سودجویی برخی ناشران ضربه بزرگی به عرصه نشر وارد کرده است

۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۰:۰۱
کد خبر: ۶۸۰۱۸۱
نویسنده کتاب «حوالی عشق» گفت: طبیعتاً برخورد هر ناشر با نویسنده همواره متفاوت است، گاهاً ناشران تنها به سود مالی اثر فکر می‌کنند اما نویسنده به بحث کیفی و بازخوردهای یک اثر توجه دارد.
مجید محبوبی در گفت‌وگو با  پیرامون برخورد ناشران با نویسندگان گفت: طبیعتاً برخورد هر ناشر با نویسنده همواره متفاوت است، گاهاً ناشران تنها به سود مالی اثر فکر می‌کنند اما نویسنده به بحث کیفی و بازخوردهای یک اثر توجه دارد.
وی در همین راستا ادامه داد: بیشتر ناشران می‌خواهند از کتابی که چاپ می‌کنند سود مالی ببرند، ولی نویسنده نکات دیگری را لحاظ می‌کند، به طور کل من با ناشران زیادی کار کرده‌ام، خوب و یا بدشان را نمی‌گویم اما مجموعاً برخورد ناشران با آثار نویسندگان امروزه به شرایط روز بستگی دارد. 

برخی ناشران به دنبال سود خود هستند/«حوالی عشق» در شرایط سختی به چاپ رسید
وی با نقد از وضعیت بازاریابی در عرصه کتاب افزود: متأسفانه در مسئله بازاریابی کتاب چندان موفق نیستیم. زیرساخت‌ها برای ارائه این کالا مناسب نیست. اگر بازار کار مناسبی باشد و تبلیغ مناسبی صورت بگیرد، مثلاً اگر فضا برای معرفی و نقد و بررسی کتاب در محافل فرهنگی ادبی و رسانه‌های جمعی مهیا باشد مطمئناً همه کتاب‌ها مخاطبان خودشان را پیدا می‌کنند.

وی در خصوص محتوای کتاب جدید خود با نام «حوالی عشق» ابراز کرد: کتاب «حوالی عشق» به دنبال سفری که به کربلا داشتیم به نگارش در آمده، دوستان همسفر بنده اکثراً اهل قلم بودند، در فضای مجازی گروهی تشکیل داده بودیم و من خاطرات سفر را در آن می‌نوشتم.

این نویسنده کتاب با اشاره به کسانی که وی را در نوشتن کتاب «حوالی عشق» کمک کردند، اظهار کرد: در ابتدا این اتفاق برای سرگرمی بود اما دوستان نویسنده مرا تشویق کردند که خاطراتم از سفر کربلا به کتاب تبدیل شود. متاسفانه در ابتدا حمایت چندانی برای چاپ کتاب «حوالی عشق» نشد و این اثر بعد از حدود یک سال با کمک حمید خلیلی مدیر انتشارات شهید کاظمی به انتشار رسید. 
 
وی جذاب‌ترین بخش کتاب «حوالی عشق» را در مشاهده ضریح نورانی «امام حسین (ع)» و حضرت «ابوالفضل عباس(ع)» دانست و خاطرنشان کرد: همه جای کتاب، سطر به سطر، کلمه به کلمه آن واقعاً حرف دل من است، ولی به نظرم وقتی برای اولین بار با ضریح نورانی «امام حسین (ع)» و حضرت «ابوالفضل عباس(ع)» مواجه شدم بهترین لحظه‌ای بود که در سفر برایم رقم خورد و عیناً آن را در کتابم ثبت کردم. 

گفتنی است، سفر به حوالی عشق در واقع روایتی است از سفر زیارتی مجید محبوبی نویسنده کتاب مسافران جاده‌های سرد که همراه با دوستانی از اهل قلم همچون ابراهیم زاهدی مطلق، جواد افهمی، حسین سیدی، رضا رسولی، مجید قیصری و... به عتبات عالیات در سال ۱۳۹۴ که در این کتاب نویسنده از حال‌وهوای کشور عراق و شهر‌هایی که در آن قدم نهاده است، تصویرسازی می‌کند.

برشی از کتاب: سید وسط صحن می‌ایستد و اشاره می‌کند به جایی در بیرون از صحن. می‌گوید: «آنجا خرابه‌های کوفه است!» و من تا آخرش می‌خوانم. همان جایی که بعد از وقایع عاشورا، حضرت زینب (س) و اُسرا را در آنجا نگه داشته‌اند. جای متروکی است و جز آثاری که با خاک یکسان شده، چیزی دیده نمی‌شود. اما حس و حال و نگاه‌های من به جایی که سید عباس نشان داده، مرا به آن روز‌ها می‌برد.

راه رفتن زیر آفتاب سوزان و روی زمین داغ تجربة جدید من است. تا به روی فرش برسم، حسابی سوخته‌ام. خدا کند کف پاهایم تاول نزند. می‌رسم روی فرش قرمزی که زیر پای زائران پهن است. قدم تند می‌کنم تا همراهانم را گم نکنم. آن‌ها از پله‌های مسجد کوفه پایین می‌روند. می‌رویم زیارت قبور مختار، هانی بن عروه، مسلم‌بن عقیل که هر کدام در گوشه‌ای از این صحن بزرگ آرمیده‌اند و صاحب مقبره‌ای بسیار باشکوه. به هر کدام از این مردانی که زیر این ضریح‌های نقره‌ای خفته‌اند، دست مریزاد باید گفت. روزگاری که زمین با کمبود مرد مواجه بود، این‌ها برخاستند و مردانگی کردند و نگذاشتند زمین خالی از مرد شود.

سفر به حوالی عشق روایت داستانی از سفر نامه به عتبات عالیات جمعی از اهالی قلم می‌باشد که به قلم مجید محبوبی در قطع رقعی و ۱۵۲ صفحه به رشته تحریردر آمده و توسط انتشارات شهید کاظمی منتشر شده است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *