تقدیم اولین بودجه قرن آینده شهرداری تهران به شورای شهر

۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۷:۴۲
کد خبر: ۶۹۵۶۲۲
شهردار تهران اولین بودجه قرن آینده را تقدیم شورای شهر کرد و گفت: رویکرد اصلی این بودجه اجتماعی است.
- پیروز حناچی شهردار تهران در جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر تهران بودجه سال ۱۴۰۰ را تقدیم شورای اسلامی شهر تهران کرد و گفت: سال گذشته در همین ایام علایم شیوع کرونا آغاز شده بود و ما از دوم اسفندماه در شرایط آماده باش قرار گرفتیم. گفت: ما همچون وزارت بهداشت درگیر مسایل کرونا بودیم و بیشترین آسیب را دیدیم و بسیاری از درآمد‌های عمومی در دوران کرونا دچار مشکل شد.

حناچی گفت: طی یکسال گذشته حمل و نقل عمومی با ۳۰ درصد ظرفیت و مجموعه‌های بزرگ گردشگری به دلیل رعایت شرایط کرونایی در حالت تعطیل به سر می‌برند در این شرایط ریالی از کمک‌های دولت به شهرداری تعلق نگرفته است.

وی ادامه داد: همانطور که به دستگاه‌های دولتی کمک‌هایی دریافت کرده‌اند، به شهرداری هم باید کمک می‌شد.

شهردار تهران با بیان اینکه وام مشکل ما را حل نمی‌کند تاکید کرد: باید کمک‌های بلا عوض به شهرداری ارایه شود.

وی با بیان اینکه با تقدیم اولین بودجه قرن امید داریم سرفصل جدیدی را در شهرداری به وجود بیاوریم، اظهار داشت: نگاه این بودجه بیشتر از نگاه فیزیکی با نگاه اجتماعی و همراهی مردم بنا گذاشته شده تا بتوانیم مشکلات لاینحل را حل کنیم.

حناچی با اشاره به اینکه رویکرد اصلی این بودجه اجتماعی است و در شرایطی که شهروندان به دلیل شیوع کرونا شرایط سخت اقتصادی را گذراندند و پیش بینی می‌شود تا سال ۱۴۰۰ ادامه داشته باشد ابراز داشت: شهرداری احساس مسئولیت می‌کند و با توجه بیشتر به مشکلات شهروندان و به ویژه اقشار آسیب پذیر بپردازد.

وی از توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، توجه به اقشار آسیب پذیر، تعیین بودجه خاص برای مناطق خاص همچون هرندی، دولاب، ده ونک و… توسعه محلی و ارتقا سلامت شهروندان و ورزش و نشاط شهروندی براساس این بودجه خبر داد.
 
بیشتر بخوانید:
بودجه شهرداری توسط مجلس تعیین نمی‌شود

حناچی تحولات ساختاری بودجه را اینگونه برشمرد و گفت: تلاش شده که بار مالی در تبصره‌ها لحاظ شده است و در اجرای مقررات بالادستی ازجمله دستور العمل شهردار‌ها و مصوبات اضافه کردن رقم ۱۱ هزار میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان به رقم بودجه، کمک به شفافیت مالی، انتقال درآمد عوارض ایمنی که صرفاً در خرید تجهیزات آتش نشانی هزینه خواهد شد.

وی با بیات اینکه بودجه امسال دو سطحی نوشته شده است، ابراز داشت: بودجه اصلی برابر ۴۷ هزار ۶۷۷ میلیارد تومان و تکمیلی ۲ هزار ۲۷۴ میلیارد تومان خواهد بود، بودجه تکمیلی از افزایش درآمد‌های شهرسازی تحقق می‌یابد و کسانی که منافع بیشتری از افزایش قیمت مسکن می‌برند یعنی سازندگان پرداخت می‌کنند.

حناچی گفت: این هزینه‌ها در ۳۲ پروژه خاص مرتبط با توسعه زیرساخت‌های شهری، برخی پروژه‌ها همچون تکمیل خطوط ۶ و ۷ مترو و خطوط آنتنی خواهد بود.

وی از احداث باغ راه حضرت فاطمه (س) در محور قطار تهران تبریز و احداث گل باغ آیت الله هاشمی در سطح دوم خبر داد و گفت: در حوزه منابع و مصارف اختصاصی، برخی منابع و درآمد‌ها و مصارف متناظر خود اختصاص داده شده همچون درآمد پارکینگ به ردیف مرتبط با ساخت پارکینگ‌های محله‌ای متصل شده است.

وی افزود: تدوین بودجه‌های مشارکتی با مبلغ ۱۹ هزار ۳۸۰ میلیارد تومان که از طریق بخش خصوصی تامین می‌شود.

حناچی در خصوص سهم مصارف هزینه‌ای و جاری گفت: با اصلاحات سهم مصارف هزینه‌ای از ۳۸ به ۳۳ درصد کاهش یافته است و بودجه سرمایه‌ای ۴۶ درصد بیشترین رشد را داشته است؛ که بیشترین رشد‌ها در حدود ۱۸ درصد است.

وی ارتقا قانونمداری، شفافیت و پاسخگویی و تعریف پروژه‌های محله‌ای و تحقق آرمان تهران شهری برای همه را از دستاورد‌های این بودجه برشمرد.
 

برچسب ها: پیروز حناچی

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *