جانشین دبیر مجمع تشخیص: بودجه ۱۴۰۰ باید در چارچوب سیاست‌های کلی نظام باشد

۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۰:۰۱
کد خبر: ۶۹۵۹۲۴
دسته بندی‌: سیاست ، مجلس و دولت
جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه بودجه باید در چارچوب سیاست‌های کلی نظام باشد، گفت: قبلاً مواردی در رابطه با بودجه در سیاست‌های کلی نظام آمده است مثلاً در همین برنامه ششم، بودجه کشور باید وابستگی‌اش به نفت را قطع کند.
علی احمدی در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به روند همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام با مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی لایحه بودجه اظهار داشت: این همکاری ابعاد مختلفی دارد.
 
وی افزود: همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام با مجلس یک وظیفه عمومی است چراکه مجمع همانند سایر نهاد‌های کشور اعم از نهاد‌های پژوهشی، اندیشکده‌ای و فکری است. بنابر این در قالب شرکت در کمیسیون‌ها و یا مشورت دادن به نمایندگان مجلس صورت می‌گیرد اما اینگونه مشارکت‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره بودجه، الزام آور نیست.

جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه بودجه باید در چارچوب سیاست‌های کلی نظام باشد، گفت:  قبلا مواردی در رابطه با بودجه در سیاست‌های کلی نظام آمده است مثلا در همین برنامه ششم، بودجه کشور باید وابستگی‌اش به نفت را قطع کند.

 احمدی با تاکید بر اینکه بودجه کشور باید عملیاتی تعریف شود، بیان داشت: لایحه بودجه با تحول ساختاری بین منابع هزینه‌ها باید یک تعادلی ایجاد کند، بنابراین وقتی در این تعامل ما نمی‌توانیم منابع را افزایش دهیم، معنایش این است که باید از هزینه‌های جاری کم کنیم.

احمدی خاطر نشان کرد: بنابراین روی مواردی که منجر به افزایش هزینه می‌شود، باید دقت لازم را داشته باشیم.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *