گسترش کتابخانه‌های محلی به توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی می‌انجامد

10:30 - 29 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۵۵۶۴
دسته بندی: فرهنگی ، عمومی
یک نویسنده کتاب گفت: برقراری ارتباط عمیق عاطفی و روحی بین شهروندان جامعه با کتاب از مولفه‌های مهم و ارزشمندی محسوب می‌شود، اما طی سال‌های اخیر بسیار کم رنگ شده است.

حسین گلدوست در گفت‌وگو با پیرامون اهمیت برگزاری «هفته کتاب» گفت: هر قدمی که برای افزایش فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه برداشته شود قابل ستایش است به خصوص برای کسانی که با فرهنگ کتاب و کتابخوانی آشنایی ندارند.

وی لزوم ارتباط عمیق عاطفی و روحی بین شهروندان جامعه با کتاب را مورد بررسی قرار داد و ابراز کرد: برقراری ارتباط عمیق عاطفی و روحی بین شهروندان جامعه با کتاب از مولفه‌های مهم و ارزشمندی محسوب می‌شود، اما طی سال‌های اخیر بسیار کم رنگ شده است.

گلدوست هنجارسازی برای مطالعه کتاب در بین افراد جامعه را یک ضرورت دانست و تصریح کرد: آموزش کتابخوانی از طریق رسانه‌ها و ترویج کتاب و کتابخوانی با کمک آموزش و پرورش از مقوله‌های مهم جامعه امروز به شمار می‌رود، هرچند طی چند سال اخیر صدا و سیما و برخی رسانه‌ها با نویسندگان ارتباط برقرار کرده و آثار آنان را معرفی می‌کنند، اما این میزان کافی نبوده و نیازمند تمرکز و توجه بیشتری دارد.

وی به جمعیت ۸۰ میلیونی کشور ایران و آمار پایین سرانه مطالعه اشاره و ابراز کرد: کمبود سرانه مطالعه برای کشوری ۸۰ میلیونی مانند ایران موضوعی قابل توجه است با وجود اینکه ایران دارای شخصیت‌های ادبی مشهور و پیشینه فرهنگی بسیار معتبری در جهان است، اما از این پتانسیل‌ها استفاده نمی‌شود و این در حالی است که بسیاری از کشور‌های خاورمیانه با وجود عدم پیشینه ادبیاتی معتبر همچون ایران، امروز هزینه‌های قابل توجهی را برای فرهنگ و کتابخوانی هزینه کرده‌اند و توانسته‌اند سرانه مطالعه را در کشورهایشان افزایش دهند.

گلدوست پیرامون عدم دسترسی آسان استان‌ها به کتاب‌های تولید شده در پایتخت تصریح کرد: هم اکنون دچار شرایطی شده‌ایم که هیج کدام از استان‌ها برای دسترسی به کتاب‌هایی که در پایتخت تولید و به انتشار می‌رسند دسترسی آسانی ندارند و این خود موجب کاهش سرانه مطالعه در کشور شده است.

وی به لزوم توسعه کتابخانه‌های مجهز در مناطق مختلف کشور اشاره و تاکید کرد: گسترش کتابخانه‌ها در مناطق مختلف کشور به توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی می‌انجامد لذا سرمایه‌گذاری بنیاد‌های غیر دولتی و برخی مردم خیرخواه برای وقف در ساخت کتابخانه‌های مجهز به جذب افراد کتاب خوان کمک می‌کند، این عمل به تولید اندیشمندان و افزایش اطلاعات در جامعه می‌انجامد.

نویسنده کتاب «ایستاده‌ام» تاثیر کتاب‌های مستند را در افزایش اطلاعات جامعه مهم دانست و اظهار کرد: کتاب‌های مستند به افزایش و گسترش فضای اندیشه و تحقیقاتی می‌انجامد و نتیجه افزایش فرهنگ مطالعه به توسعه و پیشرفت در همه ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی منتهی می‌شود.

گلدوست برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها را در هفته کتاب مورد بررسی قرار داد و خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها همچنین اختصاص هفته‌ای با عنوان کتاب به منظور آشنایی هرچه بیشتر جامعه با فرهنگ کتاب و کتابخوانی ارزشمند است، اما اگر نتواند فرهنگ کتاب و کتابخوانی را در جامعه ارتقا دهد برگزاری‌اش مفید نخواهد بود، حرکت‌ها و برنامه‌هایی که تا بحال برگزار شده ارزشمند است، اما نتوانسته به اهداف مورد نظر دست یابد و فاصله بسیار زیادی تا فعالیت مثبت فرهنگی داریم.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *