موضع‌گیری وزیر خارجه آمریکا کاملاً پارادوکسیکال است

۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۴:۴۲
کد خبر: ۶۹۲۸۹۱
دسته بندی‌: سیاست
کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اظهارات بی‌اساس وزیر خارجه آمریکا، آن را پارادوکسیکال خوانده و گفت: یعنی از یک سمت با این واقعیت رو به رو هستیم که ایران را متهم می‌کنند به حمایت از شیعه‌گرایی در منطقه و از طرف دیگر اتهام می‌زنند که ایران با القاعده که یک سازمان غیرمرتبط با جریان شیعی است، ارتباط می‌گیرد و حمایت می‌کند.
مصطفی انتظاری در گفت‌وگو با میزان، درخصوص اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا مبنی بر همکای ایران و القاعده، اظهار داشت: من فکر می‌کنم که آقای ترامپ در روزهای آخر باتوجه به مشکلات شدید داخلی که دارد و محبوبیت خود را از دست داده، مشغول فرافکنی هست برای اینکه یک مشروعیت برای خودش دست و پا کند.
 
این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: ترامپ از حمایت متحدین خارجی خودش به خصوص برخی کشورهای عربی استفاده می‌کند و صورت مسئله را به سمت سیاست خارجی تغییر می‌دهد.
 
وی با بیان اینکه در چنین وضعیتی مشغول اتهام زنی در رابطه با موضوع همکاری ایران و القاعده است، گفت: با اینکه موضع‌گیری کاملاً موضع‌گیری پارادوکسیکال هست. یعنی از یک سمت با این واقعیت رو به رو هستیم که ایران را متهم می‌کنند به حمایت از شیعه‌گرایی در منطقه و از طرف دیگر اتهام می‌زنند که ایران با القاعده که یک سازمان غیرمرتبط با جریان شیعی است، ارتباط می‌گیرد و حمایت می‌کند. این موضع کاملاً پارادوکسیکال است.
 
انتظاری یادآور شد: از سوی دیگر شاهد هستیم که بعضی از کشورها مثل عربستان که مستقیماً اتباع آنها درگیر پروژه حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر بودند، درمورد آنها سکوت می‌کند و حتی حمایت می‌کند، اما از سوی دیگر ایران را متهم می‌کند که در جریان این اتفاقات نقش داشته است.
 
این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: همین مواضع پارادوکسیکال و کاملاً پریشان، نشان می‌دهد که دولت ترامپ انسجام خود را از دست داده و درحال فروپاشی است. نه محبوبیت و مشروعیت دارد و نه مقبولیت و در چنین شرایطی سعی می‌کند با اتهام زنی، هواس‌ها را متوجه موضوعات دیگر ، بیرون از موضوعات دولت و اتفاقات داخلی کند.
 
وی همچنین با اشاره به تصویب طرح استیضاح و برکناری ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا، ابراز داشت: من فکر می‌کنم که سیستم سیاسی آمریکا تلاش می‌کند مانع از این شود که آقای ترامپ برای  سال ۲۰۲۴ مجدداً کاندیدای ریاست جمهوری شود. 
 
انتظاری با نمایشی خواندن این اقدام در مجلس آمریکا، خاطرنشان کرد: دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه تمام تلاششان را می‌کنند که مانع از این شوند که آقای ترامپ دوباره به عرصه سیاسی بازگردد و فکر نمی‌کنم که جنبه جدی داشته باشد برای اینکه واقعاً ترامپ و دولتش را حذف کنند.
 
 

برچسب ها: تحریم القاعده

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *