واعظی: بنای دولت همکاری با مجلس است

۰۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰:۵۶
کد خبر: ۶۸۶۵۸۱
دسته بندی‌: سیاست ، مجلس و دولت
رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه بنای دولت همکاری با مجلس است، گفت: تغییرات بودجه تا جایی که شاکله آن تغییر نکند در دستور کار قرار می‌گیرد.
-  محمود واعظی ظهر امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به نخستین نشست مشورتی دولت و مجلس درباره بودجه سال آینده اظهارداشت : بنای کار بین سازمان برنامه و بودجه و کمیسیون تلفیق بودجه تعامل، همکاری و تبادل نظر است.

وی با بیان اینکه تغییرات بر روی لایحه بودجه باید تا جایی باشد که شاکله بودجه که در ۱۰ ماه گذشته بر روی آن فعالیت مستمری انجام شده، تغییری نکند، تاکید کرد: دولت به طور قطع از نظرات تکمیلی و اصلاحی کمیسیون تلفیق و مجلس شورای اسلامی در رابطه با صرفه‌جویی و درآمدزایی بودجه استقبال می‌کند.
 
اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس
رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس، با اشاره به اینکه بازنگری در قانون انتخابات ریاست جمهوری حتما لازم است، گفت: این مصوبه ممکن است در عمل مشکلات یا محدودیت‌هایی به وجود بیاورد و باید صبر کنیم کار به اتمام برسد و سپس درمورد آن قضاوت کنیم.

وی درباره موضوع نظارت رئیس جمهور بر عملکرد وزیران گفت: برخی نمایندگان کنونی مجلس درحالی به سخنان رئیس جمهور واکنش نشان می‌دهند که برخلاف تحصیلات و سابقه دکتر روحانی، تحصیلات مرتبط با رشته حقوق نداشته و سابقه ۲۰ ساله نیز در مجلس ندارند. رئیس جمهور با استفاده از قانون اساسی و نه سلیقه شخصی، به قانون اساسی استناد می‌کند که حق مجلس سوال از وزرا، تحقیق و تفحص و استیضاح است.
 
نظارت بر کار روزمره وزرا وظیفه رئیس جمهور است
 واعظی با بیان اینکه نظارت بر کار روزمره وزرا وظیفه رئیس جمهور است، ادامه داد: البته در قانون و در قوه قضاییه برای بازرسی کل کشور هم یک وظایف نظارتی مشخص شده که ما به آن هم احترام می‌گذاریم و همکاری می‌کنیم، ولی اینکه هر نماینده، رئیس، نایب رئیس و یا رئیس یک کمیسیون بخواهد وزیری را صدا زده و نظارت کند و یا در سفر‌ها به پروژه‌ها نظارت کند، چنین چیزی در قانون اساسی نیست.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره ارتباط خرید واکسن کرونا با تحریم و FATF، با بیان اینکه تحریم و جنگ اقتصادی آمریکا مشکل اساسی برای خرید دارو، واکسن و کالای اساسی ایجاد می‌کند، گفت: آمریکا یک سیاست اعلانی دارد که محدودیتی برای خرید واکسن و دارو وجود ندارد، ولی در عمل فشار‌های خود را می‌آورد و با بانک‌های مختلف تماس می‌گیرد.
 
مانع تراشی‌های آمریکا بر سر راه ایران برای دریافت ۵ میلیارد دلار وام
وی با اشاره به مانع تراشی‌های آمریکا بر سر راه ایران برای دریافت ۵ میلیارد دلار وام از صندوق بین‌المللی پول برای خرید کالا‌های اساسی و دارو، تاکید کرد: در این مدت سختی‌های بسیار زیادی برای دولت برای تامین کالا و نیازمندی‌های مردم بوجود آوردند و نتیجه آن گرانی و مشکلاتی است که به وجود آمده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه تا زمان وجود تحریم‌ها و فشار حداکثری، محدودیت‌های FATF نمایان نمی‌شود، تاکید کرد: مقامات جدید کاخ سفید بدون اینکه ما با آن‌ها تماس یا ارتباطی داشته باشیم، اعلام کردند که به برجام برمی گردند و الان یک فضای جدید در اروپا در ارتباط با همکاری اقتصادی، بانکی و تجاری با ایران به وجود آمده است و کشور‌های مختلف با سفرا و مسوولین ما تماس می‌گیرند تا بعد از ۲۰ ژانویه با ایران همکاری کنند.

 واعظی با بیان اینکه برای همکاری با کشور‌های آسیایی و اروپایی و همچنین بانک‌های دنیا است که این محدودیت‌های FATF نمایان می‌شود، افزود: امیدوار هستم که این تدبیر را مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام دهد تا آن زمان این مانع هم برداشته شود.
 
سیاست‌های دولت در قبال سند ۲۰۳۰
رئیس دفتر رئیس جمهور درباره سیاست‌های دولت در قبال سند ۲۰۳۰ و همچنین اخبار و شایعات مطرح شده درباره تخصیص بودجه به این سند در لایحه بودجه ۱۴۰۰، خاطرنشان کرد: از ۶ سال قبل، سند ۲۰۳۰ در ارتباط با بخش آموزش و بخش‌هایی که مطرح هست به طور کلی از برنامه دولت حذف شد.
 
 واعظی افزود: وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان برنامه و بودجه در جریان موضوع نبودند و تعجب کردند و اسنادی که در بخش کارشناسی تنظیم می‌کردند برای سند پشتیبان از بودجه و نه در اصلِ بودجه این مساله را آوردند که یک اشتباه بوده و حتما با فرد مرتکب این خطا برخورد می‌شود.
 
تحرکات اخیر آمریکایی‌ها در خلیج فارس
رئیس دفتر رئیس جمهور درباره تحرکات اخیر آمریکایی‌ها در خلیج فارس و عبور یک زیردریایی اسراییلی از کانال سوئز، با اشاره به اینکه دولت ترامپ و رژیم صهیونیستی از هر فرصتی استفاده می‌کنند تا با یک ضربه شرایط دیگری در این منطقه به وجود بیاورند، تصریح کرد: بروز هرگونه بحران جدید در منطقه مغایر اهداف نظام بین‌الملل و کشور‌های منطقه است و امیدواریم کشور‌های منطقه مراقبت‌های لازم را داشته باشند و اجازه ندهند که در این ۲۹ روز مانده از دولت آقای ترامپ مشکلی برای منطقه به وجود بیاید.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: ترور شهید فخری‌زاده نیز در همین راستا انجام شد تا با عکس‌العمل‌هایی که انجام می‌دهیم به برجام برنگردند.
 
دغدغه‌های دولت برای تامین کالا‌های اساسی
 واعظی درباره وضعیت ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه، به دغدغه‌های دولت برای تامین کالا‌های اساسی طبقه متوسط و نیازمند اشاره و تاکید کرد: در زمان افزایش نرخ ارز اصرار بر این بود که ارز ۴۲۰۰ تومان را حفظ کنیم و از یک زمانی به بعد این کالا‌ها توسط شرکت‌های خصوصی وارد می‌شود و با یک مکانیزمی همانند واردات خوراک طیور و دام و توزیع در کشور با دستور وزارت جهاد کشاورزی، گزارش‌هایی دریافت کردیم که واسطه‌ها بیشتر سود می‌برند.

وی افزود: بنا شد با یک مکانیزمی این ارز را به همان ارز معمولی برگردانیم به شرطی که مابه‌التفاوت بین ۴۲۰۰ تومان و آن ارز را به مردمی بدهیم که مرغ، تخم‌مرغ و یک سری کالا‌ها را گران‌تر می‌خرند و در جلسه روز گذشته با رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر شد تصمیمات لازم در این زمینه اتخاذ شود.
 
هفته آینده کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان تشکیل می‌شود
رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به دیدار روز گذشته اش با معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان و مذاکرات و تفاهمات انجام شده، تصریح کرد: هفته آینده کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در تهران تشکیل می‌شود.

 واعظی با اشاره به اقدامات و برنامه ریزی‌های جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت در بازسازی مناطق آزاد شده در جنگ قره باغ و فعالیت شرکت‌های ایرانی در این منطقه، اظهار داشت: در فضای جدید ایجاد شده قطعا روابط ایران و آذربایجان گسترش پیدا می‌کند.
 
سیاست قطعی دولت همواره این بوده که واردکننده از سامانه نیما استفاده کند
رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در زمینه اقدامات و ضمانت‌های دولت برای اینکه واردکنندگان، ارز خود را از بازار خارج نکنند، تاکید کرد: سیاست قطعی دولت همواره این بوده که واردکننده از سامانه نیما استفاده کند و اینکه هر کس به خیابان برود و ارز مورد نیاز خود را تامین کند، سیاست دولت نیست و معتقدیم ارز در خیابان برای کسانی است که بیمار دارند و یا می‌خواهند سفر بروند.
 
 همگان باید بدون پیش‌شرط به برجام برگردند
وی درباره نشست مجازی شورای امنیت با محوریت برجام تصریح کرد:دکتر ظریف در این نشست مجازی با برخی از شروطی که اروپاییان مطرح کرده بودند، خیلی محکم برخورد کردند، به گونه‌ای که درجمع‌بندی جلسه و بیانیه‌ای که منتشر شد اعلام شد که باید همگان بدون پیش‌شرط به برجام برگردند.
 
 
انتهای پیام/ 

برچسب ها: دولت محمود واعظی

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *