بن بست سیاسی در لبنان؛ زمزمه های انصراف سعد الحریری از تشکیل کابینه

11:25 - 28 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۵۶۱۲
تشکیل کابینه در لبنان پس از انفجار بیروت در ماه آگوست همچنان در بن بست قرار دارد.
بحران سیاسی و تشکیل کابینه در لبنان که بیش از یک سال، این کشور را در خود فرو برده و مشکلات سیاسی و اقتصادی آن را عمیق‌تر کرده، در پی به بن بست رسیدن مذاکرات اخیر، جدی‌تر شد.
 
به گزارش «لبنان ۲۴، البناء و لبنان فایلز»، انسداد سیاسی در لبنان در پی توقف مذاکرات میان «سعد الحریری»، مامور تشکیل کابینه و «میشل عون»، رییس جمهور این کشور، تشدید شد؛ هرچند برخی از کارشناسان، ادامه این مذاکرات را دوری باطل که قادر به خروج لبنان از بن بست نبود، می‌دیدند.
 
در حالی که منابع سیاسی از عدم قطع ارتباط میان «عون» و «الحریری» به دلیل اختلاف نظر در مورد ترکیب کابینه، سخن می‌گویند، روند تحولات که نیاز به میانجیگری فرانسه را ضروری کرد، واقعیت دیگری را نمایان می‌کند.
در عین حال برخی از منابع، ضمن مسئول دانستن الحریری برای تاخیر در تشکیل کابینه پس از قبول ماموریت از یک ماه پیش، تلاش وی برای جلب نظر واشنگتن و ریاض را عامل تاخیر می‌دانند.
 
از سوی دیگر، لبنان در روز‌های اخیر شاهد زمزمه‌هایی در مورد انصراف الحریری از ماموریت تشکیل کابینه بود؛ این خبرها توسط نزدیکان الحریری تکذیب شد.
 
لبنان از ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹ (۲۶ مهر ۱۳۹۸) شاهد اعتراض‌های ضد دولتی بود که در نهایت به استعفای سعد الحریری منجر شد.
 
تلاش‌ها برای تشکیل کابینه لبنان از آن زمان ناکام بوده و تنها کابینه‌ای که تشکیل شد، کابینه «حسان دیاب» بود که پس از چند ماه و در پی انفجار بندر بیروت در ماه آگوست سال جاری از هم فروپاشید.
 

برچسب ها: لبنان میشل عون

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *