درگیری محیط‌بانان و شکارچیان در نزدیکی تالاب آلاگل

۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۹:۴۸
کد خبر: ۶۷۹۶۶۳
در حالی که به دلیل شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، هرگونه صید و شکار و عرضه پرندگان مهاجر ممنوع است وجود میلیون‌ها سلاح شکاری در دست شکارچیان، آنها را به سوی شکارغیرقانونی سوق می‌دهد که حاصل آن درگیری‌های بعضا خونین میان محیط‌بانان و شکارچیان است.

- روز گذشته محیط‌بانان حین گشت‌زنی در نزدیکی تالاب آلاگل واقع در شهرستان گنبد کاووس، با سه شکارچی پرنده مواجه شدند. این شکارچیان متخلف، محیط‌بانان را به شلیک گلوله تهدید کرده و تلفن‌های همراه محیط‌بانانی که در حال تصویربرداری از آنها بودند را گرفتند. سرانجام دو تن از این متخلفان متواری شدند اما راننده خودرو توسط محیط‌بانان دستگیر شد.

وحید خیرآبادی، معاون فنی اداره کل محیط زیست گلستان درباره این درگیری به میزان گفت:روز گذشته محیط‌بانان در نزدیکی تالاب آلاگل با شکارچیان غیرمجاز مواجه شدند که نهایتا با همکاری پلیس راه به دستگیر شدن راننده و ضبط خودروی این متخلفان منجر شد.

وی افزود: معمولا در این فصل که پرندگان مهاجر وارد تالاب‌های استان گلستان می‌شوند از این قبیل درگیری‌ها بین محیط‌بانان و شکارچیان غیرمجاز زیاد اتفاق می‌افتد به طوری که هر هفته شاهد چنین درگیری‌هایی هستیم.

۱

تالاب آلاگل بزرگترین دریاچه استان گلستان و یک تالاب آب شور است. آلاگل ۲۵ کیلومتر مربع مساحت و حداکثر ۲٫۵ متر عمق دارد. مجموعه سه تالاب آلاگل، آلماگل و آجی‌گل، با مساحت ۱۴۰۰ هکتار از سال ۱۹۷۵ در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین‌المللی به ثبت رسیده است.

به گزارش میزان، در حال حاضر به دلیل شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، سازمان حفاظت محیط زیست هیچ مجوزی برای صید و شکار پرندگان صادر نکرده‌ و هرگونه صید و شکار و عرضه لاشه پرندگان مهاجر بر خلاف قانون است. اما وجود بیش از سه میلیون اسلحه در دست شکارچیان از یک سو و حضور جمعیت‌های بسیاری از پرندگان مهاجر در تالاب‌های کشور از سوی دیگر، شکارچیان را به سوی شکار غیرقانونی سوق می‌دهد. تخلفی که حاصل آن درگیری‌هایی بعضا خونین میان شکارچیان و محیط‌بانان است.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *