رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

اختتامیه اولین سوگواره فیلم کوتاه «سوگ در خانه»

13:39 - 24 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۴۲۹۴
مراسم اختتامیه نخستین سوگواره فیلم کوتاه «سوگ در خانه» صبح امروز با حضور حداقلی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مجموعه راه ایمان برگزار شد.

- طبق اعلام روابط عمومی سوگواره، مراسم اختتامیه نخستین سوگواره فیلم کوتاه «سوگ در خانه» صبح امروز با حضور حداقلی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مجموعه راه ایمان برگزار شد.

در این مراسم مجید مجیدی، مدیر رویداد، نرگس آبیار، عضو هیئت داوران، برگزیدگان، نماینده و مدیرعامل شرکت نماوا، اعضای دبیر خانه و تعدادی از اهالی رسانه حضور داشتند. از غایبین این مراسم می‌توان به رضا میرکریمی، از اعضای هیئت داوران، و جناب آقای اختیاری نماینده محترم حضرت آیت الله سیستانی و مدیرعامل موسسه فرهنگی و خیریه راه ایمان اشاره نمود که به دلیل ابتلا به بیماری کوید ۱۹ در قرنطینه خانگی به سرمی برند.

در ابتدای مراسم مجری برنامه عنوان نمود: موسسه خیریه راه ایمان تحت اشراف مقام عالی قدرمرجعیت حضرت آیت الله سیستانی قرار دارد و همان طور که از نامش برمی آید در زمینه امور خیریه و نیز امور فرهنگی سالیان سال است که در حال فعالیت می‌باشد. به دنبال اطلاعیه‌ای که دفتر آیت الله سیستانی مبنی بر اقامه عزا در شرایط کرونایی صادر کردند. این موسسه با توجه به این که در رویداد‌های فرهنگی و هنری کشور جای یک رویداد ویژه عزا سید الشهدا (ع) خالی بود، ابتکار عمل را در دست گرفت و با کمک و همفکری یار همیشگی مان کارگردان مطرح کشور جناب آقای مجید مجیدی اولین رویداد و سوگواره «سوگ در خانه» کلید خورد. بسیار مفتخر بودیم که در ادامه این رویداد سرکار خانم آبیار و جناب آقای میرکریمی نیز به عنوان هیئت محترم داوران جناب آقای مجیدی را در امر قضاوت فیلم‌ها یاری کردند و با پیوستند شرکت نماوا به عنوان حامی مالی سوگواره یک شکل و شمایل رسمی و کاملا امروزی را به خود گرفت؛ بیش از ۲۰۰ اثر به جشنواره ارسال شد و شاهد حضور تقریبا حداکثری از تمام استان‌ها وشهر‌های کشورمان بودیم و امیدواریم این رویداد به مدد پروردگار سال‌ها بعد نیز با حجم بیشتری از آثار و شرکت کنندگان مواجه شود.

دبیر جشنواره، محمد رهبر در ادامه روی صحنه آمد و عنوان نمود: «خدا را شاکریم که به لطف نگاه امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) در این بازه زمانی سخت که شمار زیادی از مراسمات برگزار نشد یک قدم کوتاه برداریم؛ قبل از هر چیز یک معذرت خواهی باید از دوستان داشته باشم که به دلیل این که ما هفته گذشته شب ولادت حضرت رسول اکرم (ص) و امام صادق (ع) قرار بود خدمت شما باشیم و برنامه‌های خوبی را تدارک دیده بودیم، اما متاسفانه به دلیل مصوبه‌ای که ستاد ملی کرونا داشت و منع تردد در بین استان‌ها نتوانستیم خدمت شما باشیم و امروز در حد محدود خدمت شما هستیم.

رهبر در ادامه بیان نمود:شرکت کنندگان ما ابتدا تا پایان ماه محرم مهلت داشتند تا آثار خود را با موضوع عزاداری در شرایط کرونا به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند، اما با توجه به تقاضای دوستان و استقبال کم نظیر تا اربعین حسینی مهلت ارسال آثار را تمدید کردیم.۲۲۲ فیلم کوتاه برای ما ارسال شد، هیئت انتخاب ما ۳۳ فیلمی را که بهترین ایده و خلاقیت را در داستان داشته را انتخاب کردند و این آثار به هیئت داوران معرفی شد و در رقابت انتخاب مردمی قرار گرفت. ما در مجموع ۱۲۷۲ بازخورد صحیح در اینستاگرام داشتیم و در پلتفرم نماوا ۴۸۸ گزینه «پسندیدم» را برای فیلم‌ها داشتیم و جمعا ۱۷۱۱ پیامک به سامانه ما ارسال شد و سه فیلمی که بیشترین رای مجموع را داشت به عنوان فیلم منتخب مردم انتخاب شد و ده فیلم برتر نیز در جلسه‌ای که در کار خانم آبیار، جناب آقای مجیدی و به صورت آنلاین جناب میرکریمی حضور داشتند انتخاب شده است. با توجه به استقبال بی نظیری که از اولین دوره جشنواره شد و رضایت و نظر هیئت داوران انشاالله سال آینده این سوگواره را برگزار خواهیم کرد و سعی ما بر این است که در زمینه‌های مختلف و در سطح بین المللی این مهم را محقق کنیم. وظیفه دارم از آقای مجیدی با توجه به مشغله‌هایی که آقای مجیدی برای رفتن فیلم «خورشید» به اسکار دارند و حضور همیشگی شان در کنار ما تشکر کنم؛ همچنین از دو کار کارگردان بزرگ سینمای ایران سرکار خانم آبیار و جناب میرکریمی که بدون هیچ چشم داشتی کنار ما بودند تشکر می‌کنم، از شرکت محترم نماوا به مدیرعاملی جناب یزدانی و مدیریت جناب میرطاووسی که حامی مالی ما بودند و جوایز رویداد را تامین کردند سپاس گزارم.

مجید مجیدی با حضور روی صحنه مراسم عنوان نمود: «همه ۲۲۲ نفری که در این رویداد شرکت کردند برنده هستند برای این همه آن‌ها تلاش کردند برای ساحت مقدس آقا اباعبدالله الحسین (ع) اثری را خلق کنند و هرکسی که در این راه قدمی برداشت برنده اصلی است. من به همراه موسسه راه ایمان توفیق این را داشتم که در مباحث فرهنگی حضور داشته باشم؛ بخصوص این سوگواره و پرداختن به مباحث عاشورایی که به عقیده من جایش خالی بود. این رویداد رویداد بسیار بزرگی است و امیدوارم سال به سال بزرگ‌تر و پرشکوه‌تر شود.

واقعه اربعین به جمعیت بی شمار آن بسیار مبحث مهمی است و جا دارد بیشتر به مباحث عاشورایی پرداخته شودو امسال به دلیل شرایط کرونایی به صورت سوگ در خانه برگزار شد، اما قطعا سال‌های آینده در خصوص مباحث مختلف آیین‌ها وسنت‌ها می‌توان فیلمسازان مختلف را چه در خارج و چه در داخل این این عرصه دعوت کند. در پایان از افرادی که در برگزاری این جشواره سهیم بود و همچنین از هیئت داوران تشکر می‌کنم و برای رضا میر کریمی عزیز آرزوی سلامتی دارم.

در ادامه نرگس آبیار با حضور روی صحنه مراسم عنوان نمود: برای من سعادتی بود حضور در این سوگواره و با توجه به قدمتی که آیین‌های عاشورایی در کشور ما دارد و در جان مردم نفوذ کرده است به نظرم لازم بود که در این دوران، ویژه کرونا این سوگواره برگزار شود.

برگزیدگان ۴ تا ۱۰ این رویداد، که هریک برنده یک سکه تمام بهار آزادی، لوح تقدیر و یک قطعه فرش متبرک حرم امام رضا (ع) شدند، به ترتیب حروف الف عبارت اند از:
«آنتن» به کارگردانی سینا شفیعی
«اتصال دوباره» مصیب حنایی
«به تو از دور سلام» مهدی شاهواری
«تاسوعا خونه مادر بزرگ» مهشاد ولی
«چهارراه» احسان طالبی
«طبقه جدید» حسین فیروزه
«مادر» ابراهیم احمدی مقدم

برندگان اول تا سوم این سوگواره: «هوای تازه» علی ژاله در رتبه سوم برنده ۲ سکه تمام بهار آزادی، لوح تقدیر و قطعه فرش متبرک حرم مطهر اباعبدالله الحسین (ع)، «نذر پدری» میثم شفیعی در رتبه دوم، برنده ۳ سکه تمام بهار آزادی، لوح تقدیر و قطعه فرش متبرک حرم مطهر اباعبدالله الحسین (ع) و فیلم «زیارت» به کارگردانی زهرا نیکخواه به عنوان مقام اول و برنده ۵ سکه تمام بهار آزادی، لوح تقدیر و قطعه فرش متبرک حرم مطهر اباعبدالله الحسین (ع) در این رویداد معرفی شدند.

همچنین فیلم‌های «آنتن» سینا شفیعی، «چهل چراغ» حسین فیروزه و «به تو از دور سلام» مهدی شاهسواری سه اثر منتخب مردمی بودند که هریک برنده یک سکه تمام بهار آزادی، لوح تقدیر و یک قطعه فرش متبرک حرم امام رضا (ع) شدند.


برچسب ها: سینما

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *