ظرفیت تولید ۱۰ میلیون تُن فولاد در منطقه اقتصادی خلیج فارس

11:41 - 24 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۴۲۲۶
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به سند چشمانداز توسعه کشور برای افق ۱۴۰۴، دستیابی به ظرفیت تولید سالانه ۱۰ میلیون تُن فولاد برای این منطقه را منوط به افزایش واردات مواد اولیه و صدور محصولات تولید شده دانست.
- بنا به اعلام شاتا، خداداد غریب‌پور با اشاره به برخی از برنامه‌های جهش تولید در منطقه اقتصادی خلیج فارس گفت: از طرف دیگر، معافیت گمرکی برای ورود کالا‌های ساخته شده در منطقه به داخل کشور به میزان ارزش افزوده، معافیت از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده برای شرکت‌های فعال در منطقه، امکان صادرات، ترانزیت، ترانشیب و صدور مجدد کالا، حمایت برای اخذ وام از طریق منابع داخلی و خارجی و... از دیگر برنامه‌های مهم منطقه ویژه برای جذب سرمایه گذار و در راستای رونق بخشی به این منطقه خواهد بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: یکی دیگر از عوامل مهمِ متمایزکننده منطقه ویژه از سایر مناطق ویژه کشور‌های حاشیه خلیج فارس، وجود منابع عظیم انرژی شامل نفت و گاز، پالایشگاه هشتم نفت، ستاره خلیج فارس و پالایشگاه‌های گاز سرخون، قشم و گورزین است.

غریب‌پور بیان کرد: یکی از مسئولیت‌ها و ماموریت‌های همه ما در مسیر توسعه منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس ایجاد اشتغال پایدار است. در واقع، همه ما در نظر داریم در کنار توسعه این منطقه برای بالفعل کردن شرایط استراتژیک منطقه هرمزگان، رونق اشتغال بیش از پیش در این منطقه مهم کشور محقق شود. در این راستا مدیریت منطقه ویژه گام‌های مثبت و عملی اساسی را در مسیر تحقق این هدف برداشته است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: در سند چشمانداز توسعه کشور برای افق ۱۴۰۴، ظرفیت تولید سالانه ۱۰ میلیون تن فولاد برای منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در نظر گرفته شده که لازمه آن افزایش واردات مواد اولیه و همچنین صدور محصولات تولید شده است که این خود نیاز به زیرساخت‌های لازم از جمله افزایش ظرفیت اسکله اختصاصی دارد.

وی افزود: بنابراین توجه به زیرساخت‌های اختصاصی برای تحقق نقشه راه معدن برای منطقه ویژه خلیج فارس ازجمله برنامه‌های مهم در این زمینه به حساب می‌آید.

غریب پور با بیان اینکه مهمترین دستاورد منطقه ویژه خلیج فارس، موفقیت آن در جذب سرمایه گذار بوده است، گفت: با توجه به اینکه منطقه ویژه ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل بسیاری دارد، تصور ما این است که در جذب سرمایه گذار عملکرد قابل قبولی داشته است و در حال حاضر شاهد مشارکت بخش خصوصی در این راستا هستیم.

وی افزود: خوشبختانه در سال ۹۹ حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در منطقه ویژه خلیج فارس قابل توجه است به این دلیل که بستر‌های توسعه‌ای این منطقه برای سرمایه گذاری، بهترین سیاست در راستای جذب سرمایه گذاران است.
بیشتر بخوانید:
رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: از جمله این فرصت‌ها میتوان به صنایع پاییندستی فولاد، نفت، قیر و فروآلیاژ اشاره کرد که در صورت تکمیل عملیات زیرساختی در این بخش، سرمایه گذاران در زمانی کوتاه از زمین‌های آن بهره برداری خواهند کرد.

غریب‌پور افزود: یکی دیگر از مزیت‌های مهم منطقه ویژه، نزدیکی به آب‌های آزاد، دسترسی به شبکه راه آهن سراسری، نزدیکی به شهر و فرودگاه بین المللی بندرعباس، معادن گل گهر و چادرملو و نیز فعالیت دو پالایشگاه نفت بندرعباس و ستاره خلیج فارس در کنار وجود هجده شرکت صنایع معدنی شامل صنایع فولادی، آلومینیومی، روی و سایر صنایع زیرساختی است.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *