حاشیه سازی در خصوص کتاب فارسی سال هفتم

۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲:۰۲
کد خبر: ۶۸۱۳۷۹
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در واکنش به تغییر صورت گرفته در متن داستان «سفرنامه اصفهان» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی در متن کتاب فارسی پایه هفتم، از اصلاح و برگرداندن متن اصیل داستان به کتاب درسی سال تحصیلی آینده خبر داد.
- حسن ملکی، رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در خصوص تغییرات اندکی که در کتاب فارسی سال هفتم با متن اصلی نویسنده صورت گرفته است، توضیحاتی را مطرح کردند: مطلبی از آقای مرادی کرمانی در کتاب فارسی پایه هفتم مطرح شده و تغییر کوچکی در متن داده اند که موجب نگرانی ایشان شده بود. آنچه اتفاق افتاده در سال قبل و در زمان مدیریت قبلی سازمان بوده است.

وی افزود: در متن داستان «سفرنامه اصفهان» که از سری داستان‌های «قصه‌های مجید» است در متن اصلی فرازی با این مضمون آمده است "ظهر شد، صدای اذان می‌آمد، کار اکبر آقا تمامی نداشت حوصله ام سررفته بود. " در سال گذشته این بخش اینگونه تغییر کرده است: "ظهر شد، صدای اذان می‌آمد، وضو گرفتم و نماز خواندم. کار اکبر آقا تمامی نداشت. "

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: یعنی این «وضو گرفتن و نمازخواندن» را به متن اضافه کرده اند و طبیعتا تصور آن تغییر دهنده این بوده که این متن را کامل کند و شاید مثلا اثر عبادی و معنوی اش بر روی دانش آموز بیشتر باشد که البته تغیر اینگونه در متن یک نویسنده مورد تایید ما نیست و برای سال آینده هم قطعا اصلاح خواهد شد.

ملکی با بیان اینکه دستوردادم متن به همان شکل اصیل خودش برگردد گفت: البته در انتهای مطلب نوشته شده با اندکی تغییر و تلخیص که نویسنده محترم مطلع باشد که اندک تغییر اتفاق افتاده است، ولی خب برای سال آینده اصلاح خواهد شد و در نسخه الکترونیکی روی سایت سازمان هم این مطلب را اصلاح می‌کنیم و جای نگرانی نیست.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *