چرا ترامپ و ۱۰ مقام ارشد آمریکایی توسط ایران تحریم شدند؟

۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۰:۲۹
کد خبر: ۶۹۴۸۰۵
روز گذشته «دونالد ترامپ» و ۱۰ مقام ارشد آمریکایی از جمله «مایک پمپئو»، وزیر خارجه این کشور را به دلیل نقش و دخالت در اقدامات تروریستی و ضد حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی و اتباع ایرانی در فهرست تحریم‌های ایران قرار گرفتند.
_ فارس نوشت: شب گذشته (سه‌شنبه) ۳۰ دی ماه ۱۳۹۹ «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از تحریم «دونالد ترامپ» و ۱۰ مقام ارشد آمریکایی به شمول «مایک پامپئو» وزیر خارجه این کشور به واسطه نقش و دخالت در اقدامات تروریستی و ضد حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی ایران و اتباع ایرانی خبر داد.
 
بر این اساس مقامات ارشد آمریکا شامل «دونالد ترامپ» رئیس جمهور، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه، «مارک اسپر» وزیر دفاع سابق، «کریستوفر میلر» سرپرست وزارت دفاع، «استیو منوشین» وزیر خزانه داری، «جینا هاسپل» رئیس آژانس مرکزی اطلاعات (سیا)، «جان بولتون» مشاور سابق امنیت ملی، «برایان هوک» رئیس سابق گروه اقدام علیه ایران و نماینده سابق ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران، «الیوت آبرامز» نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران، «جرد کوشنر» مشاور ارشد ترامپ و «آندریا گاکی» مسؤول اداره کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا (اوفک) از روز سه‌شنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۹ در فهرست تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران قرار گرفتند.
 
چرا ترامپ و ۱۰ مقام ارشد آمریکایی توسط ایران تحریم شدند؟
 
تحریم این مقامات آمریکایی در راستای اجرای قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» مصوب ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی به دلیل ارتکاب جنایات تروریستی، ترویج و حمایت از تروریسم و نقض قواعد اساسی و اصول بنیادین حقوق بین الملل از جمله حقوق بشر صورت گرفته است.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این خصوص تاکید کرد: این اشخاص به دلایلی همچون صدور دستور و راهبری عملیات ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و همراهان ایشان، سازماندهی و حمایت از اقدامات تروریستی علیه جمهوری اسلامی ایران، اقدام به ایجاد، تامین مالی، ارائه تسلیحات و آموزش به گروه‌های تروریستی، حمایت همه جانبه از سرکوبگری‌های رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین  به ویژه اقدامات تروریستی این رژیم در ترور دانشمند شهید محسن فخری زاده، اعمال تحریم‌های ظالمانه، غیر قانونی و یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران و اقدام عامدانه جهت تحمیل شرایط خاص زندگی بر ایرانیان، از جمله، از طریق ممانعت از دسترسی آنان به غذا، دارو، خدمات و تجهیزات پزشکی، پشتیبانی از رژیم‌های سرکوبگر منطقه و حمایت از جنایات علیه بشریت و جرایم جنگی رژیم‌های مذکور در یمن، ارتباط فعالانه و همه جانبه با گروهک تروریستی منافقین و حمایت سیاسی، تبلیغاتی و فرهنگی از این گروهک که اقدامات تروریستی متعددی علیه منافع دولت و شهروندان جمهوری اسلامی ایران مرتکب شده است، مورد تحریم قرار گرفته‌اند.
 
خطیب زاده همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران یادآوری می‌کند که طبق مبانی حقوقی بین‌المللی، اعمال تحریم‌های یکجانبه (اقدامات زورمدارانه یکجانبه)، نقض فاحش اصول بنیادین حقوق بین‌الملل مندرج در منشور ملل متحد و برخلاف حقوق بین‌الملل، از جمله، حقوق بین‌الملل بشردوستانه بوده و مانع از تحقق حقوق بشر می‌شود. بر این اساس جمهوری اسلامی ایران، حق خود در اتخاذ تدابیر لازم در مقابله با اعمال متخلفانه بین‌المللی آمریکا در همه زمینه‌ها محفوظ می‌دارد.
 
پس از آن وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای به تشریح این اقدام و علل تحریم مقامات مذکور آمریکایی پرداخت.

چرا ترامپ تحریم شد؟

بر اساس این بیانیه سازماندهی و حمایت از فعالیت‌ها و اقدامات تروریستی علیه جمهوری اسلامی ایران و اتباع ایرانی، نقش اساسی در ایجاد، تامین مالی، ارائه تسلیحات و آموزش به گروه‌های تروریستی، رژیم سرکوبگر منطقه و رژیم صهیونیستی و حمایت همه جانبه از آن‌ها به ویژه اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی در ترور شهید فخری زاده، دستور و راهبری عملیات ترور شهید قاسم سلیمانی و همراهان آن، اعمال تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی و ملت ایران و اقدام عامدانه جهت تحمیل شرایط خاص زندگی بر ایرانیان، از جمله از طریق ممانعت از دسترسی آنان به غذا، دارو، خدمات و تجهیزات پزشکی به ویژه در شرایط ناشی از بیماری کوید-۱۹ و نیز محروم کردن آنان از حقوق بنیادین خود و به خطر انداختن زندگی میلیون‌ها ایرانی از جمله اقداماتی است که ترامپ علیه ایران صورت داده است.
 
چرا ترامپ و ۱۰ مقام ارشد آمریکایی توسط ایران تحریم شدند؟
 
وزارت امور خارجه در این بیانیه همچنین به حمایت مالی و همه جانبه ترامپ از جنایات تروریستی رژیم صهیونیستی، اشغالگری و اقدامات سرکوبگرانه آن رژیم علیه مردم فلسطین اشاره کرده است.
 
پشتیبانی از رژیم‌های سرکوبگر منطقه و حمایت از جنایات علیه بشریت و جرایم جنگی رژیم‌های مذکور در یمن و نقش در کشتار ده‌ها هزار یمنی، آوارگی میلیون‌ها نفر و شرایط وخیم زندگی به ویژه برای زنان و کودکان یمنی از دیگر اتهامات ترامپ است.
 
در همین خصوص، دونالد ترامپ، به استناد بند یک تا پنج ماده چهار و بند دو و سه ماده پنج قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» مشمول تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران، قرار می‌گیرد.

چرایی تحریم پامپئو

نقش اساسی در جنایات و فعالیت‌های تروریستی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و اتباع آن، به ویژه در اقدام تروریستی آمریکا علیه سردار شهید قاسم سلیمانی و همراهانش، حمایت از اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی و گروه‌های تروریستی نظیر گروهک تروریستی منافقین و داعش، تلاش در جهت تشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران، اجرای سیاست «فشار حداکثری»، توسل به ابزار نامشروع نظیر تهدید و ارعاب سایر دولت‌ها، در جهت ایجاد اختلال در روابط اقتصادی و تجاری ایران با سایر کشورها، نقش جدی در ممانعت از دسترسی ایرانیان به غذا و دارو و خدمات و تجهیزات پزشکی به ویژه در شرایط بیماری کرونا نیز از جمله اقدامات پامپئو علیه ملت ایران در این بیانیه عنوان شده است.
 
چرا ترامپ و ۱۰ مقام ارشد آمریکایی توسط ایران تحریم شدند؟
 
حمایت از رژیم‌های سرکوبگر منطقه و اشغالگری و سیاست‌های خصمانه رژیم صهیونیستی از دیگر مواردی است که در این بیانیه به عنوان اقدامات پامپئو به آن اشاره شده است.
 
در این بیانیه عنوان شده که مایک پامپئو، به استناد بند پنج ماده چهار و بند دو و سه ماده پنج قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» مشمول تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران، می‌شود.

تحریم اسپر و میلر

«مارک اسپر» وزیر دفاع سابق و «کریستوفر میلر» سرپرست وزارت دفاع نیز در این فهرست تحریمی قرار دارند.
 
چرا ترامپ و ۱۰ مقام ارشد آمریکایی توسط ایران تحریم شدند؟
 
چرا ترامپ و ۱۰ مقام ارشد آمریکایی توسط ایران تحریم شدند؟
 
در بیانیه وزارت امور خارجه آمده است: این دو از اصلی‌ترین عناصر تصمیم‌گیری، برنامه ریزی و اجرای اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در سطح منطقه بوده‌اند. ترور سردار شهید قاسم سلیمانی، حمایت از اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی علیه اتباع و شهروندان کشور‌های مختلف منطقه از جمله جمهوری اسلامی ایران و فلسطین، حمایت و تامین مالی، تسلیحاتی، اطلاعاتی، نظامی و آموزش و مشارکت موثر در سازماندهی گروه‌های افراطی، تروریستی و رژیم‌های سرکوبگر منطقه، از جمله اقدامات وزارت دفاع آمریکاست و با عنایت به موارد فوق این دو نفر به استناد بند یک تا پنج ماده چهار و بند دو و سه ماده پنج  قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» در فهرست تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته‌اند.

تحریم استیو منوشین وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا

در بیانیه وزارت امور خارجه ایران همچنین عنوان شده است که «استیو منوشین» به عنوان وزیر خزانه داری آمریکا در اجرای سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران و ملت آن، از طریق مجموعه اقدامات وزارت خزانه‌داری و دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این وزارتخانه نقش موثر داشته است. تعیین راهبرد، تدوین و تشدید تحریم‌های ظالمانه، مشارکت فعال و اقدام همه جانبه علیه منافع اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایران از جمله اقدامات ضدحقوق بشری منوشین عنوان شده است.
 
چرا ترامپ و ۱۰ مقام ارشد آمریکایی توسط ایران تحریم شدند؟
 
در بیانیه مذکور، اقدامات منوشین در پشتیبانی و حمایت مالی از فعالیت‌های تروریستی آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه، تامین مالی گروه‌های تروریستی و افراطی از جمله داعش و جبهه النصره به صورت مستقیم و غیرمستقیم و پشتیبانی و تامین مالی گروه‌های تروریستی جدایی طلب که با هدف بی ثباتی منطقه و ضربه به امنیت و یکپارچگی جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده‌اند، مصداق بارز تامین مالی تروریسم عنوان شده است.
 
بر این اساس، استیو منوشین، به استناد بند یک تا پنج ماده چهار و بند دو ماده پنج  قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه»، مشمول تحریم جمهوری اسلامی ایران، قرار گرفته است.

جینا هاسپل رئیس آژانس مرکزی اطلاعات ایالات متحده آمریکا (سیا)

نقش سازمان سیا در راهبری، سازماندهی و پشتیبانی از اقدامات تروریستی و ضد حقوق بشری آمریکا، ایفای نقش در ترور شهید قاسم سلیمانی، حمایت از فعالیت‌های تروریستی رژیم صهیونیسیت و گروه‌های تروریستی نظیر داعش و رژیم‌های سرکوبگر منطقه، سازماندهی و تشدید اقدامات تحریمی علیه ایران، تلاش در راستای اخلال در فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و مالی ایران نیز از مواردی است که در این بیانیه به آن اشاره شده و بر این اساس، «جینا هاسپل» به استناد بند یک تا پنج ماده چهار و بند دو ماده پنج قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه»، مشمول تحریم جمهوری اسلامی ایران، قرار گرفته است.
 
چرا ترامپ و ۱۰ مقام ارشد آمریکایی توسط ایران تحریم شدند؟

جرد کوشنر مشاور ارشد دونالد ترامپ

همکاری در برنامه‌ریزی و اجرای اقدامات خصمانه و تروریستی علیه ایران و حمایت از اقدامات اشغالگرانه رژیم صهیونیستی و سلب حقوق فلسطینی‌ها از طریق ارائه طرح موسوم به «معامله قرن» از جمله اتهامات «جرد کوشنر» مشاور ارشد ترامپ است و در این بیانیه آمده که با توجه به موارد فوق، کوشنر به استناد بند پنج ماده چهار و بند دو ماده پنج قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه»، مشمول تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرد.
 
چرا ترامپ و ۱۰ مقام ارشد آمریکایی توسط ایران تحریم شدند؟

علت تحریم جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی آمریکا

ارتباط فعالانه و همه جانبه با گروهک تروریستی منافقین و حمایت از آنها، حمایت از اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی و سیاست‌های منطقه‌ای، اجرای سیاست «فشار حداکثری» و گسترش دامنه تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه علیه جمهوری اسلامی و ملت ایران از جمله مواردی است که در این بیانیه به عنوان اقدامات جان بولتون به آن پرداخته شده و عنوان شده که بر این اساس، جان بولتون به استناد بند چهار و پنج ماده چهار و بند دو ماده پنج قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» مشمول تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرد.

برایان هوک رئیس سابق گروه اقدام علیه ایران و نماینده سابق ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران و الیوت آبرامز نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران

براساس بیانیه وزارت خارجه «برایان هوک» و «الیوت آبرامز» در راستای اعمال فشار حداکثری و تهدید و ارعاب دولت‌ها و بخش‌های خصوصی خارجی، دسترسی مردم ایران به حقوق مشروع اقتصادی و اجتماعی خود را دچار اخلال کرده و عامدانه و عالمانه در اجرای این سیاست، از طریق تلاش برای ممانعت از دسترسی ایرانیان به غذا، دارو، خدمات و تجهیزات پزشکی به ویژه در شرایط ناشی از بیماری کوید-۱۹ و محروم کردن آنان از حقوق بنیادین خود، تحمیل شرایط خاص زندگی بر ایرانیان و به مخاطره افکندن زندگی میلیون‌ها ایرانی نقش جدی ایفا کرده‌اند که اقدامات فوق، نقض آشکار اصول و قواعد اساسی حقوق بین الملل و حقوق بنیادین بشر و مصداق بارز جنایت علیه بشریت است.
 
برهمین اساس، با استناد به بند ۲ ماده ۵ قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» برایان هوک و الیوت آبرامز در فهرست تحریم‌های ایران قرار می‌گیرند.

آندریا گاکی مسؤول اداره کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا - اوفک

در این بیانیه آمده است اوفک تحت ریاست «آندریا گاکی» اقدامات گسترده‌ای در خصوص گسترش تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران، اخلال در روابط تجاری و بانکی با سایر کشورها، تهدید و ارعاب طرف‌های اقتصادی ایران، اخلال در امنیت هوانوردی و کشتیرانی و دسترسی مردم ایران به کالا‌های انسان دوستانه صورت داده و گاکی به استناد بند دو ماده پنج از قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» مشمول تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران می‌شود.
 
براساس این بیانیه، این اشخاص با اقدامات فوق به نحو آشکاری تعهدات بین‌المللی در حوزه مبارزه با تروریسم و تامین مالی تروریسم، احترام، صیانت و حفاظت از حقوق بشر و خودداری از اعمال اقدامات زورمدارانه یکجانبه را نقض کرده و مرتکب اعمال متخلفانه بین‌المللی شده‌اند و کلیه اعضای ملل متحد از جمله دولت ایالات متحده آمریکا متعهد هستند از سازماندهی و نیز ترغیب، کمک رسانی، تامین مالی، ارائه آموزش و اقدامات تروریستی در کشور‌های دیگر و هرگونه حمایت از اشخاص و گروه‌های تروریستی خودداری کنند.
 
این بیانیه می‌افزاید: جمهوری اسلامی ایران در راستای تعهدات بین‌المللی خود در احترام، صیانت و حفاظت از حقوق بنیادین بشر و نیز در مبارزه با تروریسم و تامین مالی تروریسم، به ویژه مبارزه با تروریسم دولتی ایالات متحده آمریکا، به منظور تداوم و حفظ صلح و امنیت بین‌المللی، تحریم‌های یاد شده را علیه اشخاص فوق اعمال می‌کند.
 
در بخشی از این بیانیه آمده است: با توجه به اعمال متخلفانه بین المللی ایالات متحده آمریکا، تحریم‌های فوق در چارچوب تعهدات جمهوری اسلامی ایران در مقابله با اقدامات زورمدارانه یک جانبه و نیز در چارچوب عمل متقابل اعمال می‌شوند و با عنایت به موارد فوق و مفاد قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه»، کلیه نهاد‌های ذیربط  اقدامات لازم را در اجرای تحریم‌های فوق و سایر اقدامات پیش بینی شده در قانون معمول خواهند داشت.

آصفی:  آمریکا و دنیا بدانند که ایران کشور دست و پا بسته‌ای نیست

در همین خصوص «حمیدرضا آصفی» سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه در ارزیابی از اقدام ایران در تحریم «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و چند تن از مقامات ارشد این کشور در راستای اجرای «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» مصوب ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ مجلس و به خاطر ارتکاب جنایات تروریستی و نقض حقوق بشر عنوان کرد: این اقدام جمهوری اسلامی ایران از چند وجه حائز اهمیت است. یکی اینکه طرف‌های آمریکایی و همچنین دنیا بدانند که اقداماتشان در مقابل ایران بی‌پاسخ نیست و ایران هم کشور دست و پا بسته‌ای نیست که هر کشور و دولت زورگویی بخواهد سیاست‌هایش را علیه ایران اعمال کند.
 
چرا ترامپ و ۱۰ مقام ارشد آمریکایی توسط ایران تحریم شدند؟
 
وی همچنین افزود: این اقدام یک فضای روانی و تبلیغاتی برای این افراد و دولت آمریکا به وجود می‌آورد و این افراد می‌دانند در مقابل کار‌هایی که انجام دادند، پاسخگو خواهند بود.
 
آصفی درباره تاثیر دیگر این تحریم‌ها خاطرنشان کرد: این اقدام به کشور‌های دیگری که از سوی آمریکا مورد ظلم‌های مشابهی قرار گرفته‌اند، اعتماد به نفس می‌دهد که آن‌ها نیز خیلی محکم‌تر و فعالانه‌تر اقدام کنند.
 
سخنگوی پیشین دستگاه دیپلماسی بیان کرد: اگر هم لازم شد روزی در مجامع بین‌المللی و در دادگاه‌های ذیصلاح موضوع دنبال شود از این طریق می‌توان اقدام کرد و می‌تواند مجموعه‌ای از اقدامات را در آینده علیه این افراد به وجود بیاورد و ایران را در موضع برتر قرار بدهد.

برچسب ها: آمریکا تحریم

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *