تاسیسات هسته‌ای مخفی عربستان و مخاطرات برای امنیت غرب آسیا

5:15 - 29 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۵۴۳۱
برنامه هسته ای مخفیانه عربستان را باید چالشی با ابعاد چندگانه برای منطقه غرب آسیا توصیف کرد.
گزارش‌های متعددی در مورد سایت‌ها و مراکز هسته‌ای مخفی عربستان در مناطق کویری و بیابانی این کشور ارائه شده اند که نگرانی‌های زیادی را در مورد امنیت و ثبات در منطقه خاورمیانه ایجاد کرده اند.
 
به گزارش «نشنال اینترست، thebulletin و آرمز کنترل»، عربستان در حال ساخت دو سایت هسته‌ای مخفیانه است که سوال‌های زیادی را در مورد اهداف هسته‌ای ریاض ایجاد می‌کنند.
 
این دو سایت هسته‌ای که عربستان ساخت و احداث آنها را مخفی کرده، احتمالا در چارچوب تلاش‌های این کشور برای دستیابی به توانمندی غنی سازی اورانیوم، برنامه ریزی شده اند؛ تلاشی که در ترکیب با دسترسی این کشور به موشک‌های پیشرفته می‌توانند، تسلیحات هسته‌ای را در اختیار ریاض قرار بدهند.
 
عربستان تاکنون اقدام‌های متعدد خود در چارچوب دسترسی به تجهیزات و فناوری‌های هسته‌ای از کشور‌های مختلف و ساخت تاسیسات مربوطه را با بهانه‌هایی مانند «چشم انداز ملی در زمینه انرژی هسته‌ای و تجدیدپذیر» توجیه کرده است.
 
اما در هنگام تشدید فشار‌های بین المللی برای ارائه توضیح در مورد تلاش‌های مخاطره آمیزش برای دسترسی به توانمندی غنی سازی اورانیوم، مدعی تلاش برای حفاظت از خود در برابر آن چه تهدیدات خواند، شده است.
 
این ادعا و بهانه در حالی بیان می‌شود که این کشور، عضو هیچ پادمان استفاده صلح آمیز از مواد هسته‌ای و متعهد به صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای در خاک خود نیست.
 
این عدم تمایل به پذیرش تعهد و پنهان کاری در پیشبرد اهداف هسته ای، سبب افزایش نگرانی‌ها در مورد ماهیت فعالیت‌های هسته‌ای عربستان می‌شود.
اما نکته مهم، عقب ماندگی دانش هسته‌ای در عربستان و وابستگی بالای این کشور برای تامین دانشمندان و فرآیند دستیابی به فناوری هسته‌ای است.
 
برخی بر این باورند که برنامه هسته‌ای عربستان به دلایل پیش گفته در مرحله «جنینی» به سر می‌برد.
 
جالب است بدانید که آمریکا به عنوان شریک راهبردی و متحد عربستان که مدعی مقابله با فعالیت‌های هسته‌ای غیرقانونی است، توافق‌هایی با ریاض در این مورد منعقد کرده و اسامی شرکت‌های درگیر در این توافق‌ها را مخفی می‌کند.
 
در مورد انگیزه‌های همکاری آمریکا با عربستان در این زمینه و با توجه به نگاه واشنگتن به ریاض، می‌توان به اهمیت جنبه تجاری و کسب سود و درآمد، اشاره کرد.
 


سعید
|
-
|
۰۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
0
0
عربستان هسته ای یک تهدید بالقوه برای منطقه ما خواهد بود و آل سعود مطمئنا در صورت موفق شدن در بدست آوردن بمب هسته ای با چراغ سبز امریکا و اسراییل حتما از آن استفاده خواهد کرد لذا میبایست تمام توان خود را برای عدم دسترسی آنها برای رسیدن به بمب هسته ای بکار بگیریم
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *