خنثی‌سازی تحریم؛ رهیافت واحد قوای سه‌گانه برای عبور از مشکلات

۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۷:۳۵
کد خبر: ۶۸۸۸۶۰
دسته بندی‌: سیاست ، گزارش و تحلیل
رفع تحریم‌ها در قالب آنچه برجام نامیده می‌شود امتحان شد و نتیجه نداد چرا که رژیم آمریکا به صورت یکطرفه از این پیمان خارج شد. از این جهت رهیافت خنثی‌سازی تحریم‌های مورد توجه قرار گرفته است.
- جنگ ترکیبی یا همان جنگ هیبریدی از چندی قبل توسط دشمنان قسم خورده این مرز و بوم در حال تحمیل به ملت ایران اسلامی است. یکی از شئون این جنگ، بستن گلوگاه‌های اقتصادی برای ناراضی کردن مردم - و به زعم خودشان - شوراندن آنها علیه نظام اسلامی است.
 
در این مسیر، تحریم‌ ابزار کهنه و البته نام آشنای دشمنان به سرکردگی رژیم آمریکاست که از همان فردای انقلاب اسلامی ایران علیه مردم کشورمان تحمیل شد و هر روز به بهانه‌های واهی و مختلف دامنه آن گسترش یافته است. البته در آن بخش‌هایی از کشور که مدیریت جهادی وجود داشت همچون حوزه دفاعی، نه تنها شاهد خنثی‌سازی تحریم بلکه استفاده از فرصت بحران برای تقویت آن حوزه هستیم. به قول شهید سپهبد حاج قاسم عزیز «فرصتی که در بحران است در خود بحران نیست».
 
تحریم‌ها از آن جهت برای رژیم آمریکا مهم است که بتواند با استفاده از آن، خواسته‌های نامشروح و قلدرانه خودش را تحمیل کند. ریچادر نفیو یکی از سران بانفوذ رژیم آمریکا که اتفاقا از حزب موسوم به دموکرات‌ها(با نماد حزبی الاغ‌) نیز است و به معمار تحریم‌های کشورمان شهر شده، در کتاب هنر تحریم‌ها «ایجاد درد» به منظور کاهش مقاومت را توصیه کرده است.
 
البته این یک روی سکه هست، روی دیگر این سکه تلاش‌ مسئولان کشورمان برای رفع و یا خنثی‌سازی تحریم‌هاست. راه اول یعنی رفع تحریم‌ها در قالب آنچه برجام نامیده می شود امتحان شد و نتیجه نداد چرا که رژیم آمریکا به صورت یکطرفه از این پیمان خارج شد. از این جهت رهیافت دوم یعنی خنثی‌سازی تحریم‌های مورد توجه قرار گرفته است.
 
خنثی‌سازی تحریم؛ رهیافت واحد دولت و مجلس برای عبور از مشکلات
 
البته رهیافت خنثی‌سازی تحریم‌ها مورد تاکید رهبر انقلاب نیز است به طوری که ایشان ۲۶ آذرماه  در دیدار دست‌اندرکاران مراسم سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی و خانواده شهید سلیمانی، در توصیه به مسئولان و ملّت فرمودند: «رفع تحریم دست دشمن است، و خنثی کردن تحریم دست ما است؛ دشمن باید رفع تحریم کند، امّا خودمان می‌توانیم این تحریم دشمن را خنثی کنیم. پس این مقدّم است، این درست است؛ بیشتر دنبال این باشیم. نمی‌گویم دنبال رفع تحریم نباشیم؛ اگر بتوانیم تحریم را رفع کنیم، یک ساعت هم نباید تأخیر کنیم. البتّه چهار سال است تأخیر شده. اگر بتوانیم با روش درست تحریم را برطرف کنیم، باید برطرف کنیم. امّا به این نیندیشید؛ عمده به خنثی کردن تحریم بیندیشید که دست شما است.» 
 
در نشست سران قوا که روز ۸ دیماه به میزبانی مجلس برگزار شد؛ محمدباقر قالیباف رئیس مجلس با اشاره به اظهارات مقام معظم رهبری درباره خنثی سازی تحریم ها گفت: خنثی سازی تحریم‌ها باید در اولویت کار ما باشد.
 
وی با بیان اینکه خنثی‌سازی تحریم‌ها باید مبنای کار باشد تا در رفع تحریم‌ها هم موثر واقع شود، بیان داشت: ما در ایام بودجه هستیم و در حال حاضر هم دولت بودجه سال آینده را تقدیم مجلس کرده است این بودجه هم اکنون در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است.
 
خنثی‌سازی تحریم؛ رهیافت واحد دولت و مجلس برای عبور از مشکلات
 
علی ربیعی سخنگوی دولت نیز در نشست خبری اخیر خود با اصحاب رسانه اظهارداشت: یکی از مهمترین مصوبات آیین نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران بود که در ۱۱ ماده به تصویب هیئت دولت رسید. با توجه به عنوان قانون که برای رفع تحریم‌ها است و نظر نمایندگان محترم نیز معطوف به رفع تحریم‌ها بوده است، دولت هم در اجرای این قانون، حساسیت‌های زمانی، منافع ملی ایران و چگونگی و اجرای اثربخش برای رفع تحریم را با نگاهی به آینده کشور مدنظر قرار داد.

باید در جهت خنثی سازی تحریم‌ها روی توانمندی‌های داخلی تمرکز کرد
 چندی پیش امیر سرتیپ «محمدحسن نامی» نیز در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به لزوم نگاه ویژه به خنثی سازی تحریم‌ها،گفت: بهره‌برداری از ظرفیت‌های نیرو‌های متخصص و توامندی‌های علمی داخلی، می‌توانیم در مسیر خنثی‌سازی تحریم‌ها همانند حوزه صنعت دفاعی گام برداریم، انهدام هواپیمای مدرن بدون سر نشسین رژیم آمریکا نشان می‌دهد که فناوری و علم در داخل کشور وجود دارد، فقط باید در جهت خنثی سازی تحریم‌ها روی این توانمندی‌ها تمرکز کرد.

رئیس گروه ژئوپلیتیک مرکز راهبردی ایران با اشاره به برخی موانع در تحقق اهداف اقتصادی کشور از موانع پیش روی خنثی‌سازی تحریم‌ها، تصریح کرد: سالانه بر اساس آمار بانک مرکزی چهار تا پنج میلیارد دلار نهاد‌های دامی وارد کردیم، این نهاد‌ها مگر چیزی جز ذرت، جو و کُنجاله‌هاست، آیا امکان تولید آن در داخل وجود ندارد.
 
 
خنثی‌سازی تحریم؛ رهیافت واحد دولت و مجلس برای عبور از مشکلات
 
تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها؛ تلاش برای جلوگیری از زیاده‌خواهی‌ها
محمدصالح جوکار نیز درباره تأثیر تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران در خنثی سازی تحریم ها به خبرنگار میزان گفت: مجلس با تصویب این قانون تلاش کرد جلوی زیاده‌خواهی‌ها و بدعهدی‌های آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها را بگیرد. 

وی ادامه داد: متاسفانه در بحث برجام، امتیازات بزرگی به طرف مقابل دادیم و انرژی هسته‌ای نیز به‌طور کلی از ادامه فعالیت مثبت و سازنده خود ساقط شد و در قبال آن امتیاز خاص و چشمگیری به دست نیاوردیم. در برجام طرف‌های مقابل ایران، علاوه بر اینکه به تعهدات خود عمل نکردند، پای مسائل دیگری از قبیل موضوع موشک‌ها و مسائل منطقه‌ای ایران را نیز به میدان کشیدند.

عضو هیئت اجرایی فراکسیون اکثریت مجلس یازدهم گفت: متأسفانه مسئولان اجرایی کشور حاضر نشدند تعهدات را گام به گام اجرایی کنند و باعجله همه تعهدات را به‌صورت یکطرفه اجرایی کردند. از سوی دیگر، آمریکایی‌ها که از برجام خارج شدند ، اروپائیان نیز از انجام تعهدات خود سر باز زدند و بحث اینستکس (کانال تراکنش‌های مالی) را پیش کشیدند که این‌ها همه دروغ بود و هیچ اتفاقی  در عنمل نیفتاد.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس اضافه کرد: آنچه مسلم بود اینکه ملت در حال ضرر بود و مجلس باید در این زمینه پیشگام می‌شد لذا قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها،تصویب شد و یقیناً شرایط مطلوب‌تری برای ما رقم زده خواهد شد.

وی افزود: امروز ما به غنی‌سازی ۲۰ درصد نیاز داریم. پروژه آب سنگین  نیز بایدمجدداً احیا شود و تمام این موارد استفاده داخلی دارند. دولت در ابتدا مخالفت‌هایی با این طرح داشت ولی وقتی تبدیل به قانون شد و شورای محترم نگهبان نیز آن را تائید کرد،  ناچار شدند این قانون را عملیاتی کنند.

جوکار گفت: متأسفانه تاکنون اعتقاد راسخی برای اجرای این قانون از سوی دولت دیده نشده است. مجلس باید فشار خود را وارد کند تا این قانون اجرایی شود.
 
خنثی‌سازی تحریم؛ رهیافت واحد دولت و مجلس برای عبور از مشکلات
 
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس گفت: بکارگیری سانتریفیوژ‌های نسل جدید و فناوری‌هایی که جدیداً روی آن‌ها کار شده است و رسیدن به سقف نهایی مواد غنی شده ۲۰ درصد  طبق این قانون دنبال می‌شوند. این قانون برای این است که از فناوری هسته‌ای در عرصه‌های صنعتی، کشاورزی و پزشکی استفاده کنیم و منافعی را از غنی‌سازی ببریم.
 
همچنین آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی ۲۳ دی در پایان نشست سران قوا که در محل دفتر رئیس قوه قضاییه برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه به فاصله کوتاهی از جلسه گذشته، تصریح کرد: هم اندیشی سران قوا برای حل مشکلات مردم به گره گشایی از زندگی آن‌ها منجر می‌شود.

رئیس قوه قضاییه افزود: امروز مردم از قوای سه گانه و همه نهاد‌های حکومتی انتظار دارند که اقدامات‌شان امیدآفرین و گره گشای مشکلات و دغدغه‌های آن‌ها به ویژه در زمینه معیشت باشد.

آیت‌الله رئیسی تاکید کرد: هرچه اقدامات قوای سه گانه و نهاد‌های حکومتی برای مردم امیدآفرین‌تر باشد موجب یاس بیشتر دشمن می‌شود که راهبرد مورد تاکید نظام است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به بیانات راهبردی رهبر معظم انقلاب اسلامی در سالگرد حماسه ۱۹ دی از خنثی سازی تحریم‌ها به عنوان یکی از راهبرد‌های اساسی یاد کرد که باید همه دستگاه‌ها آن را مورد توجه قرار دهند.

رونق و جهش تولید یکی از اهرم‌های خنثی سازی تحریم‌های دشمن است

آیت الله رئیسی از رونق و جهش تولید به عنوان یکی از اهرم‌های خنثی سازی تحریم‌های دشمن یاد کرد و گفت: ما با تکیه بر فرهنگ «ما می‌توانیم» و توجه به تلاش‌ها و مجاهدت مردم و جوانان عزیزمان در حوزه‌های مختلف می‌توانیم موانع تولید را برطرف کرده و تولید را رونق دهیم.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: کارآفرینان و سرمایه گذاران و تولیدکنندگان باید احساس کنند شرایط کار برای آن‌ها فراهم و کار آن‌ها اثربخش است و مجموعه این اقدامات به خنثی سازی و بی اثرشدن تحریم‌ها می‌انجامد.

آیت الله رئیسی بر همین اساس تاکید کرد که هم مردم و هم قوای سه گانه و به ویژه دستگاه قضایی از مدیران و کارآفرینان و سرمایه گذاران ریسک پذیر و مجاهد حتما حمایت خواهند کرد.

رئیس قوه قضاییه از سلامت و معیشت به عنوان دو مسئله اساسی یاد کرد و گفت که همه اقدامات و تصمیمات مسئولان باید در راستای گره گشایی از کار مردم در این دو حوزه باشد.

خنثی‌سازی تحریم؛ رهیافت واحد قوای سه‌گانه برای عبور از مشکلات

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *