گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما

4:50 - 28 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۵۳۶۴
مسئله‌ای که همواره در باره پرورش گل و گیاه مطرح می‌شود بررسی شرایط موجود فضای خانه و محیط زندگی گیاه و تطابق آن به نوع گیاه انتخابی است،

- صداوسیما نوشت: بهتر است بدانید گیاهان زیادی هستند که می‌توانند در فصول سرد سال روند رشد خود را به خوبی طی کنند و در گلدهی آن‌ها هیچ خللی به وجود نیاید و به همین منظور در این مقاله سعی داریم جهت آشنا شما با این گیاهان به انواع گیاهان مقاوم به سرما بپردازیم.

توجه داشته باشید که نگهداری از گل و گیاهان مقاوم و آپارتمانی در فضای خانه همیشه سرشار از لذت و جذابیت بوده است، اما مسئله‌ای که همواره در این زمینه مطرح می‌شود بررسی شرایط موجود فضای خانه و محیط زندگی گیاه و تطابق آن به نوع گیاه انتخابی است، زیرا فرا رسیدن فصول مختلف از جمله سرما می‌تواند در انتخاب نوع گیاه و همچنین فضای نگهداری بسیار تاثیرگذار باشد.

آشنایی با گیاهان مقاوم به سرما

بهتر است بدانید که گل‌های آپارتمانی مقاوم به سرما از جمله عناصر زینتی و طبیعی می‌باشند که اغلب پرورش دهندگان گل و گیاه علاقه وافری به حضور همیشگی آن‌ها در فضای منزل دارند حتی برخی از افرادی که از این گیاهان زیبا در محیط منزل خود اسفاده نمی‌کنند نیز بر زیبایی و تاثیرگذاری آن در جسم و روح انسان واقف می‌باشند. به طور کلی گیاهان مقاوم به سرما نیز مانند هر گل و گیاه دیگری موجب شادابی می‌شوند و در عین حال رنگ فرح بخش سبز را به خانه ما می‌آورند. نکته جالب این است که بسیاری از مردم تنها به خاطر زیبایی این دسته از گیاهان نیست که آن را در محیط خانه خود کشت می‌کنند بلکه بهتر است بدانید در فصول سرما با کاشت گیاهان گلدان زمستانی می‌توان از داشتن گل‌هایی زیبا در فضای منزل نهایت لذت را برد. در واقع گیاهان زیادی وجود دارند که می‌توانند در فصول سرما رشد کنند و گل‌های رنگارنگ و زیبایی داشته باشند.

گیاه سیکلامن:

گل سیکلامن در واقع از دسته گیاهانی می‌باشد که نه تنها در برابر سرما مقاوم است بلکه حتی سرما را نیز دوست می‌دارد. این گیاه آپارتمانی و مقاوم به سرما معمولا به صورت پیازی رشد می‌کند و دارای گل‌هایی رنگارنگ می‌باشد که به شکل واژگون و به تعداد خیلی زیاد بر روی شاخه‌های گل دهنده به صورت تکی رشد می‌کنند. این گیاه در واقع برگ‌هایی قلبی و دایره‌ای شکل دارد که در لبه دندانه دار هستند و بر روی سطوح برگ نقوشی به رنگ سبز روشن تا سفید را می‌توانید مشاهده کنید. توجه داشته باشید که اگر نور کافی را در اختیار گیاه سیکلامن قرار ندهید به تدریج شاخه‌های برگ دهنده آن بلند و طویل خواهند شد تا خود را به نور برسانند که در نتیجه این موضوع باعث از دست رفتن شکل کلی و زیبایی گیاه خواهد شد و تا مرحله‌ای پیش خواهد رفت که دیگر گل و گیاهی بر روی گیاه باقی نخواهند ماند.

گیاه بنت قنسول:

به طور کلی ممکن است این گیاه را با نام گیاه کریسمس نیز بشناسید که از دسته گیاهان مقاوم به سرما می‌باشد و همانطور که از نامش پیداست در فصول سرد سال بیشتر از همیشه در سطح شهر به چشم می‌خورد. رنگ‌های قرمز تا صورتی این گیاه در برگ‌های نسبتا کشیده و نوک تیز می‌تواند یادآورد روز کریسمس و بابانوئل باشد البته که برگ‌ها معمولا در انتهای ساقه و در نزدیکی خاک به رنگ سبز نشاهده می‌شوند. این گیاه زیبا در واقع ترجیح می‌دهد در دمای بسیار پایین روند رشد خود را بگذراند و اگر گرما به اندازه معمول و مورد نیاز سایر گیاهان آپارتمانی دیگر موجود باشد می‌تواند موجب ریزش برگ و در نهایت مرگ گیاه بنت قنسول گردد. بهتر است بدانید که می‌توانید این گیاه را در نزدیکی پنجره و در نورگیر‌های مناسبی قرار دهید و نگرانی بابت سرمای شیشه نسبت به آسیب زدن گیاه نداشته باشید، زیرا که این شرایط ایده آل‌ترین شرایط برای رشد گیاه محسوب می‌شود.

گیاه بنفشه آفریقایی:

بنفشه آفریقایی گیاهی حساس با برگ‌هایی پرزدار و بیضی شکل می‌باشد که از دسته گیاهان مقاوم به سرما شناخته می‌شود و طرفداران مخصوص به خود را دارد. به طور کلی قرار گرفتن این گیاه در دمای پایین هیچ مشکلی در روند رشد ایجاد نخواهد کرد، ولی لازم است تا بستر آن را در پنجره جنوبی و آفتابگیر منزل قرار دهید، زیرا که در رابطه با کمبود نور شوخی ندارد. این گیاه اگرچه مناسب برای فصول سرد سال است، اما اگر بیش از حد در دمای پایین قرار بگیرد برگ‌های آن به تدریج قهوه‌ای خواهند شد و ریزش می‌کنند و همچنین ممکن است روند گلدهی آن نیز دچار اختلال شود. به این نکته توجه داشته باشید که برگ‌ها و طوقه گیاه نباید به هیچ وجه مرطوب شوند و به همین خاطر توصیه می‌شود آبیاری را از طریق پر کردن زیر گلدانی انجام دهید. قاعدتا گیاه در دمای کم نیاز به آبیاری کمتری نسبت به فصول تابستان خواهد داشت.

گیاه کالانکوئه:

به طور کلی این گیاه آپارتمانی نیز از دسته گیاهان سرمادوست محسوب می‌شود که قادر است دمای محیط تا چند درجه را هم تحمل کند البته که نباید انتظار داشته باشید گیاه بتواند یخبندان را نیز تحمل کند. گل کالانکوئه در واقع به دلیل داشتن برگ‌هایی گوشتی نیاز به آبیاری کمتری دارد، چون که می‌تواند مقداری از حجم آب را درون برگ‌های خود ذخیره نماید و در نتیجه به دلیل کمبود تعرق و تبخیر سطح خاک بایستی میزان آبیاری آن در این فصل کاهش یابد.

گیاه سانسوریا:

بهتر است بدانید که گیاه سانسوریا در واقع دارای برگ‌هایی نیزه‌ای شکل و نوک تیز می‌باشد که می‌توان آن را از دسته گیاهان مقاوم و اکسیژن ساز دانست که حضورش در فضای خانه کاملا بی ضرر و بدون دردسر خواهد بود. به طور کلی اگر شما در فضای خانه خود به نگهداری سانسوریا پرداخته باشید خوب می‌دانید که کمبود نور و آب در زندگی اش خللی ایجاد نمی‌کند و جالب است بدانید که این گیاه حتی می‌تواند سرما و دمای پایین را نیز تحمل نماید. توجه داشته باشید که اگر فضای داخلی منزلتان سرد است سعی کنید نور کافی را در اختیار گیاه قرار دهید تا تنش دمایی را بتواند به راحتی تحمل کند.

 زاموفیلیا:

زاموفیلیا نیز یکی دیگر از گیاهان پیازی و مقاوم به سرما است که می‌تواند شرایط کمبود آب و نور را به خوبی تحمل کند و حتی در فضا‌های بسته و بدون نور مانند فضا‌های تجاری و اداری نیز دوام بیاورد. این گیاه خارق العاده را می‌توانید در فصول سرد سال از جمله زمستان به خوبی نگهداری کنید، اما اگر فضای نگهداری انتخاب سرد است بهتر است نور کافی را در اختیار آن قرار دهید تا گیاه با دریافت نور کافی توان تحمل سرمای بیش از حد را داشته باشد و در نتیجه روند رشد خود را به خوبی طی کند.

گیاه بگونیا:

گیاه بگونیا در واقع از دسته گیاهان سرما دوست می‌باشد که البته برای رشد نیاز به نور غیر مسقیم هم دارد. این گیاه از لحاظ ظاهری بسیار متنوع می‌باشد و می‌تواند توجه اغلب علاقه‌مندان به گل و گیاه را به خود جلب نماید. توجه داشته باشید که این گیاه اگرچه مقاوم به سرما است، اما اگر بیش از حد در دمای پایین قرار بگیرد ممکن است گلدهی نداشته باشد و اگر گیاهی گلدهی نداشته باشد لازم است بیشتر به سطوح خاک آن توجه کنید و تنها پس از خشک شدن کامل سطوح خاک اقدام به آبیاری نمایید. به این نکته توجه داشته باشید که فراهم کردن نور کافی هیچ تداخلی با سرما نخواهد داشت و بگونیا برای رشد نور متوسط را هم نیاز دارد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *