جنگ داخلی در شاخ آفریقا؛ درگیری های «تیگرای» در حال سرایت به اریتره و سودان

20:15 - 26 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۵۰۴۳
دامنه درگیری‌ها در شمال اتیوپی در جحال گسترش به دیگر کشورهاست و آینده نامعلومی در انتظار هزاران غیرنظامی آواره از این مناطق است.

- بحران «تیگرای» که شروع آن به سال ۲۰۱۸ و روی کار آمدن «ابی احمد»، نخست وزیر اتیوپی بازمی گردد طی روز‌های اخیر بار دیگر در حال عمیق‌تر شدن است.

به گزارش «الجزیره و سی ان ان»، «ابی احمد»، ۴۴ ساله و از قبیله «اورومو» اتیوپی به عنوان بزرگترین گروه قومی این کشور، جوان‌ ترین رییس دولت قاره آفریقا که در سال ۲۰۱۹ به دلیل تلاش هایش برای صلح با «اریتره»، برنده جایزه نوبل شد، از هفته گذشته عملیات گسترده‌ای را برای سرکوب اعتراض‌ها در شمال کشور آغاز کرد.

دولت اتیوپی دلیل این اقدام را که تاکنون صد‌ها کشته برجای گذاشته، حمله قیبله «تیگرای» به یک پایگاه نظامی اعلام و تاکید کرد «اقدام‌های لازم برای تضمین اجرای قانون و برقراری صلح و ثبات را انجام خواهد داد.»

اما طی روز‌های اخیر این بحران ابعاد جدیدی به خود گرفته است؛ روز شنبه رسانه‌های از اصابت ۲ فروند راکت به فرودگاه «اسمره» در خاک اریتره خبر دادند؛ رییس منطقه «تیگرای» نیز روز یکشنبه، مسئولیت شلیک این موشک‌ها را بر عهده گرفت.

رییس گروه موسوم به «جبهه آزادی مردم تیگرای» اعلام کرد که نیرو‌های تحت فرمان وی ۲ فروند راکت به سمت فرودگاه اسمره در پایتخت اریتره شلیک و خساراتی به این فرودگاه وارد کردند.

وی می‎گوید که جبهه تیگرای مجهز به موشک‌های دوربرد نیز است.

اما این بحران در حال تبدیل شدن به جنگی تمام عیار است و پای کشور‌هایی مانند سودان و اریتره نیز در حال باز شدن به این جنگ است.

اما گزارش‌های منتشر شده از کشته شدن صد‌ها نفر از غیرنظامیان در جریان درگیری‌های اخیر و آواره شدن هزاران نفر دیگر است.

آژانس امور پناهنگان سازمان ملل اعلام کرده که ۲۰ هزارغیرنظامی با عبور از مرز اتیوپی وارد خاک سودان شده اند.

در همین حال رسانه دولتی سودان شمار غیرنظامیانی را که در پی درگیری‌های اخیر در «تیگرای» وارد این کشور شده اند را ۲۵ هزار نفر اعلام کرده است.

کمیسیونر پناهندگان سازمان ملل می‌گوید که نیمی از این افراد کودکان هستند و انتظار می‌رود طی روز‌های آینده شمار آن‌ها به ۱۰۰ هزار نفر برسد.

اتیوپی دومین کشور پرجمعیت آفریقا به شمار می‌رود و منطقه تیگرای در شمال این کشور پیش از این نیز میزبان ۱۰۰ هزار آواره داخلی و ۹۶ هزار پناهجو از کشور اریتره بوده است.

ورود این افراد به خاک سودان و اقامت آنها در یک اردوگاه، موجب افزایش نگرانی‌ها درباره وضعیت آنها شده و گزارش‌ها حاکی از آن است که این افراد از نظر غذا و امکانات در وضعیت فاجعه باری قرار دارند.

سازمان عفو بین الملل می‌گوید که در روز ۹ نوامبر جاری ده‌ ها و یا احتمالا صد‌ها نفر در یکی از شهر‌های جنوبی منطقه «تیگرای» در جریان یک کشتار دسته جمعی به قتل رسیده اند؛ هر ۲ گروه درگیری مسئول این کشتار جمعی اعلام شده اند.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *