امنیت شهر و قطع برق خیابان‌ها و کوچه‌ها

۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰:۰۱
کد خبر: ۶۹۵۳۳۶
شیوع ویروس کرونا بیش از یکسال است که محدودیت‌هایی را به همه کشور‌ها از جمله ایران تحمیل کرده که یکی از آنها قطعی برق است.

-محمد صفری روزنامه نگار در یادداشتی نوشت: این محدودیت‌ها باعث رکود و کاهش رونق در زندگی، کسب و کار و معیشت مردم شده و دولت‌ها نیز برای جبران زیان‌های وارده به گونه‌ای در صدد کمک به مردم خود اقدام کردند.

برخی دولت‌ها حمایت‌های تمام قد از مردم داشتند برخی دیگر کمتر و برخی هم اصلا نتوانستند یا نخواستند که در این بحران به مردمان خود کمک کنند.

به هر حال شرایط به گونه‌ای برای همه مردم جهان، هم شکل است و اکثر کشور‌ها درگیر ویروس و تبعات آن هستند.

در ایران برخی از محدودیت‌ها همچون تعطیلی برخی مراکز، مدارس، دانشگاه‌ها و کسب و کار‌ها اعمال شد که برای جلوگیری از شیوع هر چه بیشتر ویروس کرونا لازم بود.

اکنون نیز برخی از محدودیت‌ها اعمال می‌شود و همچنان مدارس، دانشگاه‌ها و برخی مشاغل با محدودیت روبرو هستند.

اما مسئله اصلی اکنون بحث امنیت جامعه است.

سرمای زمستان امسال تفاوت آنچنانی با سال گذشته ندارد، بخش شمالی و غربی کشور در فصل زمستان شاهاد برودت سرما و بارش برف و باران است که باعث کاهش دما نیز می‌شود.

مصرف سوخت و انرژی در فصل زمستان افزایش می‌یابد و علاوه بر ایجاد آلایندگی، دردسر‌هایی نیز برای بخش تولید برق و گاز ایجاد می‌کند.

اما اکنون که بخش زیادی از مراکزی که مصرف کننده برق و گاز از جمله مدارس و دانشگاه‌ها هستند، چگونه است که کشور با کمبود برق و گاز روبرو است؟

مسئولین ادعا می‌کنند برودت سرما باعث شده تا مصرف برق و گاز افزایش یابد و همین امر باعث گشته که علاوه بر توصیه به کمتر مصرف کردن، خاموشی‌هایی نیز اتفاق بیفتد.

در هفته‌های گذشته تهران و برخی دیگر از شهر‌های کشور که در منطقه سردسیر قرار دارند، با قطع برق و گاز روبرو بودند.

علاوه بر آن قطع برق خیابان‌ها و کوچه‌های شهر یکی از راهکار‌های دولت برای کمتر مصرف کردن است که هر شب اعمال می‌شود.

برق بسیاری از خیابان‌ها و کوچه‌های تهران از زمان آغاز غروب آفتاب، خاموش است و روشن نمی‌شود.

این تصمیم در حالی است که منع رفت و آمد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح همچنان اعمال می‌شود و تردد‌ها را به شدت کاهش داده است که همین امر باعث صرفه جویی زیادی در مصرف بنزین می‌شود.

حال که مسئولین تصمیم به خاموش در سطح شهر تهران و برخی دیگر از شهر‌های کشور گرفته‌اند، آیا برای برقراری امنیت در این خاموشی طولانی هم اندیشیده‌اند؟

خاموشی خیابان‌ها و کوچه‌ها قطعاً شرایط مناسبی را برای دزدان فراهم می‌کند تا در دل این تاریکی از فرصت استفاده کرده و دست به سرقت بزنند.

در این شرایط حتی تاریکی‌ها اجباری علاوه بر سرقت، امنیت تردد‌ها را نیز به خطر می‌اندازد، تا جایی که آمار تصادفات افزایش می‌یابد، صدمات احتمالی به خاطر تاریکی معابر بالا می‌رود و خفت گیری‌ها نیز گسترش می‌یابد.

در چنین شرایطی لازم است که نیرو‌هایی که برای استقرار امنیت در سطح شهر‌ها فعالیت می‌کنند، بیشتر از روز‌های گذشته در سطح شهر دیده شوند.

نیروی انتظامی و نیرو‌های بسیج در این شب‌ها باید گشت‌ها خود را در خیابان‌ها و کوچه‌ها افزایش دهند تا امنیت شهر‌ها به خطر نیفتد.

به نظر نمی‌رسد که دولت در نظر داشته باشد که برای صرفه جویی در برق و گاز، از تصمیم خود در قطع برق معابر کوتاه بیاید و تنها راهکار را در حال حاضر همین می‌داند.

به هر تقدیر، مردم اکنون به خاطر قطع برق خیابان‌ها و کوچه‌ها از زمان غروب آفتاب، گلایه دارند و نگران هستند و این نگرانی بجا و به حق است.

تماس‌های زیادی در این زمینه با رسانه‌ها صورت گرفته و خواهان حضور بیشتر و پررنگ‌تر نیروی انتظامی و بسیج محلات در کوچه‌ها و خیابان‌ها شده‌اند که خواسته به حقی است و باید اجابت شود.

نباید اجازه داد که در این شرایط امنیت شهر‌ها تحت الشعاع محدودیت‌های ویروس کرونا و ضعف دولت در تأمین برق و گاز مردم قرار گیرد.

امنیت از نان شب هم واجب‌تر است.


برچسب ها: پلیس امنیت

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *