رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

۵ تاثیر مهم کرونا بر حوزه اعتیاد

7:30 - 30 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۵۷۵۷
به گفته مدیرکل سابق درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر، کرونا باعث ایجاد پنج تاثیر مهم در اعتیاد شد.

سعید صفاتیان در گفت‌وگو با میزان گفت: شیوع ویروس کرونا در جهان همه امور را تحت تاثیر قرار داد که «مواد مخدر» نیز از این مسئله مستثنی نیست.

وی افزود: اولین تاثیر کرونا بر مواد مخدر، افزایش قیمت آن بود. علت این افزایش قیمت، ایجاد محدودیت‌ها ترددی در کشور بود. همچنین تعطیلی‌های گسترده باعث افزایش دستمزد قاچاقچیان و نیروی کار کشت مواد مخدر در افغانستان شده بود.

این کارشناس حوزه اعتیاد ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات، در حوزه ساماندهی معتادان متجاهر بود. متاسفانه در ماه‌های اولیه انتشار این ویروس در کشور، این افراد به حال خود رها شدند و جمع آوری آن‌ها توسط پلیس و ساماندهی توسط سایر نهاد‌ها متوقف شد.

مدیرکل سابق درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره درمان این افراد گفت: همچنین در درمان معتادین علی الخصوص معتادان ویزیتی خلل‌هایی ایجاد شد.

صفاتیان افزود: در حوزه پیشگیری بسیاری از پروژه‌ها متوقف شد. به عنوان مثال یکی از مراکز آموزش درباره خطرات مواد مخدر، مدارس و دانشگاه‌ها هستند که این مراکز همگی تعطیل بودند و این افراد زمان بیشتری را در خانه بودند.

این فعال حوزه درمان اعتیاد درباره مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع کووید ۱۹ گفت: در این دوره که بسیاری از صنوف تعطیل شدند، عده زیادی شغل خود را از دست دادند. این مسئله باعث شد معتادان به سمت استفاده تزریقی و مواد خطرناک‌تر بروند.

وی افزود:، زیرا این افراد می‌خواهند با همان پولی که قبلا صرف می‌کردند، موادی تهیه کنند که اثر بیشتری داشته باشد.

مدیرکل سابق درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: تعدادی از معتادین بر اثر ویروس کرونا جان خود را از دست دادند، زیرا سیستم ایمنی معتادان بسیار ضعیف‌تر از یک فرد عادی است.

صفاتیان در پاسخ به این سوال که افرادی که از قلیون و سیگار استفاده می‌کنند، همانند معتادین در معرض این ویروس هستند، گفت: بله همه در معرض این ویروس هستند، اما معتادان سیستم ایمنی ضعیف تری نسبت به بقیه دارند.


برچسب ها: کرونا

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *