نیازمند ارتقا فرهنگ مطالعه کتاب در سطح کشور هستیم

۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰:۰۱
کد خبر: ۶۷۵۶۸۲
دسته بندی‌: فرهنگی ، عمومی
یک نویسنده کتاب گفت: امسال در حالی هفته کتاب برگزار می‌شود که شاهد شیوع بیماری کرونا هستیم این بیماری تاثیر بسیار زیادی بر حوزه نشر گذاشت، اما این ضرر و زیان به اندازه آسیب ایجاد شده به علت عدم وجود تمایل جامعه به کتاب و مطالعه نیست.

سعیده زراعتکار در گفت‌وگو با پیرامون سرانه مطالعه در کشور گفت: سرانه مطالعه در کشور ما بسیار پایین است البته در این راستا برنامه‌هایی در نظر گرفته شده است، برنامه‌هایی که بازتاب آن‌ها نشان داده طی ۲۷ سال برگزاری هفته کتاب همچنان نتوانسته‌ایم رویکردی مناسب را در دستور کار قرار دهیم تا به جذب مخاطب پرداخته و سرانه مطالعه را افزایش دهیم.

وی به برگزاری هفته کتاب در سال ۹۹ اشاره و ابراز کرد: امسال در حالی هفته کتاب برگزار می‌شود که شاهد شیوع بیماری کرونا هستیم این بیماری تاثیر بسیار زیادی بر حوزه نشر گذاشت، اما این ضرر و زیان به اندازه آسیب ایجاد شده به علت عدم وجود تمایل جامعه به کتاب و مطالعه نیست.

زراعتکار پیرامون شعار هفته کتاب امسال بیان کرد: امسال هفته کتاب را با شعار دانایی و مانایی آغاز کردیم در حالی که سرانه مطالعه نسبت به سال گذشته تفاوت چندانی نداشته است، این امر نشان می‌دهد که آنچه به مرحله اجرا گذاشته شده در چارچوب برنامه ریزی مناسب و کارشناسی شکل نگرفته است لذا باید به دنبال راه‌های متفاوتی برای افزایش سرانه مطالعه باشیم.

وی امکانات موجود در حوزه مطالعه و کتاب را هم مورد بررسی قرار داد و افزود: خوشبختانه در کشور ما شرایط برای دسترسی به کتاب و مطالعه بسیار خوب فراهم شده است، اما آنچه به عنوان آسیب در این حوزه شناخته می‌شود پایین بودن فرهنگ مطالعه است.

نویسنده کتاب «بانوی قرن» پایین بودن آستانه صبر نسل جوان را عاملی برای کم توجهی به کتاب دانست و تاکید کرد: ورود تکنولوژی جدید و حضور فضای مجازی به کار‌ها و فعالیت‌ها سرعت بسیاری داده، همین امر سبب شده که جوان و نوجوان نسل امروز توجهی به کتاب و مطالعه نداشته باشند آن‌ها حاضر نیستند وقت بیشتری را برای خواندن کتاب قرار دهند و عموماً ترجیح می‌دهند مطالب کوتاه را در فضای مجازی دنبال کنند.

زراعتکار ابراز کرد: امروزه کتاب‌های خوب و با کیفیت‌های بسیاری تولید شده، سوژه‌های ناب و جذاب نیز مورد بهره برداری قرار گرفته و به کتاب تبدیل می‌شوند، اما عدم شناخت مخاطب از کتاب‌ها و بی توجهی به آنان سبب شده که کتاب‌ها مورد استفاده و خواندن قرار نگیرند.

وی نقش تبلیغات در معرفی کتاب‌ها را مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: نقش تبلیغات در معرفی کتاب‌ها عاملی مهم و تاثیر گذار برای سرانه مطالعه محسوب می‌شود، زیرا کتاب‌های ارزشمند را به خوبی به مخاطبان معرفی کند از سوی دیگر جامعه دیگر رسانه‌هایی مانند فضای مجازی نمی‌توانند مطالب عمیق و ارزنده را به طور کلی ارائه دهند آن‌ها صرفاً به صورت کوتاه به موضوعات پرداخت و نظر مخاطب به دنبال کردن ادامه مطلب در کتاب جلب می‌کنند.

نویسنده کتاب «از مشهد تا کاخ صدام» اهمیت مطالعه کتاب را مورد بررسی قرار داد و تاکید کرد: همانگونه که مواد غذایی برای تامین نیاز جسمی افراد نیاز است کتاب نیز یک نیاز مهم و اساسی برای روح افراد محسود می‌شود این همان موضوع مهمی است که متاسفانه نسبت به آن بی توجهی فراوانی می‌شود.

وی پیرامون نقش نمایشگاه‌ها در افزایش سرانه مطالعه بیان کرد: هر ساله در نمایشگاه‌های بین المللی کتاب تهران شاهد حضور جمعیت فراوانی بودیم که در بازه زمانی ده روزه به خرید کتاب می‌پردازند، کتاب‌های بسیاری در این نمایشگاه خریداری می‌شود، اما این کتاب‌ها تنها به کتابخانه‌های موجود در خانه‌ها تعلق دارد و عموما خوانده نمی‌شوند، به عبارت دیگر افرادی که به کتاب خواندن بپردازند کم داریم این به معنای عملکرد منفی نمایشگاه‌ها نیست بلکه نشان می‌دهد نیاز به کار کارشناسی شده و فرهنگی در سطح وسیع و زیر بنایی داریم تا بتوانیم فرهنگ مطالعه را در بین مردم جا بیندازیم.

زراعتکار به آمار مطالعه در ایام کرونا اشاره و خاطرنشان کرد: در ایام شیوع بیماری کرونا پیش‌بینی می‌شد که سرانه مطالعه افزایش قابل توجهی پیدا کند، زیرا مردم برای گذراندن اوقات فراغت خود می‌توانستند به مطالعه بپردازند البته من معتقدم باید بررسی‌های گسترده‌ای در این زمینه شکل بگیرد تا مشخص شود آیا در ایام شیوع و گسترش کرونا، آمار سرانه مطالعه افزایش پیدا کرده و یا اینکه تغییری در سرانه مطالعه دیده نشده است، اگر سرانه مطالعه افزایش پیدا نکرده باید به تحقیق و بررسی در زمینه علل بالا نرفتن سرانه مطالعه بپردازیم.


برچسب ها: کتاب کتابخوانی

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *