آمادگی استانداری البرز برای انتقال زندان های کرج

17:02 - 28 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۵۸۰۸
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
استاندار البرز با بیان اینکه وجود زندان‌های بزرگ در این استان آسیب‌های مختلفی از جمله حاشیه‌نشینی را در این استان بوجود آورده است گفت: آماده‌ایم تا در طرح انتقال این زندان‌ها هرگونه کمک اعتباری و قانونی را انجام دهیم.

- رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در دیدار با استاندار البرز گفت: زندانی محصول زندان و یا دستگاه قضایی نیست، از طرفی ما نیز نمی‌خواهیم یک نگهدارنده صرف باشیم لذا برای توسعه فعالیت‌های اصلاحی و تربیتی و همچنین توسعه استاندارد‌های زندانبانی نیاز به همکاری و مشارکت دستگاه‌های متولی داریم.

حاج محمدی در این دیدار بیان داشت: جرم اول مجرمین در البرز سرقت است و اگر علت این جرم ریشه یابی نشود زندانی پس از آزادی، مجدداً مرتکب جرم خواهد شد و هرچند ما فعالیت‌های آموزشی و تربیتی را در زندان‌ها به نحوه احسن انجام دهیم، باز این چرخه جرم ادامه خواهد یافت.

عضو شورای عالی قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: معضل زندان‌های استان و هرگونه تصمیم گیری در خصوص انتقال آنان نیازمند منابع مالی است از این رو استانداری نیز باید با نگاه ویژه به این موضوع کمک نماید.

استاندار البرز نیز با تقدیر از حضور رئیس سازمان زندان‌ها در استان البرز گفت: این استان دومین استان مهاجرپذیر کشور و محل تردد ۱۴ استان کشور است از این رو دارای آسیب‌ها و مشکلاتی است که فقط با همکاری و هم افزایی دستگاه‌های مختلف حل خواهد شد.

عزیزاله شهبازی با بیان اینکه وجود زندان‌های بزرگ در این استان آسیب‌های مختلفی از جمله حاشیه نشینی را در این استان بوجود آورده است گفت: آماده ایم تا در طرح انتقال این زندان‌ها هرگونه کمک اعتباری و قانونی را انجام دهیم.

در این جلسه مقرر شد کارگروهی جهت بررسی مشکلات زندان‌های استان و بررسی امکان انتقال آن‌ها تشکیل شود.

پس از این جلسه رئیس سازمان زندان‌ها با حضور در محل دادگستری استان با رئیس کل دادگستری و دادستان مرکز استان نیز دیدار و در خصوص مسائل و مشکلات قضایی بحث و تبادل نظر نمودند.

رئیس سازمان زندان‌ها در این دیدار اظهار داشت: موضوع تفکیک و طبقه بندی زندانیان یک اصل مهم و مورد تاکید است.

وی گفت: فرآیند اصلاح و تربیت، ماموریت مشترک مراجع قضایی و زندان هاست و تلاش خواهیم کرد با هم افزایی و برنامه ریزی‌های مشترک این ماموریت مهم را به انجام برسانیم.

عضو شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به بازدید از ندامتگاه کرج و قزلحصار گفت: صرف بازدید نمی‌تواند به حل مشکلات کمک کند و باید مشکلات تا رسیدن به نتیجه پیگیری شود چرا که این مسئولیت شرعی و قانونی ماست.

رئیس کل دادگستری استان البرز نیز با اشاره به زیرساخت‌های دادرسی الکترونیک در استان گفت: اولین دفتر خدمات قضایی در این استان راه اندازی شده است و تلاش می‌کنیم ظرفیت دادرسی الکترونیک را افزایش دهیم.

وی با تاکید بر تلاش مجموعه قضایی استان بر اجرای دقیق بخشنامه پایش و غربالگری زندانیان گفت: زندان باید محل نگهداری مجرمین واقعی و کسانی باشد که حضور آنان در جامعه موجب ناامنی است.

فاضلی افزود: با اقدامات صورت گرفته طی یک سال گذشته تعداد زندانیان مهریه به صورت چشمگیری کاهش یافته و در حال حاضر فقط ۴۰ زندانی در این زمینه داریم.

شایان ذکر است رئیس سازمان زندان‌ها نیمه شب جمعه بیست و سوم آبان به صورت سرزده از ندامتگاه کرج و قزلحصار بازدید نموده بود.

وی برای پیگیری مشکلات مطرح شده در این بازدید و همچنین تشریح وضعیت زندان‌ها و اقدامات لازم امروز با نماینده، ولی فقیه در استان، رئیس کل دادگستری و استاندار البرز دیدار و گفتگو نمود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *