پلنگ گرفتار در تله با شلیک گلوله کشته و سپس سوزانده شد!

۰۶ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۶:۱۳
کد خبر: ۶۸۷۴۰۸
تله‌های آهنی باز هم قربانی گرفتند و این بار، عامل به دام انداختن پلنگ در تله آهنی، شلیک گلوله به حیوان و سپس به آتش کشیدن لاشه، توسط پلیس امنیت شناسایی، دستگیر و تحویل مراجع قضایی شد.

- تنها چند روز پس از رقم خوردن سرنوشتی تلخ برای پلنگ بشاگرد که به دلیل گرفتار شدن در تله آهنی، دست چپش را از دست داد و روانه باغ وحش شد تا بقیه عمرش را در اسارت سپری کند، حالا خبر می‌رسد که پلنگ دیگری در کوه‌شاه استان کرمان، در تله آهنی گرفتار شده و پس از آنکه در نتیجه شلیک گلوله متخلفان از پای درآمده، به آتش کشیده شده است.

تصاویر، پس از شلیک گلوله به پلنگ و پیش از به آتش کشیده شدن لاشه ثبت شده‌ و در اختیار ماموران محیط زیست قرار گرفته‌اند. هنگامی که ماموران محیط زیست به منطقه رسیده‌اند از این پلنگ زیبا تنها مقادیری خون و مو روی تله باقی مانده بوده است.

پلنگ گرفتار در تله آهنی با شلیک گلوله از پای درآمد و سوزانده شد!

مرجان شاکری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان از دستگیری عامل کشتار و سوزاندن این پلنگ خبر داد و گفت: چند روز پیش ماموران ما گزارش تلف شدن یه قلاده پلنگ ایرانی را در ارتفاعات منطقه کوه‌شاه در نوارمرزی شهرستان فاریاب وصول کردند و بلافاصله تحقیقات در این باره آغاز شد.

وی افزود: به دلیل اهمیت موضوع با توجه به سوزانده شدن لاشه توسط متخلف، برای اینکه بتوانیم فرد متخلف را به دام بیندازیم و برای جلوگیری از هوشیاری و فرار متخلف با مشورت مقام قضایی و پلیس امنیت تصمیم بر این شد که قضیه تا زمان دستگیری متخلف رسانه‌ای نشود.

شاکری یادآور شد: طبق تحقیقات به عمل آمده مشخص شد که فردی به نام «م - ج» این گونه ارزشمند را در ارتفاعات کُجین منطقه کوه‌شاه توسط تله به دام انداخته، سپس با گلوله تلف کرده و پس از آن به دلیل ترس از دستگیری اقدام به سوزاندن لاشه در منطقه کرده است.

وی افزود: ماموران در محل سوزاندن لاشه آثار لاشه پلنگ را روی تله زنده گیری کشف نمودند که به زودی با دستور مقام قضایی نمونه برداری انجام و مقداری از خون و موی مکشوف از این گونه به آزمایشگاه اداره کل حفاظت محیط زیست تحویل خواهد شد.

شاکری با بیان این موضوع که طبق دستور مقام قضایی دستگیری متهم یا متهمین به صورت ویژه در دستور کار پلیس قرار گرفت، اظهار کرد: متهم اصلی در نتیجه اقدامات و شگردهای پلیسی به محل مورد نظر هدایت و دستگیر شد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان ضمن تشکر از همکاری مستقیم مراجع محترم قضایی شهرستان و همکاران پلیس امنیت در جریان این پرونده افزود: در این رابطه یک قبضه سلاح شکاری کشف و ضبط و متهم به همراه پرونده تحویل مرجع قضایی شده.

گفتنی است اخیرا یک ماده پلنگ ۴ ساله در ارتفاعات بشاگرد واقع در استان هرمزگان از ناحیه دست چپ در تله آهنی گرفتار شد. دست این حیوان ارزشمند پس از انتقال به تهران، به‌ دلیل نکروز (بافت‌مردگی) با تشخیص دامپزشکان طی عمل جراحی از ناحیه کتف قطع شد. این پلنگ که می‌توانست نسل جدیدی را در طبیعت به جا بگذارد متاسفانه، سه روز پیش به باغ وحش قزوین منتقل شد تا از این پس عمرش را در اسارت سپری کند. به گفته مسئولان محیط زیست هرمزگان، عامل نصب تله‌ای که این سرنوشت این پلنگ را تغییر داد تحویل مراجع قضایی شده است.

به گزارش میزان، تله‌های آهنی یا بالان که با فشار بسیار زیاد بسته شده و اندام گرفتار در تله را له می‌کنند و برای شکار جانوران بزرگ‌جثه به کار گرفته می‌شوند از یک سو و تله‌های سیمی که برای به دام انداختن حیواناتی چون گراز نصب می‌شوند اما به حیواناتی چون پلنگ و خرس هم آسیب‌‌های درمان‌ناپذیری وارد می‌کنند از سوی دیگر به آفتی جدی برای حیات وحش کشور تبدیل شده‌اند. اما در حالی که نصب هر نوع تله بر اساس قانون شکار و صید تخلف محسوب شده و سازمان حفاظت محیط زیست موظف به برخورد قانونی با تله‌گذاران است تا کنون شاهد مجازات متخلفانی که با نصب تله در زیستگاه‌های حیات وحش، جانوران ارزشمندی را از طبیعت حذف کرده‌اند نبوده‌ایم. تله‌هایی که عموما به منظور حفاظت از دام‌ها در برابر حمله گوشتخواران نصب می‌شوند و با گرفتن هر قربانی جدید، لزوم اختصاص بودجه‌ای مستقل برای پرداخت خسارت وارده از حیات وحش به دامداران را گوشزد می‌کند.ناشناس
|
-
|
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
0
0
تازمانی که جنایتکاران زیست محیطی،مجازاتهای خشن وعبرت آموزدربرابرچشم آنهانباشه بایددوباره شاهدجری تروگستاخ ترشدن این قاتلین باشیم
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *