تعطیلی دو هفته‌ای تهران چه عواقبی دارد؟

13:06 - 24 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۴۲۴۰
به نظر می‌رسد اکنون پس از فشاری که کرونا بر اوضاع تهران و کلانشهر‌های دیگر وارد کرده و فشار‌های رسانه‌ها، مسئولین نیز قانع شده‌اند که تعطیلی دو هفته‌ای تنها راه باقی مانده برای جلوگیری از گسترش بیماری است.

- محمد صفری در یادداشتی برای نوشت: احتمال این که تهران به مدت دو هفته تعطیل شود زیاد شده است چرا که وزارت بهداشت و مسئولین آن به شدت تحت فشار قرار گرفته‌اند و تاب تحمل آن‌ها کم شده است.

به همین خاطر است که دکتر حریرچی معاون وزیر بهداشت درباره پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای استان تهران گفته؛ ۶۵ نفر از اساتید و مدیران دانشگاهی درخواست تعطیلی ۲ هفته‌ای کل کشور را داشتند که قاعدتاً به درخواست این افراد توجه خواهیم کرد، اما خواسته ما این است که مردم تعطیلی ۲ هفته‌ای و یا محدودیت تردد‌های شبانه را فرصتی برای سفر و یا دید و بازدید نپندارند و در رعایت نکات بهداشتی کوشاتر باشند.

نکته همینجا است؛ آیا مردم همراهی خواهند کرد و در صورت تعطیلی دو هفته‌ای تهران یا هر شهر دیگری در خانه خواهند ماند و دورهمی و برگزار نخواهند کرد و به مسافرت نخواهند رفت؟

جلوگیری از برگزاری دورهمی‌های خانوادگی در شرایط تعطیلی کار مشکل و نشدنی است.‌ نمی‌توان بر سر هر کوچه و خیابان مأمور گذاشت تا از رفت و آمد‌هایی که برای برگزاری دورهمی‌ها صورت می‌گیرد، جلوگیری کند، اما ممانعت از سفر‌های تفریحی و شمال شمال گردی شدنی است که البته این نیز ساز و کار خود را دارد که پیچیده و سخت است.

تعطیلی دو هفته‌ای شهر‌های به شدت درگیر ویروس کرونا نیازمند مقدمات و پیش زمینه‌هایی است که برای هر کشوری که بخواهد چنین تصمیمی بگیرد دشوار است.

دو هفته تعطیلی و در خانه ماندن هزینه‌های زیادی به خانواده‌ها و دولت وارد می‌کند.کسب و کار‌های مردم در این دو هفته تعطیل می‌شود و قطعاً بر روی در آمد آن‌ها تأثیر گذار است. جدای از آن باید توجه داشت که آیا دولت منابع مالی لازم برای جبران زیانی که به مردم وارد می‌شود، دارد؟

دولت در این مدت دو هفته‌ای باید نیاز‌های اولیه و اساسی مردم را تأمین کند، ارزاقی که نیاز اساسی آن‌ها است باید مهیا شود و به وفور و با قیمت مناسب در دسترس مردم باشد، علاوه بر آن تأمین امنیت شهری نکته مهمی است که باید از سوی نیروی انتظامی و دیگر نهاد‌های امنیتی در کشور رصد بررسی شده و برای آن برنامه ریزی دقیق صورت گیرد.

بسیاری از کشور‌های دنیا که با شدت بیشتری از ایران درگیر کرونا هستند تاکنون تصمیم به تعطیلی شهر یا کشور نگرفته‌اند چرا که اعتقاد دارند حتی چنین تعطیلی‌هایی نمی‌تواند تأثیر زیادی در جلوگیری از گسترش بیماری داشته باشد. اما بسیاری از پزشکان و متخصصان کشور با تأکید دارند که تنها راه باقی مانده تعطیلی دو هفته‌ای کل کشور است.

برای اجرای چنین تصمیمی باید همه دستگاه‌ها و نهاد‌های نظامی، سیاسی و اقتصادی در]آماده باش صدر در صدی باشند و همه امکانات خود را وارد میدان میدان کنند که خود قطعاً هزینه‌های زیادی را باعث خواهد شد.

در هر صورت به نظر می‌رسد که مسئولین به جمع بندی برای تعطیل کردن دو هفته‌ای تهران رسیده‌اند و در این میان هنوز برای دیگر شهر‌ها و استان‌های کشور تصمیم گیری نشده است چرا که وضعیت تهران نسبت به دیگر شهر‌ها از وخامت بیشتری رنج می‌برد.

نادر توکلی معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران درباره این که «آیا برنامه ریزی لازم شده تا اگر استان تهران دو هفته تعطیل شد مردم به مسافرت نروند؟» گفته؛ بله، این موضوع براساس یک برنامه ریزی جامع است. اگر واقعاً برنامه ریزی جامعی برای تعطیلی تهران از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا صورت گرفته، تعلل برای اجرای تصمیم برای چیست؟

اما باز هم باید اشاره کرد که تصمیمات گرفته شده برای مقابله با کرونا تاکنون به خاطر سستی و جدی اجرا نکردن آن از سوی مسئولین و مردم است که باعث شده کار بیخ پیدا کند و اگر طرح جامعی که دکتر توکلی به آن اشاره کرده از مقدمات و ملزومات برخوردار نباشد، نه تنها اثری نخواهد داشت بلکه باعث تبعات و زیان‌های دگیری خواهد شد که از تبعات کرونا چه بسا بدتر باشد.


برچسب ها: کرونا تهران

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *