وزیر اقتصاد به مجلس فرخوانده شد|طرح ۱۳ سؤال بورسی از دژپسند

11:39 - 24 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۴۲۲۱
دسته بندی: اقتصاد ، اقتصاد ایران
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از طرح سؤال از وزیر اقتصاد و امور دارایی پیرو نابسامانی بازار بورس خبر داد.

حسینعلی حاجی دلیگانی از تهیه طرح سؤال از وزیر اقتصاد و امور دارایی پیرو نابسامانی بازار بورس خبر داد.

متن این طرح به شرح زیر است:
خلاصه سؤال: علت عدم حمایت حقوقی بانک‌ها و شرکت‌های تأمین سرمایه صندوق‌های سرمایه گذاری و.. علی‌رغم فروش بیش از ۷۶ همت در سقف قیمتی شاخص و توافقات صورت گرفته در جلسات و همچنین معاملات مدیریت نشده سهام عدالت، فروش‌های خارج از روال حقوقی‌ها در بازار منفی، چیست؟

شرح سوال: جناب آقای وزیر
بازار سرمایه کشور از ۲۰ مرداد تا سوم آبان از شاخص۰۰۰۰۰، ۲۱ واحد به ۱۳۷۴۰۰۰ واحد سقوط ۳۲ درصدی را تجربه کرده است سوالات به وجود آمده ذیل ناشی از چیست؟

۱. عدم صدور مجوز سبدگردانی و مشاوره سرمایه گذاری چیست؟
۲. عدم افزایش سقف صندوق‌های درآمد ثابت چیست؟
۳. علت ناتوانی سازمان بورس در مجاب کردن شرکت‌ها برای بازارگردانی و خرید سهام خزانه و بیمه سهام از کجا ناشی می‌شود؟
۴. سیستم معاملاتی هنوز کارایی لازم را ندارد و باعث ضرر و زیان سهامداران شده است تا کی قرار است این مشکل ادامه داشته باشد؟
۵. سیستم کارگزاری‌ها خصوصاً کارگزاری‌های بزرگ با توجه به رشد تعداد سهامداران ارتقا پیدا نکرده است چرا نظارت درستی بر آن‌ها نیست؟ ضرر و زیان حاصل از دو مورد فوق را چه کسی یا کسانی باید پاسخگو باشند؟
۶. چرا علیرغم رشد تعداد سهامداران و ارزش معاملات، زیرساخت‌های معاملاتی شرکت فناوری اطلاعات (هسته معاملات) جوابگوی نیاز فعالین بازار سرمایه نبوده و در زمان معاملات دچار اختلال و سرگردانی مردم می‌شود؟
۷. چرا با توجه به درخواست سهامداران و فعالان بازار Eps (پیش‌بینی عملکرد سود سالانه شرکت) بازنگشته است؟
۸. با توجه به مصوبه شورای عالی بورس در خصوص رفع ممنوعیت خرید و سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بازار بورس چرا چیزی در این خصوص مشهود نیست.
۹. در اکثر مواقع در پیش گشایش عده‌ای با سفارشات کاذب به بازار جهت و سو می‌دهند. چرا راهکاری برای این منظور اندیشیده نشده؟ آیا بهتر نیست پیش گشایش حذف و زمان آن به ساعت معاملات اضافه گردد؟
۱۰. در بعضی از روز‌ها در ساعت و دقیقه خاصی بازار یکباره منفی می‌شود که این اتفاق به دو دلیل امکان دارد اول اینکه معاملات الگوریتمی در جریان است یا اینکه حقوقی‌ها هماهنگ شده با هم این کار را می‌کنند. چرا تا الان فکری به حال آن نشده است.
۱۱. با توجه به افت شاخص در دو ماه گذشته و افت بیش از ۶۰ درصدی قیمت در بیشتر سهام چرا از ابزار دامنه نوسان نامتقارن جهت تعادل بازار استفاده نگردیده است.
۱۲. علت برخورد‌های سلیقه‌ای ناظر بازار در بازگشایی‌های سهام چیست.
۱۳. با توجه به گسترش و نفوذ بازار سرمایه در ابعاد مختلف، لزوم بازنگری در قانون بورس و اوراق بهادار در ابعاد مختلف آن لازم و ضروری به نظر می‌رسد به خصوص مبانی شاخص کل، دامنه نوسان، حجم مبنا، تعهدات ناشران، وظایف ناظر آموزش بورس و. چرا اقدامی نشده است؟ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *