جزئیات محدودیت‌های جدید سراسری/ آغاز اجرا شنبه اول آذر

11:10 - 24 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۴۲۱۴
سخنگوی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا، مصوبات امروز این ستاد را تشریح کرد.

- علیرضا رییسی روز شنبه با اعلام مصوبات جدید ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: هر تصمیمی که در ستاد ملی کرونا گرفته می‌شود بر اساس همکاری مردم و دستگاه‌ها در رعایت اصول پروتکل هاست و تلاش می‌شود با کاهش تجمعات از میزان شیوع بیماری کاسته شود، زیرا می‌دانیم هر جا که پروتکل‌های بهداشتی کرونا به درستی رعایت نشده و تجمعات خانگی، دورهمی‌ها و سفر‌ها انجام شده بار بروز بیماری سنگین‌تر شده است و باعث شده که بار ورود به بیمارستان‌ها به قدری سنگین شود که قابل تحمل نیست و در همه کشور‌ها برای کاهش این بار سنگین محدودیت‌هایی اعمال می‌شود.

وی گفت: در ماه‌های گذشته نیز برای کاهش بار بیماری ۴۳ شهر و در مرحله بعد ۴۶ شهرستان مشمول اعمال محدودیت‌های شغلی شدند و امروز هم طرح جامع اعمال محدودیت‌های جدید در ستاد ملی کرونا بررسی شد و بر اساس آن یک طرح هوشمند به تصویب رسید که از اول آذر فعلا به مدت دو هفته اجرا می‌شود و بعد از آن در مورد تمدید،  تشدید یا کاهش  آن تصمیم گیری می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی کرونا افزود: بر اساس این طرح شهرستان‌های کشور بر اساس میزان بار بیماری کرونا و بستری در بیمارستان به سه سطح قرمز، نارنجی و زرد تقسیم می‌شود، سطح سه یا قرمز بیشترین میزان محدودیت را دارد و سطح دو یا نارنجی محدودیت‌های کمتری دارد و میزان اعمال محدویت‌ها در شهر‌های دارای سطح یک یا زرد کمتر است.

رییسی ادامه داد: هدف اصلی از اعمال این محدودیت‌ها تعطیلی مشاغل نیست بلکه کاهش بار بیماری است. بر این اساس در شهرستان‌های قرمز یا دارای سطح سه که اکنون حدود ۱۰۰ شهرستان هستند و اکثر مراکز استان‌ها از جمله تهران هم جزو آن است،  به جز مشاغل ضروری در اموری که مایحتاج ضروری مردم و مسائل ایمنی و سلامت مربوط می‌شود همه مشاغل تعطیل می‌شوند.

وی گفت: همچنین در شهرستان‌هایی با وضعیت نارنجی یا سطح هشدار دو مشاعل سطح سه و چهار که جزییات آن اعلام می‌شود، تعطیل خواهند بود. اکنون حدود ۱۵۰ شهرستان در وضعیت نارنجی یا سطح هشدار دو هستند و در سطح هشدار یک که حدود ۱۵۵ شهرستان در این وضعیت هستند، مشاغل سطح چهار به مدت دو هفته تعطیل می‌شوند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: بر اساس این مصوبه، تعطیلی‌ها فقط شامل مشاغل و کسب و کار‌ها نیست و شامل، مدارس، آموزشگاهها، دانشگاه‌ها و مراسم فرهنگی و مذهبی نیز می‌شود و در سطوح هشدار یک، دو و سه آموزش‌ها و مدارس غیر حضوری است و برای دانشگاه‌ها و مراسم مذهبی و فرهنگی نیز فعلا به مدت دو هفته محدودیت ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: در مورد فعالیت کارکنان ادارات نیز بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا در شهرستان‌های با سطح هشدار ۳ و قرمز فقط حدود یک سوم کارکنان در محل کار حضور پیدا می‌کنند، در سطح دو یا نارنجی یک دوم یا ۵۰ درصد کارکنان حضور پیدا می‌کنند و در شهرستان‌های با وضعیت زرد یا سطح هشدار یک، دو سوم کارکنان حضور دارند. مسئولان ادارات با توجه به ضرورت حضور کارکنان برای نوبت دهی فعالیت آن‌ها بر اساس مصوبه ستادملی کرونا تصمیم گیری می‌کنند

رییسی گفت: محدودیت‌های بعدی برای تردد وسایل نقلیه است و در شهرستان‌های با وضعیت دو و سه یعنی قرمز و نارنجی، خودرو‌های بومی با پلاک هر شهرستان حق خروج از شهرستان را ندارند و خودرو‌های با پلاک غیر بمی شهرستان‌های دیگر حق ورود به این شهرستان‌ها ندارند. جزئیات بیشتر اعلام می‌شود.

وی افزود: این محددیت‌ها از شنبه اول آذر فعلا به مدت دو هفته اعمال می‌شود و در یک هفته پیش رو اقدامات لازم برای اطلاع رسانی و پرداختن به جزئیات اجرای این مصوبات اقدام می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: همه می‌دانیم که برای مقابله با کرونا اعمال محدودیت و جریمه راه حل نهایی نیست، این‌ها راه حل موقت است و تا زمانی که به داروی و واکسن موثر دست پیدا کنیم، راه حل اساسی رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مراقبت از خانواده و اطرافیان و همکاران و مشتریان است و با مراقبت‌ها می‌توانیم از شر محدودیت‌ها خلاص شود، زیرا هر محدودیتی که اعمال می‌شود تبعاتی دارد و هر محدودیتی که اعمال می‌شود از سر اجبار و ناچاری است.

 

[video src='https://www.mizan.news/wp-content/uploads/2022/01/2848665_828.mp4']

برچسب ها: کرونا ویروس

ناشناس
|
-
|
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴
0
0
کل منابع مملکت دست دولت
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *