کارشناسان رسمی دادگستری از اظهارنظر قضایی پرهیز کنند

۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۳:۲۴
کد خبر: ۶۸۲۸۵۹
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
رییس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی، گفت: با توجه به اینکه هر فردی در حیطه کاری و تکلیفی خود باید اظهار نظر کند کارشناسان باید در حیطه موضوعی که به آن‌ها ارجاع شده، نظر داده و از اظهار نظر‌های قضایی خودداری کنند.

- موسی خلیل الهی در مراسم اتیان سوگند کارشناسان جدید کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان با بیان اینکه امر کارشناسی شان و منزلت محسوب شده و باید رعایت شود، اظهار داشت: از لحظه‌ای که ارجاع داده می‌شود کارشناسا مربوطه باید با مسئولیت این موضوع را بپذیرند.

وی افزود: امر کارشناسی نباید یک مساله عادی و روزمره تلقی شود چرا که در صورت عادی انگاری و روزمره محسوب کردن این مساله موجب بی توجهی در پرداختن به پرونده ارجاعی می‌شود.

رییس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی با تاکید بر در نظر گرفتن صلاحیت بررسی توسط کارشناسان، ادامه داد: کارشناسان رسمی دادگستری باید نسبت به بررسی پرونده ارجاعی صلاحیت خود را در نظر بگیرند و در صورتی که نسبت به پرونده ارجاعی صلاحیت ندارند مراتب را به مقام محترم قضایی اعلام کنند.

وی با بیان اینکه گا‌ها کارشناسان رسمی دادگستری نسبت به پرونده ارجاع شده به منظور بررسی اظهار نظر قضایی می‌کنند، تصریح کرد: با توجه به اینکه هر فردی در حیطه کاری و تکلیفی خود باید اظهار نظر کند کارشناسان باید در حیطه موضوعی که به آن‌ها ارجاع شده، نظر داده و از اظهار نظر‌های قضایی خودداری کنند.

خلیل الهی گفت: همانگونه که دستگاه قضایی موظف به رعایت شان کارشناسان هستند در مقابل کارشناسان نیز باید در مکاتبات و رفتار خود شان قضات را رعایت کنند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *