ضرورت حسن اجرای قوانین و مقررات از سوی مدیران و پاسخگویی آنان نسبت به افکار عمومی

9:08 - 28 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۵۳۱۸
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
یازدهین جلسه کمیته پدافند غیرعامل به ریاست حجت الإسلام والمسلمین جعفری، رییس کل دادگستری استان خراسان شمالی برگزار شد.

- حجت الاسلام والمسلمین جعفری در جلسه کمیته پدافند غیرعامل در ابتدا به بررسی موضوع و مصادیق دستورالعمل ۱۲ ماده ابلاغی از سوی ریاست قوه قضائیه تحت عنوان «نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن» پرداخت و در ادامه از عزم جدی دستگاه قضایی برای اجرای دقیق این دستورالعمل در تمامی سطوح فعالیت‌های اجرایی خبر داد.

جعفری با تأکید مضاعف بر ضرورت حسن اجرای قوانین و مقررات از سوی مدیران و پاسخگویی آنان نسبت به افکار عمومی و مردم تصریح کرد: بطور کلی مردم در نظام اسلامی مطالبات و حقوقی دارند که صیانت از آن‌ها از جمله وظایف مهم مسؤولین به شمار می‌رود و از طرفی دستگاه قضایی به مقتضای رسالت ذاتی که در این حوزه بر عهده دارد بر حسن اجرای قوانین و مقررات قانونی بطور مستمر نظارت می‌نماید و طبعا چنانچه مدیری در هر سطح و موقعیتی که باشد با ترک فعل و وظایف قانونی موجبات تضییع حقوق عمومی را فراهم سازد با اجرای دستورالعمل نحوه مقابله با ترک فعل مدیران و کارکنان با وی بدون اغماض و مماشات برخورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی در حوزه صیانت از حقوق مردم اساسا با کسی تعارف ندارد و این بخش اصولا قابل تسامح و تساهل نیست؛ عمل به تکالیف محول به دستگاه قضایی به شرح مندرج در دستورالعمل نحوه مقابله با ترک فعل مدیران را یکی از اولویت‌های مهم دادگستری کل استان دانست و خاطرنشان کرد: در این راستا دستگاه قضایی با مدیرانی که نسبت به ایفای وظایف قانونی خود مرتکب جرائم و تخلفاتی شده باشند چه آن موارد در دستگاه قضایی رخ دهد و یا از سوی مدیران و کارکنان شاغل در سازمان‌های تابعه انجام گیرد و چه در دستگاه‌ها و نهاد‌های اجرایی بوده باشد، قطعا دستگاه قضایی استان بدون ذره‌ای اغماض و مماشات با تمامی این مصادیق برخورد خواهد کرد.

مقام عالی قضایی استان ضمن تعریف ماهیت و شفاف سازی ابعاد مختلف کارکرد‌های پدافند غیرعامل و تبیین حدود و ثغور و تشریح وجوه ممیزی آن با سازوکار‌ها آفندی، مدیریت بحران در زمان مواجهه با بلایای طبیعی و حوادث غیرمترقبه را مسأله‌ای کاملا متفاوت و متمایز از شاخص‌ها و عملکرد‌های مورد انتظار و قابل انجام در حوزه پدافند غیرعامل توصیف کرد.

رییس کل دادگستری استان خراسان شمالی با تأکید بر ضرورت قوی سازی کشور در جهت ایجاد بازدارندگی، به ابتکار مقام معظم رهبری (حفظه الله تعالی) در حوزه پدافند غیرعامل اشاره و گفت: همان گونه که ایشان فرموده اند باید خود را از درون قوی کنیم و قدر مسلم در این صورت است که کسی نمی‌تواند حتی به فکر تعرض به نظام جمهوری اسلامی باشد و در این مسیر مسؤولین باید اهتمام جدی داشته باشند.

وی در تشریح تجارب ارزنده نظام جمهوری اسلامی در حوزه اجرای سازوکار‌های پدافند غیرعامل به دستاورد‌های نظامی و امنیتی اشاره و این توانمندی‌ها و موفقیت بزرگ را محصول درایت و مدیریت دقیق، شایسته، سازنده و راهگشای مقام معظم رهبری دانست.

رییس کمیته پدافند غیرعامل دادگستری استان با اشاره به تفسیر آیه «واعدوا لهم مااستطعتم من قوه» و مصادیق آن بیان کرد: رهبر معظم انقلاب با تمسک به این آیه قرآنی از همان ابتدای دوران دفاع مقدس همواره تأکید داشتند باید خودمان را از درون تقویت نماییم و این امر با اجرای دقیق سازوکار‌های پیش بینی شده در پدافند غیرعامل امکان پذیر است.

وی ضمن تشریح فرایند انجام کار در حوزه پدافند غیرعامل، ضرورت تقویت زیرساخت‌ها و استحکام مواضع و برداشتن موانع پیش رو را از لوازم مهم و از جمله موجبات آمادگی برای اجرای برنامه‌های پدافند غیر عامل و از اصلی‌ترین عوامل بازدارنده در این حوزه برشمرد.

جعفری سه مؤلفه ایمن سازی، باثبات سازی و مصونیت بخشی را از ارکان اصلی پدافند غیرعامل دانست و بر ضرورت فراهم نمودن شرایط لازم برای تقابل احتمالی و حفظ آمادگی‌های لازم و توانمندی‌ها برای مقابله با تهدید‌ها و مخاطرات محتمل از سوی دشمنان تأکید کرد.

ارائه طرح بومی سازی شده و عملیاتی از سوی کارگروه‌های تخصصی ذیل کمیته پدافند غیرعامل و اجرای برخی برنامه‌های آموزشی در حوزه حفاظت از داده‌ها ویژه کارکنان فناوری اطلاعات از مهمترین مصوبات این جلسه بود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *