شاخص بورس در هفته‌ای که گذشت| کاهش ترس از بازار عامل سپزپوشی شاخص

8:00 - 30 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۵۹۹۴
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
شاخص بورس در هفته‌ای که گذشت شاخص تمام روز‌ها را با روند صعودی طی کرد و به کانال یک میلیون و ۳۴۵ هزار واحدی بازگشت.

بررسی هفتگی شاخص بورس و اوراق بهادار نشان می‌دهد که شاخص از ابتدای هفته روند روبه رشدی را آغاز کرد و تا آخر هفته سبزپوش ماند.

در اولین روز هفته مورخ ۲۴ آبان ۹۹ شاخص بورس و اوراق بهادار تهران رشد بیش از ۲۶ هزار واحدی را به ثبت رساند و به پله یک میلیون و ۲۴۷ هزار واحدی رسید و ثشاهد، ونیرو، سیتا، غزر، آبادا، امین، ومعادن از جمله نماد‌های پرتراکنش بودند.

شاخص فرابورس نیز در معاملات روز شنبه با رشد بیش از ۳۹۹ واحدی به پله ۱۵ هزار و ۹۹۴ واحدی رسید.

در معاملات روز یک شنبه ۲۵ آبان ماه ۹۹ نیز روند شاخص صعودی بود و با رشد بیش از ۹ هزار و ۷۱۷ واحدی به پله یک میلیون و ۲۵۷ هزار واحدی رسید و خودرو، خساپا، حکشتی، فولاد، خگستر و پترول از جمله نماد‌های پرتراکنش امروز بودند.

شاخص فرابورس نیز در معاملات روز یک شنبه با رشد بیش از ۴۴ واحدی به پله ۱۶ هزار و ۳۹ واحدی بازگشت.

روند صعودی شاخص درسومین روز هفته نیز ادامه دار بود و شاخص در معاملات ۲۶ آبان ماه با رشد بیش از ۱۶ هزار و ۳۹۰ واحدی پله یک میلیون و ۲۷۳ هزار واحدی را فتح کرد و شاخص فرابورس با رشد بیش از ۵۷ واحدی به پله ۱۶ هزار و ۹۶ واحدی رسید.

چهارمین روز هفته مورخ ۲۷ آبان ۹۹ شاخص مجدد صعودی شد و با رشد بیش از ۲۳ هزار واحدی به پله یک میلیون و ۲۹۶ هزار واحدی رسید شاخص فرابورس نیز با رشد بیش از ۲۵۱ واحدی پله ۱۶ هزار و ۳۴۸ واحدی را فتح کرد.

سرانجام پنجمین روز هفته نیز شاخص روند صعودی خود را حفظ کرد و با رشد بیش از ۴۸ هزار واحدی به پله یک میلیون و ۳۴۵ هزار واحدی رسید و شاخص فرابورس با رشد بیش از ۲۹۸ واحدی به پله ۱۶ هزار و ۶۴۶ واحدی رسید.

بررسی شاخص بورس و اوراق بهادار روند متعادلی را در بازار نشان می‌دهد و دیگر خبری از فروش‌های هیجانی نیست.

کاهش قابل توجه ترس از بازار 

در همین راستا مصطفی صفاری در گفت‌وگو با میزان در مورد وضعیت بازار سرمایه گفت: دستورات سازمان بورس مبنی بر ممنوعیت فروش حقوقی‌ها صف‌های طویل را کوتاه کرد و باعث بازگشت بازار به رویه عادی شد همچنین ترس از بازار نیز تا حد قابل توجهی کاهش یافت.

وی افزود: برخی به دنبال افزایش سود بانکی بودند که خبر نقض آن نوید مثبتی برای بازار بوده است. همچنین مقرر شد بهره بین بانکی نیز به کمتر از ۲۰ درصد کاهش یابد که می‌تواند تاثیر مثبتی در بازار سرمایه داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد چشم انداز بازار در روز‌های آتی گفت: با توجه به اینکه P/E شرکت‌ها پایین آمده بازار برای سرمایه گذاران جذاب شده و برخی از سهام با اُفت بیش از ۷۰ درصدی مواجه شده است که این امر باعث بالا افزایش صف‌های خرید در بازار می‌شود.

در شرایطی که پایداری ادامه یابد این آمادگی وجود دارد که بتوانیم با عرضه اولیه‌ها یک ثبات مستمر را در بازار ایجاد کنیم.

همچنین فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه جلسه هیئت دولت در مورد وضعیت بازار سرمایه گفت: بازار سهام طبیعتا روندی دارد که با تصمیماتی که اخیرا در شورای عالی بورس اتخاذ شد یک سری عوامل محرک تقاضا تقویت شد و به جریان افتاد و به نظر می‌رسد شرایط تداوم یابد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه تمام عوامل پایداری روند وجود دارد گفت: در شرایطی که پایداری ادامه یابد این آمادگی وجود دارد که بتوانیم با عرضه اولیه‌ها یک ثبات مستمر را در بازار ایجاد کنیم.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *