رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

با هرگونه قاچاق دام در کرمانشاه با قاطعیت برخورد می‌شود

10:16 - 27 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۵۱۶۹
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه با اشاره به افزایش قیمت گوشت در ماه های اخیر از برخورد قاطع با دلالان و قاچاقچیان دام خبر داد و گفت: همه خروجی‌ها را برای قاچاق دام ببندید.
- شهرام کرمی با اشاره به روند افزایشی قاچاق دام طی ماه‌های اخیر، اظهار کرد: با توجه به نوسانات اقتصادی اخیر، قاچاق برخی از کالا‌های اساسی از جمله دام و احشام زنده توسط افراد سودجو روند افزایشی داشته است.
 
وی اضافه کرد: براین اساس، قیمت گوشت قرمز به عنوان یکی از مهمترین منابع غذایی که بین مردم اهمیت زیادی دارد نیز در این مدت بار‌ها افزایش را تجربه کرده و روند صعودی خود را حفظ نموده، که یکی از دلایل اصلی این موضوع کاهش میزان عرضه گوشت تازه به واسطه نوسانات ارز و در نتیجه قاچاق دام زنده است.

دادستان کرمانشاه اضافه کرد: هرچند که طبق قانون، صادرات رسمی و خروج غیر رسمی هر گونه دام زنده، گوشت گرم و منجمد تولید داخل و وارداتی ممنوع شده، با این وجود مشاهده می‌شود که حجم فایل توجهی از نیاز بازار به صورت قاچاق دام از کشور خارج می‌شود، که نه تنها بازار را با کمبود و افزایش سرسام آور قیمت گوشت مواجه کرده بلکه می‌تواند موجب شیوع بیماری‌های مختلف مشترک بین دام و انسان نیز شود.

وی با تاکید براینکه دستگاه‌های ذیربط باید تدابیری برای پیشگیری از قاچاق گوشت اجرایی کنند، گفت: بخش کثیری از اقشار آسیب پذیر به علت قیمت بالای انواع گوشت قرمز، این کالا را از سبد مصرفی خود خارج کرده اند و یا مقدار مصرف شان را کم و اقدام به جایگزینی سایر مواد غذایی به جای آن کرده اند، که این موضوع از نظر ارزش غذایی برای آنان مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

کرمی در ادامه اعلام کرد: در این راستا به منظور حفظ سلامت جامعه و به ویژه اقشار آسیب پذیر در مقابل نوسان قیمت این کالای مهم و به منظورپیشگیری از شیوع بیماری‌های مختلف مشترک بین دام و انسان دستگاه‌های ذیربط مکلف به اجرای اقداماتی پیشگیرانه هستند.

وی افزود: یگان‌های نظامی مستقر در مرز تمهیدات لازم را به منظور پیشگیری و برخورد قاطع با قاچاقیان دام معمول، و در راستای برخورد سریع و قانونی با متخلفان، در صورت کشف هر گونه محموله دام قاچاق مراتب را به قید فوریت به دادستان استان گزارش کنند.

مدعی العموم کرمانشاه همچنین به دادستان‌های عمومی و انقلاب شهرستان‌های مرزی قصرشیرین، گیلان غرب، سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی.جوانرود و پاوه) دستور داد به صورت ویژه نظارت بر مرز‌ها را در دستور کار قرار داده و ضمن رصد مستمر با هرگونه قاچاق دام با قاطعیت برخورد کنند.

وی متذکر شد: بعلاوه، هر گونه حمل و نقل دام زنده بدون مجوز از دامپزشکی استان ممنوع بوده و لازم است دامپزشکی بر صدور بارنامه و تحویل دام از مبدا به هر گونه حمل و نقل دام زنده بدون مجوز از دامپزشکی استان ممنوع بوده و لازم است دامپزشکی بر صدور بارنامه و تحویل دام از مبدا به مقصد بویژه استان‌های مرزی و همچنین ثبت سیستمی نظارت کامل داشته باشد و در صدور مجوز‌ها ساز و کار مشخص کشوری را در دستور کار قرار دهد.

کرمی تاکید کرد: تعزیرات حکومتی استان هم باید بر قیمت دام در سطح استان نظارت کرده و با هرگونه گرانفروشی در چارچوب قوانین و مقررات برخورد قاطع داشته باشد.

وی در ادامه از امور دام جهاد کشاورزی هم خواست تا به عنوان متولی توزیع گوشت قرمز و سفید در استان، بر نحوه و چگونگی توزیع گوشت قرمز وسفید در استان نظارت‌های لازم را انجام دهد.

دادستان کرمانشاه به نقش دلالان در افزایش قیمت دام هم اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از افزایش قیمت دام توسط دلالان صورت می‌گیرد و دامداران از این موضوع منتفع نمی‌شوند، لازم است دستگاه‌های انتظامی و اطلاعاتی نسبت به شناسایی دلالان و قاچاقچیان دام اقدام کرده و موضوع را جهت برخورد قانونی به دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان اعلام کنند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *