رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

فضای مجازی می‌تواند بستری برای افزایش سرانه مطالعه باشد

12:30 - 27 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۵۰۴۱
دسته بندی: فرهنگی ، عمومی
یک نویسنده کتاب گفت: باید توجه داشت که فضای مجازی می‌تواند به عنوان یک پتانسیل و یک موقعیت مناسب مورد بهره برداری قرار گیرد، فرصتی که می‌تواند زمینه را برای علاقه افراد به مطالعه افزایش دهد.

رحیم مخدومی در گفت‌وگو با پیرامون علل پایین بودن سرانه مطالعه در کشور گفت: پایین بودن سرانه مطالعه عوامل مختلفی دارد، از آنجا که اکثریت مردم به فضای مجازی و پیام رسان‌ها توجه می‌کنند لذا از مطالعه فاصله گرفتند و نسبت به کتاب احساس بی‌نیازی دارند، البته نمی‌توان کارکرد‌های مثبت فضای مجازی را نسبت به مطالعه در نظر نگرفت، فضای مجازی و تکنولوژی‌های جدید گروهی گاها افراد را به مطالعه علاقمند کرده‌اند، این افراد کسانی بودند که توجهی به مطالعه نداشتند، اما فضای مجازی و اطلاعات ارائه شده به آنان سبب شد تا به مطالعه رو بیاورند اگرچه اطلاعات سطحی و کم است.

وی پیرامون فضای مجازی و افزایش سرانه مطالعه افزود: باید توجه داشت که فضای مجازی می‌تواند به عنوان یک پتانسیل و یک موقعیت مناسب مورد بهره برداری قرار گیرد، فرصتی که می‌تواند زمینه را برای علاقه افراد به مطالعه افزایش دهد در عین حال باید توجه داشت که همه افراد به مطالعه کتاب علاقمند نیستند، با تحولات تکنولوژی نسل جوان علاقمند است که مطالعات خود را از طریق فضای مجازی توسعه دهد لذا باید از این فرصت بهترین استفاده را کرده و با ارائه مطالب ارزنده در فضای مجازی این امکان را فراهم کرد که اطلاعات علاقمندان به مطالعه افزوده شود، برای این منظور شکل‌گیری تشکل‌ها و موسساتی که بتوانند مطالب جذاب، کوتاه و در عین حال ارزشمند را ارائه کند یک ضرورت محسوب می‌شود.

مخدومی ابراز کرد: جمعیت کتابخوان هرگز از کتاب خواندن دست بر نخواهند داشت، زیرا اهمیت ارتباط و تاثیر کتاب‌های کاغذی برای خود را به خوبی شناخته است، این امر برای آنان به یک رویکرد روزانه و درونی تبدیل شده است.

نویسنده کتاب «فرماندهان ورود ممنوع» به پیشینه جامعه فرهنگی ایران اشاره و تاکید کرد: جامعه فرهنگی و ادبیاتی غنی کشورمان بیانگر جایگاه و اهمیت مطالعه برای جامعه ایرانی است از سوی دیگر این کشور شاهد انقلاب بزرگ فرهنگی بوده و توانسته از تمام اتفاقات غیرفرهنگی حتی رویدادی نابهنجار همانند جنگ به بهترین شکل بهره برداری کند، نویسندگان بعد از پایان هشت سال دفاع مقدس و بعد از اتمام خشونت‌های جنگ‌ به خوبی رویداد‌ها را بیان کرده و ادبایت دفاع مقدس را پایه‌گذاری کردند.

وی شکل‌گیری ادبیات دفاع مقدس را مورد بررسی قرار داد و افزود: کشور ما توانسته از جنگ خانمان سوز به بهترین نحو بهره برداری کند افرادی که زمانی برای دفاع از میهن با به خط نبرد رفته بودند اینک در ابعاد فرهنگی به میدان پا گذاشتند و بخشی از تاریخ کشورمان که در سال‌های دفاع مقدس رقم خورده مطرح می‌کنند.

مخدومی به فعالیت ناشران اشاره و بیان کرد: تعداد ناشرانی که به صورت خصوصی برای تولید کتاب وارد حوزه نشر شده اند قابل توجه است در حالی که سایر کشور‌هایی که در یک بازه زمان دچار جنگ شده اند چنین رویکردی خوبی را در پیش نگرفتند لذا لازم و ضروری است که برای پیشبرد اهداف ادبیات دفاع مقدس بیش از پیش شرایط را فراهم کنیم.

نویسنده کتاب «نرگس» بر کیفیت کتاب‌ها تاکید و ابراز کرد: تولید کتاب با کیفیت و ترویج خوب کتاب‌ها دو عنصر مهم در حوزه نشر و تولید کتاب بشمار می‌رود و از جمله عناصر تاثیرگذار بر افزایش سرانه مطالعه محسوب می‌شوند.

وی پیرامون لزوم توجه فعالان عرصه فرهنگ به سرانه مطالعه ابراز کرد: متاسفانه مدیران فرهنگی به مطالعه توجه ندارند آن‌ها در هفته و یا در طول یک ماه مطالعه نمی‌کنند در حالی که اقتضای کاری و فعالیت‌ها ایجاب می‌کند که به مطالعه بپردازند و این را به عنوان رویکردی در زندگی خود قرار دهد در چنین شرایطی قطعاً سرانه مطالعه بالا نخواهد رفت.

مخدومی با تاکید پیرامون ترویج کتاب‌خوانی تاکید کرد: چنانچه کتاب‌خوانی ترویج نشود کتاب خوب ناشناخته باقی خواهد ماند، زیرا کتاب‌ها به خودی خود گنگ هستند و تنها معرفی آنان می‌تواند به مخاطب کمک کند تا کتاب مورد نظر خود را انتخاب کند، بار‌ها دیده شده افرادی که به نمایشگاه‌ها می‌روند، چون اطلاعات لازم در مورد کتاب‌ها را ندارند نمی‌توانند به انتخاب کتاب دست بزنند و تنها به خواندن و نگاه کردن عناوین و جلد‌های کتاب‌ها می‌پردازند، در چنین شرایطی قطعا مخاطب به خواندن کتاب علاقه‌ای نشان نمی‌دهد و از کنار مطالعه کتاب‌ها به آسودگی عبور می‌کند.

وی اهمیت ترویج کتاب را مهم دانشت و بیان کرد: حلقه بین تولید و توزیع در واقع ترویج کتاب است که متاسفانه این روز‌ها بسیار کم رنگ شده چنانچه این ترویج به خوبی شکل بگیرد سرانه مطالعه نیز افزایش خواهد یافت.

مخدومی اشاره‌ای به کتاب‌فروشی‌های شهرستان‌ها داشت و خاطرنشان کرد: متاسفانه کتابفروشی‌ها خصوص کتابفروشی‌های شهرستان‌ خاموش‌ترین بخش‌های هر شهر هستند و در عین حال تعداد آن‌ها بسیار کاهش پیدا کرده و در برخی از شهرستان‌ها تعداد کتابفروشی‌ها به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسد، این موضوعی مهم است و باید مورد توجه قرار بگیرد و اگر مطالب کتاب زیاد شود سرمایه گذاری در این زمینه نیز افزایش پیدا کرده و کتابفروشی‌ها هم از این رکود خارج خواهند شد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *