضا گفت: «نازنین زاغری» محکوم فعلی ماست و در حال گذراندن ایام محکومیت خودش است/ پرونده اتهامی دیگری دارد که با کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است/ در پرونده اتهامی جدید هنوز دادگاه رایی صادر نکرده است/ اینکه وزیر خارجه انگلیس بخواهد در ارتباط با پرونده های قضایی ما اظهار نظر کند اقدام خلاف عرف دیپلماتیک است.

در چه صورت قوه قضاییه به موضوع مسئولینی که مورد توهین قرار گرفته‌اند رسیدگی می‌کند؟
۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۱۱:۵۳

سخنگوی دستگاه قضا گفت: توهین اقدامی مجرمانه است چه نسبت به اشخاص عادی و چه نسبت به مقامات رسمی مملکت/ قوه قضاییه به همه افراد تاکید می کند از اهانت به اشخاص اجتناب کنند و بدانند در صورتی که اشخاصی که مورد توهین قرار گرفته به دستگاه قضا اعلام شکایت کنند در چارچوب ضوابط رسیدگی خواهد شد/ در این حوزه خط قرمزی نداریم/ تا روز گذشته هنوز شکایتی واصل نشده است/ به موجب قانون با اصلاحیه ای که در مجلس قبل وضع شد اهانت به مسولین در زمره جرایم قابل گذشت قرار گرفت و رسیدگی به اهانت به آن شخص نیاز به شکایت آن فرد و یا وکیل وی دارد.

پاسخ اسماعیلی به سوالی در مورد بازداشت یک متهم ایرانی-امریکایی
۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۱۱:۵۲

پاسخ سخنگوی قوه قضاییه به سوالی در مورد بازداشت یک متهم ایرانی امریکایی: متهم دو تابعیتی نداریم/ قانون ما تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسد/ اخیرا فردی از اتباع ایرانی که به قصه دو تابعیتی ربط داده‌اند و در حوزه جاسوسی و جمع آوری اطلاعات برای دیگر کشورها فعالیت داشته و پرونده قبلی هم داشته است قبل از خروج از کشور بازداشت شد.

چرا جلسه دادگاه مربوط به خریدار «هفت تپه» متوقف شد؟
۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۱۱:۴۸

سخنگوی قوه قضاییه گفت: جلسه دادگاه مربوط به خریدار هفت تپه صرفا به جهت ارجاع به کارشناسی متوقف شده است/ در ارتباط با بدهی‌ها دادگاه ضرورت امر کارشناسی را تشخیص داده و دادگاه منتظر نظر کارشناسی است/ وقتی جلسه‌ای نداشتیم تغییر نماینده دادستان معنا و مفهومی ندارد/ تا الان خبری مبنی بر تغییر نماینده دادستان نداشتیم/ ادعای حمایت دادستان کل از مالک هفت تپه صحت ندارد و به این شکل که می‌گویند نیست/ دادستان کل کشور مامور شده است در فرایند همزمان با دادگاه پیگیر وضعیت فعالیت این شرکت و کمک به جریان اشتغال و تولید در این شرکت باشد/ اقدامات دادستان کل کشور و مجموعه قوه قضاییه اگر نبود این شرکت از حیث تولید دچار مشکل می‌شد.

حکم نهایی پرونده «مهدی جهانگیری» صادر شد
۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۱۱:۴۷

سخنگوی دستگاه قضا در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده مهدی جهانگیری گفت:حکم نهایی این پرونده صادر و برای اجرا ابلاغ شده است/مهدی جهانگیری به جرم قاچاق حرفه ای ارز به مبلغ 607 هزار و صد یورو، 108 هزار دلار به دو سال حبس، ضبط ارز و جزای نقدی چهار برابر بهای ریالی ارز قاچاق شده محکوم شد/در پرونده دیگری به جرم تحصیل مال نامشروع به مبلغ بیش از 456 میلیارد و 216 میلیون و 750 هزار ریال به تحمل دو سال حبس و رد مال محکوم شد.

وضعیت پرونده‌های تعاونی‌های اعتباری غیرمجاز «فرشتگان» و «ثامن الحجج»
۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۱۱:۴۱

سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت پرونده‌های تعاونی اعتبار غیرمجاز بیان کرد: در پرونده ثامن الحجج، با یک میلیون و 262 هزار 824 سپرده گذار، فقط 370 نفر از طلبکاران که سپرده های درشت داشتند تسویه نشده اند که در مرحله تسویه هستند/ 10 هزار میلیارد تومان اموال شناسایی شد/در تعاونی فرشتگان که به تازگی به دادگاه رفته است با 460 هزار سپرده گذار، در ارتباط با 542 نفر از آنها تسویه انجام نشده است و 7 هزار میلیارد تومان اموال شناسایی شده است.

مدیران در صورت ترک فعل تحت تعقیب قرار می‌گیرند
۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۱۱:۲۹

سخنگوی دستگاه قضا گفت: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از قانون‌های خوب ماست/ بخش عمده این قانون اجرا شده است/ در ارتباط با سامانه ها تا سال 97 اقدام جدی انجام نشد، از سال 97 به بعد اجرایی شدن این سامانه و ارتباط و اتصال این سامانه ها به همدیگر در دستور کار قرار گرفته است/امروز بسیاری از سامانه هایی که در این قانون پیش بینی شده بود فعال است/ در ارتباط با دستگاه هایی که کوتاهی کرده اند قوه قضاییه ورود کرده است/ سازمان بازرسی در ارتباط با تکالیف سامانه 8 دستگاه را شناسایی کرده است / تفهیم اتهامی در ارتباط با مدیران آنها انجام شده است/مدیران در صورت ترک فعل تحت تعقیب قرار می گیرند.

نهادهای ناظر بر حسن اجرای بخشنامه‌ها نظارت می‌کنند
۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۱۱:۲۶

سخنگوی دستگاه قضا گفت: در این دوره بخشنامه‌ها و آیین نامه‌های متعددی صادر شده است/ در هر بخشنامه ای هم مسول اجرا و هم نهاد ناظر مشخص شده است/ نهادهای ناظر مامور شده‌اند بر حسن اجرا نظارت کنند و مستمرا گزارشات پیشرفت اجرای بخشنامه ها را به ریاست قوه قضاییه ارائه دهند/ بخشنامه ها به خوبی اجرا می شوند، اما نیاز به پیگیری و نظارت دارند/ در استان های مختلف 60 تا 88 درصد پرونده‌های معوقه رسیدگی شده است.

تایید خبر احضار رئیس کل سابق بانک مرکزی
۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۱۱:۲۳

سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت پرونده فساد مدیران بانکی و احضار «سیف» به دادسرا گفت: پرونده ارزی مرتبط با مدیران بانکی به دادگاه ارسال شد و کیفرخواست صادر شد/ احضار رئیس کل سابق بانک مرکزی صحت دارد.

آخرین اخبار از پرونده رییس سابق سازمان خصوصی سازی
۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۱۱:۲۱

اسماعیلی در ادامه اعلام احکام پرونده های اقتصادی گفت: پرونده خصوصی سازی در مورد رییس سابق سازمان خصوصی سازی منتهی به صدور رای شد / هم خود شخص و هم یکی از شرکت ها ی خصوصی سازی محکوم شده اند/ حکم قطعی نیست.

حکم پرونده قاچاق گسترده خودرو صادر شد
۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۱۱:۲۰

سخنگو گفت: در پرونده قاچاق گسترده خودرو بالغ بر 54000 دستگاه خودرو لوکس که وارد کشور کردند، حکم دادگاه صادر شد محکومیت های حبس و اعدام برای برخی متهمان صادر شد/ حکم قطعی نیست.

رسیدگی به پرونده جعل و ارتشا در ثبت احوال استان فارس
۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۱۱:۱۷

اسماعیلی گفت: در روزهای اخیر باند جعل و ارتشا در ثبت احوال استان فارس رسیدگی شد، متهمین متعددی دارد/ تعدادی از آن ها به 15 سال حبس محکوم شدند.

اولویت اصلی دستگاه قضا از زبان سخنگو
۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۱۱:۱۵

سخنگوی قوه قضاییه گفت: رسیدگی به تمام پرونده‌های مفاسد اقتصادی ادامه دارد و هیچ توقفی را شاهد نیستیم/ بعد از اصلاح فرایند استجازه روند دادرسی ها و روند اطلاع رسانی در چارچوب ضوابط و مقررات قانون آیین دادرسی کیفری قرار گرفت، مقابله با مفاسد اولویت اصلی دستگاه قضاست.

احکام برخی پرونده‌های مفاسد اقتصادی
۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۱۱:۱۲

اسماعیلی در ادامه نشست خبری گفت: در پرونده دیگر مفاسد اقتصادی «رحمت عادلیان» به جرم مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی به 20 سال حبس و رد مال، «امیر سلیمی» به 15 سال حبس تعزیری و ضبط دلارها، «محمد ذوالفقاری» به 15 سال حبس و ضبط دلارها، «محمد ولی زادگان» به 15 سال حبس و محرومیت از خدمات دولتی و رد مال محکوم شدند.

در پرونده موسوم به طلای «شادی» رای محکومیت قطعی صادر شد
۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۱۱:۰۹

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در پرونده موسوم به طلای شادی رای محکومیت قطعی صادر شد/ حسین رضا ابراهیمی به 7 سال حبس، جزای نقدی محکوم شد/ محبوبه اصفهانی محکوم به 7 سال حبس، جزای نقدی/ مهران ابراهیمی به 7 سال حبس و جزای نقدی/ محمد ابراهیمی به 2 سال و نیم حبس و استرداد اموال.

قوه قضاییه در دوره تحول هیچ رسانه و پیام رسانی را مسدود نکرده است/اعلام مواضع رسمی دستگاه قضا از طریق ریاست یا سخنگو در تریبون رسمی
۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۱۱:۰۳

اسماعیلی گفت: قوه قضاییه در دوره تحول هیچ رسانه، خبرگزاری و پیام رسانی را مسدود نکرده است و بدنبال مسدودسازی فضای مجازی و هیچ یک از پیام رسان های اجتماعی نیست/در کنار مزایای فراوان فضای مجازی امروز ویروس هایی به مراتب بدتر از کرونا و مصادیق مجرمانه ای مانند خرید و فروش سلاح، کلاهبردار شبکه ای، تبلیغ خودکشی به ویژه در نسل جوان و نوجوان در این فضا بیداد می کند که به هیچ عنوان قابل پذیرش و توجیه نمی باشد/ اقداماتی که برخی از مقامات قضایی مطرح کرده اند همگی ناظر به ساماندهی ، مدیریت و پالایش این فضا از مصادیق مجرمانه است نه انسداد فضای مجازی/ البته مواضع رسمی دستگاه قضا آن است که در فرمایشات ریاست قوه قضاییه بیان می شود یا سخنگو در تریبون رسمی اعلام می دارد.

[video src='https://www.mizan.news/wp-content/uploads/2022/01/2951268_872.mp4']
فضای مجازی نیازمند ساماندهی، مدیریت و بومی سازی است
۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۱۱:۰۱

اسماعیلی گفت: قوه قضاییه مردم را صاحبان اصلی کشور، نظام و انقلاب می‌داند و تامین امنیت برای شهروندان و اجرای عدالت را وظیفه خود/ در شرایط جنگ اقتصادی رونق کسب و کار سالم و قانونمند نیازمند سلامت و امنیت است/ فضای مجازی همانند فضای حقیقی در هر جامعه و کشوری اولا متعلق به شهروندان آن جامعه است، در زمره حقوق عامه به حساب می آید، جزء محدوده قلمرو و حکمرانی کشور حساب می شود، نیازمند ساماندهی، مدیریت و بومی سازی است/ در اغلب کشورها و دولت ها متناسب با فرهنگ، ارزش ها و سیاست های خودشان ضوابط و مقرراتی را برای استفاده از فضای مجازی وضع و اجرا کرده اند/ فضای مجازی باید برخوردار از سلامت و امنیت باشد، نباید این فضا رها باشد و به جولانگاه مجرمان، مفسدان و تبهکاران مبدل گردد.

رشد عملکردی 5 درصدی نسبت به سال گذشته در شرایط کرونا داشته‌ایم
۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۱۰:۵۶

سخنگوی قوه قضاییه در ابتدای نشست خود با خبرنگاران از تلاش های مجموعه قوه قضاییه و دادگستری های سراسر کشور تشکر و قدردانی کرد و گفت: در شرایط ویژه شیوع ویروس کرونا این نهادها کار جهادی و مستمر را در دستور کار خود قرار دادند و خدمت به مردم را بدون وقفه ادامه دادند/ رشد عملکردی 5 درصدی نسبت به سال گذشته در شرایط شیوع ویروس کرونا داشته ایم/ پرونده های مانده ما 11 درصد کاهش پیدا کرده است.

 

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *