تشکیل کانون وکلا در استان‌های خراسان شمالی، هرمزگان، سمنان و سیستان و بلوچستان

14:42 - 24 آبان 1399
کد خبر: ۶۷۴۱۶۱
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه از تشکیل چهار کانون جدید وکلای دادگستری در استان‌های خراسان شمالی، هرمزگان سمنان و سیستان و بلوچستان، با موافقت ریاست دستگاه قضایی کشور خبر داد.

- معاون حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه از تشکیل چهار کانون جدید وکلای دادگستری در استان‌های خراسان شمالی، هرمزگان سمنان و سیستان و بلوچستان، با موافقت ریاست دستگاه قضایی کشور خبر داد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق افزود: بر اساس ماده یک لایحه استقلال کانون وکلا، تشکیل کانون وکلای مستقل در هر استان منوط به آن است که حداقل ۶۰ وکیل در آن حوزه به کار وکالت اشتغال داشته باشند و تا زمانی که تعداد وکلا به حد نصاب تعیین‌شده نرسیده باشد، آن استان در امور مربوط، تابع مقررات و نظامات کانون وکلای مرکز خواهد بود.

وی با تأکید بر ضرورت تشکیل کانون وکلا در استان‌های برخوردار از حد نصاب مزبور و لزوم رفع مشکلات مردم در این زمینه به خصوص دشواری دسترسی آن‌ها به وکیل اظهار کرد: تشکیل کانون در این استان‌ها، در اجرای تبصره ۲ماده ۶ «قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری» در دستور کار قرار گرفت. ابتدا موضوع از طریق دادگستری‌های کل استان‌ها پیگیری شد و با اخذ نظر موافق آنها، این مهم به وزیر محترم دادگستری منعکس و با موافقت وزیر، مراتب به ریاست قوه قضاییه اعلام شد.

معاون حقوقی و امور مجلس دستگاه قضایی افزود: در نهایت تشکیل کانون وکلای مستقل در استان‌های خراسان شمالی، هرمزگان، سمنان و سیستان و بلوچستان مورد موافقت ریاست قوه قضاییه قرار گرفت و موضوع از طریق دادگستری‌های مربوط و کانون‌هایی که تا کنون عهده دار امور این استان‌ها بودند در دست پیگیری است که امیدواریم در اسرع وقت با برگزاری انتخابات کانون‌ها در این استان‌ها شاهد فعالیت آن‌ها باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق در پایان ضمن اعلام این‌که معاونت حقوقی و امور مجلس پیگیری تشکیل کانون وکلا در استان‌های فاقد کانون را در دستور کار دارد تصریح کرد: تسهیل شرایط برای دسترسی عموم به وکیل به عنوان یک حق تصریح شده در قوانین، به طور جدی از سوی این معاونت پیگیری می‌شود و به محض تحقق شرایط مقرر در ماده یک لایحه استقلال کانون وکلا در این استان‌ها، انشاالله موضوع به وزیر دادگستری و ریاست قوه قضاییه اطلاع داده می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *