بازاری که نادیده گرفته شده است؛ ترکیه شش برابر ایران به ونزوئلا صادرات دارد

14:00 - 26 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۴۹۶۲
پس از تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران بخشی از کشور‌هایی که می‌توان با آن‌ها معامله کرد کشور‌های تحریم شده مثل ونزوئلا هستند. اما بررسی‌ها نشان می‌دهد کشور ترکیه توانسته است از بازار این کشور استفاده کند و ۶ برابر ایران صادرات داشته باشد.
_ نود اقتصادی نوشت: با تشدید تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران، یکی از گزینه‌های موردبحث برای توسعه تجارت خارجی، گسترش روابط ازجمله ایجاد بستر‌های برقراری پیمان پولی و تهاتر کالا با کشور‌هایی بود که تحت تحریم‌های آمریکا هستند.
 
بازاری که نادیده گرفته شده است؛ ترکیه شش برابر ایران به ونزوئلا صادرات دارد
 
یکی از این کشور‌های تحریم شده که ظرفیت بسیار بالایی برای تقویت روابط با کشورمان دارد، ونزوئلا است. توسعه و تقویت روابط میان ایران و این کشور از دوره دولت اصلاحات کلید خورده و سپس در دولت احمدی‌نژاد اهمیت حیاتی برای کشورمان یافت.
 
با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد روابط دوجانبه ایران و ونزوئلا به‌ویژه در دوره ۷ ساله دولت روحانی گسترش چندانی نداشته است، برای مثال درحالی‌که براساس آمارها، میزان صادرات ترکیه به ونزوئلا در سال ۲۰۰۱ حدود ۴۱ میلیون دلار و میزان صادرات ایران نیز به ونزوئلا حدود ۱۶ میلیون دلار بوده، اما حالا این میزان پس از ۱۹ سال طی سال گذشته به ترتیب به بیش از ۲۰۰ میلیون دلار برای ترکیه و ۳۴ میلیون دلار نیز برای کشورمان ثبت است.
 
به عبارتی دیگر در سال ۲۰۰۱ درحالی صادرات ترکیه به ونزوئلا ۲/۵ برابر ایران بوده که این میزان در سال گذشته به حدود ۵/۸  برابر رسیده است.
 
 
 
 

برچسب ها: صادرات ونزوئلا

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *