تایید تاثیر مازوت سوزی نیروگاه‌ها بر کیفیت هوای پایتخت

۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۷:۱۴
کد خبر: ۶۹۰۱۱۳
شهردار تهران گفت: آلودگی هوا از مرز تقسیمات کشوری تبعیت نمی‌کند و اگر نیروگاه‌های غرب تهران مازوت بسوزانند، این آلودگی به تهران منتقل می‌شود.
- پیروز حناچی شهردار تهران در حاشیه آیین آغاز عملیات اجرایی یادمان شهیدان سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهانشان که صبح امروز در بوستان دریاچه شهدای خلیج فارس برگزار شد در جمع خبرنگاران گفت: در سالگرد شهادت سردار سلیمانی، شهرداری تهران دو اقدام در دستور کار قرار داده است، نخست یادمان «سرباز وطن» در تپه‌های عباس آباد و یادمانی در جنوب غربی دریاچه چیتگر برای این شهید و یارانش است.

وی افزود: یادمان «سرباز وطن» با معماری خاصی از سوی معماران بنام ایرانی در کمتر از یکسال به سرانجام می‌رسد.

حناچی با اشاره به اینکه مساحت یادمان در نظر گرفته شده برای ساخت یادمان در محدوده دریاچه چیتگر، حدود ۲ هزار متر است، و متناسب با مقیاس سطح اشغال ۷۰۰ متری دارد و مکمل فضا‌های گردشگری است، گفت: یکی از ویژگی‌های گردشگری تهران دریاچه خلیج فارس است به همین دلیل این مکان برای ساخت یادمان در نظر گرفته شد.

وی درباره وضعیت آلودگی هوای تهران نیز گفت: همه ساله در شرایط وارونگی هوا که در دی ماه اوج می‌گیرد شاهد این وضعیت هستیم، اما آنچه حادث شده افزایش میزان گوگرد است که علت آن سوخت ناقص است که معمولاً در خودرو‌های شخصی فاقد معاینه فنی و خودرو‌های سنگین و صنایعی است که از سوخت غیر استاندارد استفاده می‌کنند خارج می‌شود.

شهردار تهران درباره استفاده از سوخت مازوت نیز توضیح داد: اگر صنایع بزرگ مازوت بسوزانند میزان آلایندگی شان چند ده برابر دیگر آلاینده‌ها است و باید توجه داشته باشیم که موضوع آلودگی هوا از مرز تقسیمات کشوری تبعیت نمی‌کند و اگر نیروگاه‌های غرب تهران تولید آلودگی کنند این آلودگی به تهران منتقل می‌شود.
 
بیشتر بخوانید:
شهردار تهران: لزوم کاهش استفاده از سوخت‌های غیراستاندارد در کلان شهرها

وی افزود: همه آلودگی‌های اطراف در تهران تاثیرگذار است و با تلاش صورت گرفته اقدامات استانداری و دیگر دستگاه‌ها کنترل پایش دائمی صورت می‌گیرد، اما قرار گیری شاخص آلاینده‌های هوا بر روی عدد ۱۵۰ در ابتدای صبح نگران کننده است.

شهردار تهران درباره نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و ارائه وام‌های نوسازی به رانندگان تاکسی گفت: این موارد اگر نوسازی حمل و نقل عمومی مورد پشتیبانی دولت قرار نگیرد و ارائه تسهیلات با بهره کم برای شهرداری مقدور نیست و ما در حال حاضر با بضاعت محدودمان به ارائه این تسهیلات اقدام کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه شهرداری با خرید از ایران خودرو دیزل به توقف فعالیت دهه گذشته این شرکت پایان داده است، گفت: برای نوسازی ناوگان به دنبال جذب اعتبار از طریق سازمان برنامه و بودجه هستیم.

حناچی افزود: دستگاه‌های فیلتراسیون اتوبوس‌ها بر روی دستگاه‌هایی خریداری شده نصب است.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *