باید دانش مدیران شهری ارتقا پیدا کند

11:26 - 28 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۵۵۳۸
مراسم رونمایی از ۵۶ عنوان کتاب با حضور شهردار تهران و سایر مسئولان شهری به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برگزار شد.
- پیروز حناچی، شهردار تهران در مراسم آیین رونمایی از ۵۶ عنوان کتاب شهرداری تهران که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برگزار شد، گفت: هفته کتاب و کتابخوانی من را به یاد قبل از انقلاب می‌اندازد، در آن سال‌ها کتاب‌های معروف و تاثیرگذار در بازارچه کتاب خیابان انقلاب عرضه می‌شد و جایگاه ویژه‌ای داشت و افتخار دارم که در طول مدت فعالیت حرفه‌ای با همکارانم تلاش کردم آنچه را که مهم است مکتوب کنم و برای دیگران باقی بگذارم. یکی از کتاب‌هایی که در این دوره منتشر شد و تاثیر زیادی هم گذاشت کتاب "توپخانه" بود که پروژه‌هایی مانند مرمت خیابان لاله زار یا میدان توپخانه تحت تاثیر این کتاب بوده است.

حناچی در ادامه گفت: در این دوره مدیریت شهری تلاش کردیم در حوزه نشر و پژوهش وارد حوزه‌هایی شویم که بخش خصوصی توجیه چندانی برای فعالیت در آن ندارد. این جمله درست است که وظیفه ما در شهرداری انتشار کتاب نیست و چنین وظیفه‌ای به ما محول نشده، اما می‌توان در حوزه کتاب تولیدی فعالیت کرد که از دل این فعالیت پژوهش‌های کاربردی به دست آید. یکی از پژوهش‌هایی که در قالب کتاب در این سال‌ها عرضه شده کتاب " پارکینگ رایگان" است که نتیجه یک تئوری شهری است، این کتاب نشان می‌دهد چگونه رایگان بودن پارکینگ منجر به استفاده بیشتر شهروندان از خودروی شخصی می‌شود و نشان داده که این سیاست چقدر غلط است و بر اساس این پژوهش هاست که متوجه می‌شویم توسعه بزرگراه‌ها در استفاده شهروندان از خودرو‌های شخصی چه تاثیر گذاشته و لازم است که در این سیاست‌ها رویکرد تغییر کند. مطالعه این پژوهش‌ها و انتشار کتاب‌هایی در زمینه آخرین دستاورد‌های مدیریت شهری می‌تواند مدیران را در مسیری قرار دهد که چنین تصمیمات غلطی نگیرند. مدیران ما نیاز دارند که سطح دانش شان افزایش یابد و کتاب‌ها کمک شایانی به این امر می‌کند.

حناچی در ادامه گفت: درباره تهران و حوزه شهری باید تسهیل کننده چاپ‌کتاب باشید، حتی اگر این کتاب‌ها توسط ناشران دیگر چاپ شود. البته شرایط حاضر با توجه به وضعیت قیمت کاغذ بسیار دشوار است و همانطور که میدانید این بحران به جایی رسید که روزنامه و انتشارات همشهری در آستانه تعطیلی قرار گرفت و اگر حمایت‌های بخش‌هایی از دولت نبود این اتفاق می‌افتاد، اما با وجود این بحران می‌توان به روش‌های دیگر دست زد برای نمونه توسط چاپ دیجیتال کتاب منتشر کرد، کاری که جناب آقای نوبخت گفتند در مترو انجام شده که در قالب یک اپلیکیشن کتاب رایگان به مخاطبان عرضه می‌شود. این اتفاق، کار بسیار خوبی است و می‌توان آن را توسعه داد.

حناچی گفت: امروز در تهران اکثر مردم از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند. می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد. جالب است که در انتخابات سال ۹۶ آمار‌ها نشان می‌داد که ۴۵ میلیون نفر با استفاده از گوشی هوشمند اخبار و اطلاعات را پیگیری می‌کردند.
 
بیشتر بخوانید:
تفاهم‌نامه همکاری وزارت دفاع و شهرداری تهران به امضا رسید

شهردار تهران در ادامه با تاکید بر جذب پژوهش‌های ارزشمند در حوزه مدیریت شهری گفت: اگر نشریه علمی و پژوهشی مناسبی در حوزه مدیریت شهری وجود داشته باشد می‌توان بسیاری از پژوهش‌های با کیفیت پژوهشگران را دریافت و ضمن انتشار از آن‌ها در ارتقای دانش فنی مدیران استفاده کرد.

او در ادامه گفت: امروز در این جلسه جای برخی ناشران مثل انتشارات همشهری و نشر شهر خالیست و لازم است از ظرفیت این دوستان هم استفاده شود.

شهردار تهران همچنین تاکید کرد باید برنامه‌ای در شهرداری برای حمایت از کتاب فروشی‌های قدیمی و سرشناس در تهران وجود داشته باشد.

او در ادامه اعلام کرد که خانه اتحادیه در تهران به خانه تهران تبدیل می‌شود و گفت: طبق برنامه قرار است که تمامی اسناد مربوط به تهران در این خانه نگهداری و برای نمایش عرضه شود.

 

برچسب ها: پیروز حناچی

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *