تقاضا برای خرید محصولات پتروشیمی در بورس تناسبی با میزان تولید کشور ندارد

6:00 - 28 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۵۳۸۲
دسته بندی: اقتصاد ، انرژی
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی گفت: با توجه به آمار منفی ۱.۵ درصد تولید ناخالص ملی در شش ماهه نخست سال افزایش ۳۰ درصدی تقاضا برای خرید محصولات پتروشیمی تناسبی با شرایط فعلی ندارد.
احمد مهدوی ابهری در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به وضعیت صادرات پتروشیمی اظهار کرد: در حال حاضر ایران در خصوص صادرات پتروشیمی پس از شرکت سابیک عربستان، رتبه دوم در منطقه را دارد و جز بزرگترین صادرکنندگان پتروشیمی جهان است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی تصریح کرد: علاوه بر صادرات میلیون‌ها تن مواد پتروشیمی در سال، تامین نیاز داخل به ارزش ۵ میلیارد دلار نیز صورت می‌گیرد.

وی افزود: در محصولات پت، به دلیل اورهال‌های کردن پالایشگاه آبادن و اراک به صورت مقطعی کمبود پروپلین وجود داشته است و که این پروپیلین و در واحد‌های پتروشیمی تبدیل به پلی پروپیلین می‌شود که به دلیل این کمبود شاهد رقابت سنگینی در بورس انرژی بودیم.
مهدوی ابهری ادامه داد: اولویت صنعت پتروشیمی همواره تامین نیاز داخل است و به همین منظور برای واحد‌های پتروشیمی کف عرضه تعیین شده که مطابق آن هر واحد فعال موظف به ارائه سهم خود به بورس کالا است و عرضه‌های این حوزه بیشتر از حداقل‌ها بوده است که مابقی آن صادر شده است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی بیان کرد: صادرات محصولات پتروشیمی پروسه‌ای ویژه‌ای دارد به این صورت که با از دست دادن بازار هدف به صورت رقبای خارجی این بازار را خواهند گرفت و نمی‌توان برای تامین نیاز خریدار بدون برنامه وارد بازار شد.

وی ادامه داد: جریان صادرات باید ادامه داشته باشد و در شرایط جنگ اقتصادی کشور به ارز‌های صادراتی نیاز دارد و از سوی دیگر اولویت تامین نیاز‌های واحد‌های پتروشیمی در پایین دست به منظور تامین کالا‌های اساسی است.

مهدوی ابهری بیان کرد: در شش ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه میزان عرضه مواد پتروشیمی در بورس ۳۰ درصد افزایش یافته است در حالی که با اُفت قیمت در ۲ ماهه اول سال و تعطیلی‌های ناشی از بیماری کرونا قاعدتا باید میزان فروش کاهش می‌بافت، اما آمار‌ها نشان از افزایش دارد.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی بیان کرد: اگر این میزان افزایش خرید به سمت تولید رفته باشد اتفاقی خوشحال کننده است، اما آمار تولید ناخالص ملی حکایت تولید منفی ۱.۵ درصد دارد.

وی افزود: وقتی نرخ ارز کاهشی باشد میزان خرید کاهش خواهد یافت و در زمانی که قیمت افزایش دارد میزان خرید نیز بالا خواهد رفت این موضوع در سایت بهین یاب برخی از تولیدکنندگان که به صورت مقطعی تولید می‌کنند، بعضا مواد اولیه را به فروش می‌رسانند و اما بسیاری از تولیدکندگان دائمی در بازار وجود دارند که نسبت به ذخیره سازی محصول نیز اقدام می‌کنند.

مهدوی ابهری بیان کرد: انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی مخالف هیچ گونه محدودیت برای واردکنندگان نیست و کشوری که چرخه اقتصادی منظمی دارد همه به صادرات نیاز دارد و هم به واردات.

انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی بیان کرد: اما تولید کننده اقدام به واردات نخواهند کرد و دولت نیز در صورت صرفه اقتصادی می‌تواند نسبت به واردات اقدام کند.

وی افزود: نیاز داخلی در حوزه پت و پروپیلین به صورت کامل تامین می‌شود و مطابق آمار گمرک به منظور تامین نیاز داخل صادرات صورت نگرفته است، این آمار نشان از تامین نیاز بازار به صورت کامل است، اما امکان دارد در مقاطع کوتاه پروپلین در بازار کم باشد، اما نمی‌توان با استناد به این کمبود مقطعی دستور واردات را صادر کرد.

مهدودی ابهری بیان کرد: در حال حاضر وارداتی صورت نگرفته، اما مطرح کردن بحث واردات به دلیل قیمت ارز و از سوی دیگر روند نزولی قیمت‌ها باعث کاهش نهایی قیمت شده است، توجیه اقتصادی ندارد.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی بیان کرد: در برخی از مواد اولیه مانند پت نساجی و بعضی از گرید‌های پلی پروپلین به دلیل اُور‌های کردن برخی از واحد‌های پالایشی رقابت کمی وجود دارد و این موضوع دستمایه برای مطرح کردن بحث واردات  محصولات پتروشیمی به کشور را فراهم کرده است.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *