دلیل گرم شدن بیش از حد موتور خودرو

۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۰:۰۱
کد خبر: ۶۹۰۱۴۱
موتور خودرو به دلایل مختلفی ممکن است داغ کند که در این گزارش به راهکاری رفع این مشکل پرداخته ایم.

- باشگاه خبرنگاران نوشت: به دلایل زیادی موتور خودرو بیش از حد گرم می‌شود. یکی از مهم‌ترین جنبه‌های مراقبت از موتور ماشین، کنترل دمای موتور و جلوگیری از داغ شدن آن است که اگر از کنترل راننده خودرو خارج شود، می‌تواند دردسر‌های زیادی ایجاد کند.

گرم شدن بیش از حد موتور نشان می‌دهد مشکلی در سیستم خنک کننده خودرو وجود دارد و گرما قادر به خروج از محفظه موتور نیست. همان‌طور که قلب انسان و هر سیستم دیگری نیاز به مراقبت دارد، سلامت موتور خودرو را نیز باید همواره رصد کنیم تا باعث بروز مشکلات عدیده مانند داغ کردن موتور ماشین نشویم. مراقبت از موتور جنبه‌های گوناگون بسیاری دارد.

از اصلی‌ترین دلایل گرم شدن می‌توان به نشتی سیستم خنک کننده، خرابی فن رادیاتور، خراب شدن پمپ آب یا گرفتگی شلنگ خنک کننده اشاره کرد. ممکن است ترموستات معیوب باشد که باید آن را آزمایش و در صورت لزوم تعویض کنیم.

یکی دیگر دلایل از گرم شدن بیش از حد موتور شل بودن تسمه پروانه است که باید آن را تنظیم کنیم.

نبود آب کافی در رادیاتور، خرابی پمپ، نبود روغن کافی در کارتر و درست کار نکردن تلمبه روغن از دیگر دلایل گرم شدن موتور است.

از دیگر دلایل داغ شدن بیش از حد موتور می‌توان به کثیف بودن صافی روغن اشاره کرد.

دلایل دیگری از جمله مسدود شدن مجاری رادیاتور یا مجاری دور سیلندر‌ها، خرابی واتر پمپ، تمیز نبودن رادیاتور، رسوب کربن زیاد در سیلندر‌ها، تنظیم نبودن کاربراتور و به کم شدن نسبت بنزین به هوا (در خودرو‌های کاربراتوری)، گرفتگی لوله اگزوز باعث گرم شدن موتور خودرو شود.

داغ شدن و جوش آوردن موتور خودرو، اتفاق غیر عادی نیست و ممکن است برای هرکس اتفاق بیفتد. اینکه چه نوع ماشینی دارید اهمیتی ندارد و این اتفاق ممکن است هم برای خودرو‌های قدیمی و هم خودرو‌های جدید رخ دهد، در هر صورت خودرو نیاز به مراقبت دارد و باید هر از چندماهی آن را به یک مکانیک نشان دهید.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *